Mity Persji. Władca Nieba

Tłumaczenie: Aleksandra Komornicka
Wydawnictwo: Amber
mitologia, mity, persja,
popularnonaukowa

Pewnej nocy 331 roku p.n.e. tysiące ludzi patrzyło ze zgrozą na płomienie trawiące przepyszny pałac. Jego budowa trwała 200 lat. A w ciągu kilku godzin miasto z jego świetnymi budowlami uległo zagładzie. Tej nocy oddziały Aleksandra Wielkiego spaliły pałac achemenidzkich władców w Persepolis, w gruzach legła jedna z największych cywilizacji. Ale duch Persji żył nadal w mitach. "Mity Persji"...

"Mity Persji" to oszłamiające bogactwo legend. Wielki stwórca wszechświata Ahura Mazda, bóg słońca Mitra, potężny zły duch Aryman, odwieczna walka sił dobra i zła, Zaratustra, baśnie "z tysiąca i jednej nocy" są spuścizną tej fascynującej krainy bezkresnych pustyń, cienistych ogrodów i olśniewających pałaców, po których zostały tylko ruiny.

źródło opisu: Amber, 2001

źródło okładki: google

Przemek | 2015-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Niezłe opracowanie mitów perskich (irańskich), choć pewną wadą tej książki jest "albumowy" format, bliski A4, który utrudnia lekturę.
Całość rozbita jest na kilka części: na początku wprowadzenie historyczne do dziejów Persji, potem stworzenie świata według Awesty, dzieje Zaratusztry, opowieści królewskie według Szahname (Ferdousiego; szah-król, name-księga). Jest więc właściwie wszystko, co być powinno, a na dokładkę jest opatrzone ilustracjami. O ile ilustracje dotyczące Awesty są często luźno związane z treścią, to w opisach Szahname stają się faktycznymi ilustracjami opisywanych mitów.
Zaskoczyły mnie pewne różnice w mitach między książką Składankowej i tą tutaj. To pokazuje, jak różne źródła można dobrać do ich rekonstrukcji, ale chwila zastanowienia i spojrzenia np. na mit z Awesty o Traetonie i wężu Ażi oraz na odpowiadający mu mit z Szahname o Zahhaku i Feridunie pokazują, jak duże mogą być rozbieżności. Co ciekawe, w książce niezupełnie utożsamia się Dżamszida i Jimę. Na...

Dociekliwy_Kotek | 2012-03-07

Popularnonaukowa, ale na całkiem przyzwoitym poziomie i dość przystępna książka o mitach Persji, przedstawiająca zarówno podstawowe wierzenia (kosmogonia, teogonia), jak i najbardziej znane systemy i wierzenia religijne i filozoficzne.
Najciekawszą częścią jest z pewnością ta opisująca mity z "Księgi królewskiej" Fedrousiego - perskie podania o bohaterach potrafią wciągnąć jak dobra powieść.
Dodatkowym atutem jest bogata szata graficzna, prezentująca nie tylko ilustrujące mity miniatury, ale także zabytki sztuki i kultury materialnej, pozwalająca lepiej poznać i zrozumieć tą odległą w czasie rzeczywistość.

Margo Stachurska | 2016-05-04
Przeczytana: maj 2016