Carte blanche

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Cykl: James Bond (tom 37)
Wydawnictwo: Albatros
Carte Blanche
James Bond, Agent, 007
Ag2S

Agent 007 z powieści Deavera Carte Blanche to Bond na miarę XXI wieku – weteran walk w Afganistanie, świetny strzelec, miłośnik pięknych kobiet i szybkich samochodów (posiadacz najnowszego modelu limuzyny Bentley Continental GT), koneser dobrych trunków, który częściej pije whisky niż martini z wódką, posługujący się telefonem komórkowym i komputerem. Pracuje dla supertajnej komórki brytyjskiego wywiadu zakamuflowanej pod niewiele mówiącą nazwą Zespół Rozwoju Zagranicznego, a jego szefem jest admirał, znany jako M. Brytyjskie służby specjalne zostają postawione w stan pogotowia, gdy nasłuch przechwytuje i deszyfruje wysłaną z telefonu komórkowego wiadomość o mającym wkrótce nastąpić zamachu z szacowaną liczbą ofiar liczoną w tysiącach. Zamachowcem jest Irlandczyk, który planuje spotkać się ze swym wspólnikiem w pewnej restauracji nad Dunajem. Agent 007 otrzymuje misję zidentyfikowania zamachowca i jego zleceniodawcy oraz carte blanche na wszystko, co okaże się niezbędne w jej wykonaniu. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Trop prowadzi z Serbii do Dubaju i Kapsztadu, a na drodze Bonda staną nie tylko dawni i nowi wrogowie, ale również brytyjska biurokracja…

źródło opisu: Albatros, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,934,1833,carte-blanche.html

słoneczko | 2017-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Po przeczytaniu wielu książek Deavera, które mnie zaciekawiły, szczególnie cykl z A. Sachs i L. Rhyme postanowiłem sięgnąć po coś innego w wykonaniu autora.
James Bond – agent 007 w wykonaniu Deavera wypadł średnio.
Plusy:
- wartka akcja, czyta się dobrze i szybko;
- agent 007 w świecie XXI wieku, ale w starym dobrym stylu – szybkie samochody, piękne kobiety, miłośnik najnowszych gadżetów;
- dużo nawiązań do nowoczesnej technologii i wirtualnego świata;
- odmłodzony Bond, weteran Iraku i Afganistanu, a nie II wojny światowej;
Minusy:
- zbyt wiele nieśmiertelnego Bonda, który wychodzi cało z każdej opresji;
- czasami zbyt rozwlekła intryga z mnóstwem postaci niewiele wnoszących do akcji;
- zakończenie, zbyt absurdalne nawet jak na Bonda.
Do przeczytania, zwłaszcza dla fanów.
Ogółem książka dobra, ale bez fajerwerków.

Marczewek | 2015-03-23
Przeczytana: 22 marca 2015

"Agent 007 Jeffreya Deavera to Bond na miarę XXI wieku" - "szkoda" tylko że w kolejnej książce (Solo) wszystko wraca do Idei Fleminga.
Deaver postanowił uwspółcześnić Bonda i (podobnie jak nowe filmy z Craigiem) trochę zmienić mu życiorys.

Deaverowy Bond to weteran wojny w Afganistanie, ma najnowsze zdobycze techniki i pracuje w jakimś dziwnym ODG.
Generalnie nie przypomina ani filmowego Bonda granego przez Craiga ani tym bardziej Moora czy Conerry'ego.
Niestety muszę przyznać że jest po prostu nudny i nijaki, tak samo jak ta książka.

O ile sama w sobie początkowo nie była taka zła, to samo zakończenie (jakieś 50 stron) już mocno chwilami absurdalne i nie wiem właściwie skąd Bond na to wszystko wpadł.
Do tego jak pisałem mało Bonda w Bondzie, i ciężko będzie tu fanowi serii się odnaleźć.
W tamtym roku czytałem Solo, i Wiliam Boyd poradził sobie lepiej.

MajinFox | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Śmierć Iana Fleminga przyniosła nam nie tylko kasowe filmy, ale natłok gadżetów z 007. Zegarki, koszulki, samochody, czy ostatnio lakiery do paznokci, dzięki czemu możemy wyglądać, jak Severine ze "Skyfall". Jednak większość tych przedmiotów wiąże się bardziej z filmem. Co pozostało po książkach? Jeśli ktoś myśli, że nikt nie zarobił, przez tyle lat, na jego powieściach - jest w błędzie. Kapitalizm i dziedzictwo, wzięły sprawę w swoje ręce.

Ian Fleming Publications Ltd. po śmierci swego mistrza zakonu, skupiło się na szukaniu zastępstwa dla osieroconego agenta 007. Fleming nie zakończył serii, w taki sposób, jak chciał to zrobić w "Pozdrowieniach z Rosji". Nie zakończył też tak, jakbym tego ja chciał, w "Żyje się tylko dwa razy". Forsa nie śmierdzi, dzięki czemu oprócz 14 oficjalnych książek Iana, mamy też około czterdziestu dodatkowych powieści + kilka opowiadań. I liczę tutaj wyłącznie OFICJALNE książki, które dzieją się w uniwersum Bonda.

Wśród autorów przewinęli się między...

Anetka | 2015-02-22

Zastanawialiście się kiedykolwiek jakby wyglądała historia Jamesa Bonda, gdyby Ian Fleming umieścił go w realiach XXI wieku? Jeśli filmowe wyobrażenia to za mało i chcecie czegoś więcej to „Carte Blanche” wydaje się być książką idealną!

