Nauczycielka muzyki

Wydawnictwo: Albatros
Piano teacher
powieść, amerykańska
Beata

Nastrojowa opowieść o wojnie, miłości i zdradzie osadzona w Hongkongu w czasie II wojny światowej i okresie powojennym 1952-53. Rok 1952. Claire Pendleton, żona brytyjskiego inżyniera, zatrudnia się w charakterze nauczycielki gry na pianinie w domu bogatej rodziny Chen. Jako szofer pracuje tam Will Truesdale – wypalony emocjonalnie Anglik, który ciągle wspomina uczucie łączące go w czasie wojny z piękną Trudy Liang, egzotyczną i całkowicie zepsutą córką chińskiego biznesmena. Podczas okupacji Trudy była kochanką szefa japońskiej żandarmerii, urodziła mu niechciane dziecko i została przez niego zlikwidowana. Will i Claire nawiązują romans. Czy ciepła i nierozbudzona erotycznie Claire ma szansę wygrać w walce o miłość z duchem nieżyjącej piękności?

Mikael95 | 2011-11-19
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe, 2011
Przeczytana: listopad 2011

Akcja książki rozgrywa się w dwóch czasach: jedna część w latach 40-tych, druga zaś o jedno 10-lecie później. Obie części łączy osoba Willa Truesdale'a oraz miejsce Hongkongu, w którym rozgrywają się działania wojenne mające wpływ na los bohaterów.

Główny bohater, Will przybywa z Wielkiej Brytanii do pracy. Tam zakochuje się w Trudy Liang - pół-Chince, pół-Portugalce. Razem przeżywają szczęśliwe chwile, aż nadchodzi wojna. Dla młodych bohaterów będzie to czas poświęceń oraz chwil smutku...
Dziesięć lat później do odbudowanego po wojnie Hongkongu przybywa Claire Pendleton razem z mężem Martinem. Dla Claire jest to małżeństwo bardziej z ,,rozsądku" niż z miłości. Za przyczyną znajomej zatrudnia się jako nauczycielka gry na pianinie dla córki państwa Chen, wysoko postawionej chińskiej rodziny. Dzięki temu poznaje Willa, z którym szybko nawiązuje romans. Po pewnym czasie zaczyna jednak odczuwać tęsknotę Willa za Trudy. Czy bohaterka będzie dalej tkwiła w tym trójkącie ?

Uważam, że...

aleksnadra | 2012-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2012

Po książkę tę sięgnęłam przede wszystkim ze względu na bardzo pochlebne opinie i komentarze. W recenzjach przeważają słowa o przejmującej historii miłosnej, o egzotyce Hongkongu, którego już nie ma. "Nauczycielka muzyki" to nastrojowa opowieść o wojnie, miłości, zdradzie oraz trudnych życiowych wyborach osadzona w Hongkongu w czasie II wojny światowej i okresie powojennym 1952-53.

Autorka wprowadza nas w nieodgadniony, tajemniczy, trochę magiczny świat, w którym ścierają się ludzie różnych narodowości. Pokazuje nam uporządkowane życie Chińczyków i całkiem odmienne życie anglików przyjeżdżających do Hongkongu spełniać swoje marzenia bądź uciec przed życiem, przed odpowiedzialnością lub przed bliskimi.
Narracja powieści jest naprzemienna. Przeplatają się losy ludzkie przed i po wojnie. Z jednej strony rozprasza to akcję książki ale z drugiej strony rozbudza ciekawość, jak potoczą się poszczególne wątki.

Głównymi bohaterami powieści Janice Y.K. Lee jest troje ludzi. Jeden...

Eponine | 2015-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Hongkong, lata czterdzieste. Will, który przyjeżdża tam w bliżej nieokreślonym celu, już na pierwszym przyjęciu poznaje Trudy, miłość swojego życia, obdarzoną niezwykłą urodą mieszankę chińsko-portugalską. Od tego czasu aż do wybuchu wojny spędza z nią radośnie czas, poznając kolejno członków elity Hongkongu. Po wojnie, czyli w latach 50., w mieście zjawia się Claire, bezradna wobec życia Angielka, która poślubiła równie ślamazarnego Martina i za nim przyjechała do Azji. Will dostrzega ją na przyjęciu i nawiązuje z nią romans, który właściwie służy zabiciu nudy, bo po śmierci ukochanej próżno szukać w nim jakichkolwiek uczuć.

W tle rozterek bohaterów rozgrywa się jakaś historyczna intryga, sprawa chińskiego odpowiednika Bursztynowej Komnaty, o który biją się trzy mocarstwa. Ale autorka chciała być chyba za bardzo tajemnicza i enigmatyczna, bo w tych fragmentach zastanawiałam się zwykle, o co jej właściwie chodzi. Główni bohaterowie zostają w tej sprawie "umoczeni"...

