Mity Persji. Władca Nieba

Amber
2001-01-01
2001-01-01
Aleksandra Komornicka
mitologia mity persja Zoroastryzm Zaratustrianizm Zaratusztrianizm Zoroaster Zaratustra Zaratusztra Zaratusztrianie Mitologia Iranu Religie irańskie

Taki "entry level" dla tych, którym zupełnie obca jest starożytna Persja.

Taki "entry level" dla tych, którym zupełnie obca jest starożytna Persja.

Niezłe opracowanie mitów perskich (irańskich),choć pewną wadą tej książki jest "albumowy" format, bliski A4, który utrudnia lekturę.
Całość rozbita jest na kilka części: na początku wprowadzenie historyczne do dziejów Persji, potem stworzenie świata według Awesty, dzieje Zaratusztry, opowieści królewskie według Szahname (Ferdousiego; szah-król, name-księga). Jest więc właściwie wszystko, co być powinno, a na dokładkę jest opatrzone ilustracjami. O ile ilustracje dotyczące Awesty są często luźno związane z treścią, to w opisach Szahname stają się faktycznymi ilustracjami opisywanych mitów.
Zaskoczyły mnie pewne różnice w mitach między książką Składankowej i tą tutaj. To pokazuje, jak różne źródła można dobrać do ich rekonstrukcji, ale chwila zastanowienia i spojrzenia np. na mit z Awesty o Traetonie i wężu Ażi oraz na odpowiadający mu mit z Szahname o Zahhaku i Feridunie pokazują, jak duże mogą być rozbieżności. Co ciekawe, w książce niezupełnie utożsamia się Dżamszida i Jimę. Na plus tego opracowania oddaję, że pojawiało się tu często wiele szczegółów, szczególnie z Szahname, których wcześniej nie znałem. Np. pokazano czemu Zahhak bał się Kawego, jacy królowie panowali przed Jimą i czym się wsławili, ile czasu Zurwan składał ofiary przed poczęciem Ormuzda i Arymana (tutaj: Ahura Mazdy i Angra Majniu--różnice wynikające ze stosowania staro/średnio/nowoperskiego),nastawienie Simorg do Zala przy pierwszym spotkaniu (wcale nie przyjazne),wygląd bogini Anahity, wygląd Tisztara i Aposzy, szczegóły naruszenia honoru Sijawusza przez Kiej Kawusa, błogosławieństwo Zaratusztry, chroniące Esfandjara, wątek odmówienia próby ognia przez Sudabe, itp. Niby drobiazgi, ale świetnie uzupełniają materiał z książki Składankowej. A co lepiej napisane? Trudno powiedzieć. Format książki przemawia za Składankową, ale tam też łatwo nie było.
PS.
Błąd edycyjny str. 112 "Kazał zabił żonę".

Popularnonaukowa, ale na całkiem przyzwoitym poziomie i dość przystępna książka o mitach Persji, przedstawiająca zarówno podstawowe wierzenia (kosmogonia, teogonia),jak i najbardziej znane systemy i wierzenia religijne i filozoficzne.
Najciekawszą częścią jest z pewnością ta opisująca mity z "Księgi królewskiej" Fedrousiego - perskie podania o bohaterach potrafią wciągnąć jak dobra powieść.
Dodatkowym atutem jest bogata szata graficzna, prezentująca nie tylko ilustrujące mity miniatury, ale także zabytki sztuki i kultury materialnej, pozwalająca lepiej poznać i zrozumieć tą odległą w czasie rzeczywistość.

• Demonologia
  • Zaklęty w sobie czar