Jeffery Deaves zainspirowany Bondem służącym Jej Królewskiej Mości stworzył agenta na miarę naszych czasów. Weteran z Afganistanu, poliglota, wielbiciel pięknych kobiet i szybkich samochodów. Wszelkie nowinki technologiczne również nie mają przed nim tajemnic. Do tego przystojny, dobrze ubrany, z klasą i WOLNY.

Brytyjski agent 007 prowadzi wyścig z czasem. MI6 odszyfrowuje wiadomości o zamachu terrorystycznym, którego liczba ofiar będzie liczona w tysiącach. Trop do tajemniczego zamachowca nie należy do najłatwiejszych, a poszukiwania go będą prowadziły m.in. przez Londyn, Serbię, Dubaj czy Kapsztat.

Bond dostaje „carte blanche” na wszelkie swoje działania, aby tylko doprowadziły one do celu. Na jego drodze staje wiele przeszkód poprzez piękne...

Tomek | 2013-03-04
Przeczytana: 13 września 2012

No cóż... Jestem Bondomaniakiem i wcale się tego nie wstydzę :)
Bardzo fajna opowieść o przygodach mojego ulubionego Agenta i kto wie? może scenariusz do następnej ekranizacji?
Bardzo polecam.

Nola | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

James "007" Bond i jego "Carte Blanche" czarują, uwodzą, kokietują... i ten Bentley Continental GT w tle. Super (!), ciekawe czy powstanie ekranizacja i czy dorówna geniuszowi J. Deaver`a...

Kriz | 2016-08-10

Jeffery Deaver to chyba jedyny autor książek o Bondzie, który nie kontynuował i nie korzystał z życiorysu 007 stworzonego przez Fleminga. Mamy tutaj te same stałe postacie (M, Moneypenny, Mary Goodnight) ale rzeczywistość jest już inna - współczesna. Bond nie urodził się w latach 20 lecz w latach 60, nie walczył w II wojnie światowej, lecz byl weteranem Iraku i Afganistanu etc. Krótko mówiąc: Bond wspołczesny czyli taki jak grany przez Daniela Craiga lub Pierce'a Brosnana. Szpiegowska działalność rozgrywa się w dużej mierze w sieci, ale akcja ułożona jak w porządnych wspołczesnych thrillerach.
Podoba mi się ta koncepcja i szkoda, że jej nie kontynuowano (kolejne książki: Solo oraz Cyngiel Śmierci, przywróciły dawny porządek).
Autor nieco nadużywa metody narracyjnej polegającej mniej wiecej na tym, że pod koniec rozdziału, bohater znajdujący się w beznadziejnej sytuacji cudem się ratuje, a na początku nastepnego rozdziału następuje wyjaśnienie co zrobił kilka chwil wcześniej lub...

Galli | 2012-09-15
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 14 września 2012

Książka o przygodach Jamesa Bonda, na którą (jak przyznaje się sam autor) zlecenie dostał od Instytutu Iana Fleminga sam autor. Można by napisać - Bond w amerykańskim wydaniu. Pełno nawiązań do nowoczesnych technologii, szybkich aut, drogich alkoholi. Powieść trochę trąci infantylizmem, główny bohater to taki duży chłopiec, do tego wszystkowiedzący jasnowidz. Wartka, sprawnie poprowadzona akcja, którą czyta się szybko i równie szybko o niej zapomina. Polecam do czytania na urlopie, najlepiej na plaży nad morzem, ta niewymagająca lektura doskonale zabija czas.

ataga | 2014-04-28
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

James Bond ma się dobrze potwierdza to "Carte Blanche" - nadal nie zawodny wykorzystujący gadżety z najwyższej półki, podróżujący po całym świecie aby ten świat uratować. Czarujący jak zawsze i jak zawsze tak naprawdę bardzo samotny.
Jeffery Deaver godnie zastąpił mistrza gatunku - Ian Fleming byłby zadowolony.

aga | 2012-10-22
Przeczytana: 29 września 2012

Miłośniczką Bonda nigdy nie byłam, ale dzięki filmom z Danielem Craigiem postać ta stała się całkiem znośna.Trudno to samo powiedzieć o najnowszej książce z jego przygodami. Naprawdę kupiłam ją pełna nadziei - wszak została wydana przez jedne z moich ulubionych wydawnictw (Albatros), którego pozycję skupuję wręcz hurtowo. Jest niby jakaś intryga, jednak swoim ślamazarnym tempem ciąąąągnie się nieubłaganie i końca nie widać.Najbardziej irytujące stają się momenty, w których nasz nieśmiertelny bohater po raz kolejny cało wychodzi z opresji. W kinie ma to może swój urok, ale jeśli chodzi o tą książkę, to jakoś nie potrafię dać się zaczarować. Naprawdę jako sensacja - nic specjalnego, jako kolejna odsłona przygód nieśmiertelnego agenta - do spożycia, choć termin przydatności krótki do spożycia.

Jesienią ukaże się nowa książka o Bondzie

Szkocki pisarz William Boyd napisze kolejny tom przygód najsłynniejszego agenta „Jej królewskiej mości”  – ogłosili spadkobiercy Iana Fleminga. Książka w Wielkiej Brytanii zostanie wydana we wrześniu.