Elita zabójców

Wydawnictwo: Magnum
The Feather Men
978-83-89656-72-8
Ag2S

Pełna napięcia, oparta na faktach powieść sensacyjna. Podczas krwawej rebelii plemion w Omanie w walkach z jednostkami Brytyjskich Sił Specjalnych SAS, wspierającymi wojska sułtana, ginie czterech synów lokalnego szejka. Szejk, który zgodnie z plemienną tradycją musi dokonać zemsty na ludziach winnych śmierci synów, wynajmuje grupę zawodowych zabójców. W różnych miastach świata szukają oni członków SAS walczących przed laty w Omanie. Tymczasem na trop zabójców wpada tajna, nieformalna jednostka SAS. Rozpoczyna się emocjonująca gra...
Powieść Fiennesa stała się podstawą scenariusza filmu akcji pod tytułem Killer Elite w reżyserii Gary’ego McKendry’ego z udziałem takich gwiazd, jak Jason Statham, Clive Owen i Robert De Niro.

źródło opisu: Wydawnictwo Magnum, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/

chybapiotr | 2013-01-30
Przeczytana: 05 lutego 2013

Do sięgnięcia po książkę zachęcił mnie film nakręcony na jej podstawie, i -chcąc nie chcąc- przystępując do lektury miałem w głowie pewien ustalony obraz przedstawionej historii. Już po przeczytaniu kilku rozdziałów przewaga pierwowzoru wydaje się być oczywista- choćby poprzez znacznie ciekawiej nakreślone postacie bohaterów (dalekie od "czarno-białych" wzorców rodem z Holywood) wartką akcję i ciekawe geopolityczne tło tamtego okresu. Typowo męski tytuł, doskonała propozycja na weekend ;)

Manufakturatekstu | 2011-07-17

Mieszkający w Omanie szejk jest zmuszony opuścić ojczyznę, gdyż nie dopełnił swoich obowiązków - nie zrealizował zemsty rodowej (thaa'r), nie pomścił swoich czterech synów, którzy byli członkami lewicowej partyznantki i zginęli w walkach z siłami rządowymi wspomaganymi przez Brytyjczyków. Szejk wyjeżdża z Omanu z całą rodziną, jednak po paru latach okazuje się, że jest śmiertelnie chory i przed śmiercią postanawia załatwić zaległą sprawę, a tym samym w przyszłości umożliwić swoim dzieciom bezpieczny powót do kraju. W tym celu wynajmuje płatnego zabójcę, który ma odnaleźć i zlikwidować morderców jego synów.Akcja książki toczy się przez kilka lat i została oparta na faktach. W latach 80. tajna brytyjska organizacja, w skład której wchodzili głównie byli żołnierze Brytyjskich Sił Specjalnych SAS, zaczęła podejrzewać, że te same osoby zabijają byłych żołnierzy SAS, którzy stacjonowali w Omanie w czasie walk z partyzantami nazywanymi adu. O wiarygodności "Elity zabójców" świadczy przede...

AlphaMWO | 2014-10-30
Przeczytana: październik 2014

Właściwie, to ocena 6,5. Sztandarowe dzieło R. Fiennesa to opowieść o byłych agentach elitarnej brtyjskiej jednostki służb specjalnych SAS, którzy będąc "na emeryturze" robią to, co umieją najlepiej - zabijają. Z tym, że nie na polecenie rządu, ale na zlecenie bogatych klientów. "Elita zabójców" dzieło strasznie nierówne: w jednej chwili mamy świetną narrację, która trzyma w napięciu i sprawia, że czytelnik z niecierpliwością czeka na przewrócenie następnej strony, a chwilę później leniwy, dość monotonny fragment, który aż ma się ochotę jak najszybciej przekartkować. Niemniej jednak fani thrillerów szpiegowskich powinni być usatysfakcjonowani.

Krzysztof Sawicki | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Muszę przyznać, że dopiero pod koniec książki zacząłem łapać o co chodzi w fabule. W książce jest bardzo dużo postaci i zapamiętywanie kto jest kim jest trudne.
Rozumiem oczywiście wyjaśnienia autora, o których napisał na samym końcu, że chciał przedstawić wszystko z jak największą dokładnością. Chwała mu za to.
Moim zdaniem na plus:
- ciekawe wątki,
- interesujący problem,
- zadeklarowana zgodność z rzeczywistością.
Na minus:
- dużo postaci.

Ogólnie nie jest źle. Z pewnością nie jest to arcydzieło, ale nie żałuję, że przeczytałem. Chociaż w pewnym momencie już prawie w tę ksiażkę zwątpiłem i chciałem przerwać ;-)

Izoldka | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

Zdecydowanie nie jest to książka dla mnie. Zbyt dużo postaci, zbyt dużo szczegółów i obcych nazw. Tak mniej więcej do połowy nie mogłam się zorientować kto, kogo, kiedy, gdzie i po co śledzi i chce zabić. Dopiero w drugiej połowie książki akcja zaczęła być względnie przejrzysta, chociaż zdarzały się momenty, w których znów się gubiłam i nie nadążałam za autorem.

Roman Dłużniewski | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Dobra książka, choć dość nieprawdopodobna. Czy śmierć synów szejka wywołałaby taką reakcję ? Śmiem wątpić, ale że książka jest bardzo sprawnie napisana to czytało się ją z przyjemnością.

H8ster Moriarty | 2012-08-30
Przeczytana: 06 września 2012

Idealna książka na wakacje, krótkie rozdziały, łatwa w odbiorze.
Film raczej zdala od książki.

Klotylda | 2014-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2014

Kawał porządnej literatury. Mocne i wymagające uwagi ze względu na mnogość wątków i postaci. Warto się potrudzić. Fabuła oparta na faktach, co czyni książkę jeszcze atrakcyjniejszą. Postaram się obejrzeć film. Polecam miłośnikom sensacji.

Shazza | 2013-02-14
Przeczytana: 03 marca 2013

Lepsza niż film.

Piotr | 2014-01-13
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Na urlop/weekend ujdzie. Bez rewelacji, ale to zupełnie akceptowalny "zabijacz czasu". Dla miłośników gatunku.