Monika | 2016-08-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nastrojowa opowieść o wojnie, miłości, zdradzie oraz trudnych życiowych wyborach osadzona w Hongkongu w czasie II wojny światowej i okresie powojennym 1952-53. To krótkie streszczenie z okładki. Początkowo myślałam, że będzie to zwykłe romansidło...ale nie. Dosyć ciekawie opisane losy wojenne bohaterów, w to wpleciona historia miłosna. Bardzo dobrze oddany klimat Hongkongu. To co jeszcze dodatkowo zauważyłam to fajnie opisana kuchnia...to znaczy tradycje związane ze spożywaniem posiłków, do których Chińczycy przywiązują dużą wagę. Ogólnie polecam.

ceylonka | 2010-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2010

Powiedziałabym, że to książka dla wytrawnych czytelników.
Romans i nie romans jednocześnie. Zawiła historia, zawiłe intrygi, zawiłe dwie rzeczywistości. Przeszłość mieszająca się z teraźniejszością. Teraźniejszość uwikłana w przeszłość...
Czytając książkę Lee, ma się ochotę rzucić rzucić ją w kąt, a jednocześnie przyspieszyć zakończenie. Sama nie wiem, czy ta powieść bardziej zachwyca, czy odrzuca. Przekonajcie się sami!

Karkam | 2012-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2012

Claire przyjeżdża wraz z mężem do Hongkongu, bez marzeń i jakichkolwiek oczekiwań. W niedługim czasie postanawia podjąć pracę zarobkową i zostaje nauczycielką gry na pianinie. Kobieta poznaje Willa, tajemniczego kierowcę jej pracodawców, który ukazuje jej mroczny obraz wyższych sfer Hongkongu. Od chwili ich spotkania będziemy śledzić akcję dwutorowo - cofniemy się w czasie do 1941 i poznamy przeszłość Willa, a także będziemy przyglądać się bliznom, jakie pozostawiła II wojna światowa na obliczu wielu ludzi.

"Nauczycielka muzyki" bardzo przypomina mi "Grę o wszystko" oraz "Malowany welon". To wszystko już było. Problem stosunków kolonizatorów i rdzennych mieszkańców, zawirowania wojenne, niepewność i zagubienie w obcej rzeczywistości, nadmiar wrażeń, smaków i kolorów. Z jednej strony chętnie wybrałam się w podróż do malowniczego Hongkongu, który ponownie oczarował mnie zapachami i smakami, a z drugiej strony...Ta podróż nie była do końca satysfakcjonująca. W niektórych momentach...

Karolina | 2010-09-24
Przeczytana: 10 października 2009

Książka napisana jest jakby w dwóch przedziałach czasowych. Jeden dzieje się przed II wojną światową i w jej trakcie, a drugi jakiś czas po niej. Oba przedstawiają dwa romanse tego samego mężczyzny,Willa przez co pokazują jak bardzo wojna go zmieniła.

Polecam tę książkę dla wspaniałego obrazu lat 30tych w Hong Kongu, ale także dla postaci Trudy - bezczelnej, euroazjatyckiej Scarlett O'Hary XX wieku, która wprawdzie jest rozpieszczona, ale przetrwa w każdej sytuacji.

Anetka | 2014-06-17

Poruszająca opowieść o wojnie, zdradzie, miłości i przebaczeniu, a to wszystko na tle Hongkongu w czasie II wojny światowej i latach zaraz po wojennych.

Poznajemy tutaj Claire, która po wojnie przyjechała z mężem, Martinem, który jest inżynierem do miasta i została nauczycielką muzyki młodej dziewczynki w domu bogatej rodziny oraz Willa, który jest tam szoferem. Ma sporo tajemnic, jest ostrożny, zdystansowany i jak się okazuje mocno napiętnowany przez przeszłość i doświadczenia wojny. Ci dwoje mają romans, stąd ze wspomnień mężczyzny dowiadujemy się o przeszłości Hongkongu, o jego losach w czasie wojny i wszystkich okropnościach i tragediach ludzi tamtego okresu.

Nie jest to łatwa książka. Nie porusza tematów łatwych i przyjemnych, ale zmusza do refleksji jak nisko może upaść człowiek i jak bardzo się upodlić, aby tylko przeżyć i uratować ukochaną osobę… Bardzo poruszył mnie obraz tego jak wyglądała wojna. Zazwyczaj nie mówi się o tym aspekcie wojny, a przecież Ci ludzi byli...

kaname | 2015-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2015

50/2015 Historia romansu w powojennym Hongkongu - angielskiej, tytułowej nauczycielki muzyki, którą przeprowadzka do tego odległego miejsca budzi do życia. Jednocześnie poznajemy trudy drugiej wojny światowej, zachowanie Japończyków na zdobytych terytoriach, internowanie obcokrajowców, głód, przemoc, kolaborację z wrogiem. Powieść z bardzo ciekawym tłem historycznym. Ciekawa, wciągająca jednak średnio.

Iza | 2016-07-23

Początkowo książka nie zachęcała mnie za bardzo do powrotów.
Z czasem bardzo się rozkręciła i efekt był zupełnie odwrotny - nie mogłam się oderwać.
Opowiada historie ludzi, którzy musieli sobie radzić z przeciwnosciami losu w trakcie wojny.
Polecam