Pawi Krzyk

2003-01-01
2003-01-01
83-7132-989-X
Teresa Lechowska

Książką opowiada dzieje kilku pokoleń mieszkańców Persji. Wątków jest bardzo dużo, postaci mogą się mylić. Lepiej przeczytać nie rozwlekając w czasie gdyż można się pogubić. Brak rozdziałów. Książka jak jedna obszerna legenda. Niestety, dość realna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Opowieść rozpoczyna i zamyka historia Pawicy – leciwej Żydówki, handlującej biżuterią. Jej kolorowe stroje przyciągają uwagę przechodniów, a bogaty życiorys mógłby posłużyć jako ilustracja do wykładu na temat dwudziestowiecznej historii Iranu. Autorka celowo akcję książki umieszcza w dużych aglomeracjach miejskich – nie chce przeoczyć ani jednego wydarzenia politycznego, które choć w najdrobniejszym stopniu wpłynęło na obecny wizerunek i sytuację kraju. Powieści, oprócz walorów artystycznych, nie można odmówić wartości poznawczych. Narratorka wiernie opisuje tło społeczne i zwyczaje panujące w kraju szacha. Szczególnie skupia się na losach potępianej żydowskiej mniejszości narodowej i na tłamszonych obywatelach drugiej kategorii czyli kobietach. Wspaniała i przejmująca saga rodziny żydowskiej uwikłanej w burzliwą historię ziem dzisiejszego Iranu. Pozwala poznać wycinek historii najnowszej Bliskiego Wschodu, a także źródła wzajemnej wrogości kolejnych pokoleń Żydów i muzułmanów.

Na półkach: , , , , , ,

Po opisie z okładki można wywnioskować, że "Pawi krzyk" to zwykły romans tyle, że osadzony w orientalnych realiach Persji/Iranu. Nic bardziej mylnego. Powieść ta jest raczej kroniką żyć pewnej grupy ludzi (głównie Żydów irańskich) i przekrojem historii Persji/Iranu ostatnich 300 lat. Połączenie realizmu z magią wyszło autorce nieźle. Uważam jednak, że mogła o wiele bardziej rozbudować swoją opowieść, miałam momentami wrażenie (zwłaszcza już pod koniec książki),że mam do czynienia ze szkicem historycznym rodem z Wikipedii (tyle, że przerobionym stylistycznie, żeby pasował do stylu autorki),co trochę zepsuło mój odbiór tej opowieści. Niemniej jednak, jeśli komuś podobał się "Księżyc i anioł" tej autorki lub chciałby lepiej zrozumieć mentalność i historię Irańczyków oraz to dlaczego historia ich kraju potoczyła się tak a nie inaczej, to polecam, ponieważ jest to pozycja przystępna i wciągająca.

Ksiazka z pewnoscia spodoba sie tym, ktorzy w dziecinstwie zaczytywaki sie w "Basniach z 1000 i jednej nocy". Ten sam klimat, ta sama tajemniczosc... Czytajac "Pawi krzyk" czulam sie wlasnie tak, jakbym powrocila do ksiazek z dziecinstwa. Sporo watkow przeplatajacych sie moze czasem powodowac zagubienie czytelnika. Mnie osobiscie to nie zrazalo, bowiem ksiazka bardzo wciagajaca.

Niestety mówię pas. Po lekturze 2/3 powieści zdecydowałam się z nią rozstać (choć z reguły zawsze staram się skończyć rozpoczętą wcześniej lekturę).
Jestem ogromnie zmęczona i rozczarowana. O ile "Księżyc i anioł" była wyśmienitą, klimatyczną ucztą literacką (przeczytałam ja dwa razy),tak "Pawi krzyk" to jakaś tortura.
Książka ma ogromny potencjał, niestety autorka nie podołała wyzwaniu. Realizm magiczny, oryginalne postacie literackie, ciekawa fabuła, klimat przesycony mistycyzmem wschodu- to niewątpliwe plusy. Powieść czyta się niczym mroczną baśń dla dorosłych, pełną magii, zjaw, dżinów oraz krwawych, brutalnych zdarzeń.
Niby wszystko pięknie, jednak coś zgrzyta. Książka nie ma żadnych rozdziałów, części, chronologii zdarzeń. Pomieszanie z poplątaniem. Przez powieść przewija się masa mniej lub bardziej znaczących postaci,i choć po pewnym czasie ścieżki bohaterów się krzyżują, to jednak natłok bohaterów przytłacza (nie pomaga nawet drzewo genealogiczne zamieszczone na początku książki). Ogólnie rzecz biorąc za dużo tego wszystkiego, lektura męczy, zniechęca,frustruje, wykańcza nerwowo. Na kartach powieści panuje chaos. Były momenty, momenty wzbudzające zachwyt, jednak całość jest niestrawna.

Podsumowując,"Pawi krzyk" to książka niesamowicie chaotyczna, niczym moja opinia na jej temat. Nie wystawiam oceny z wiadomych przyczyn. Być może kiedyś do niej wrócę... Nie polecam, nie odradzam, choć muszę przyznać, że to książka dla wytrwałych i cierpliwych czytelników.

Książka ma ogromny potencjał, niestety autorka nie...

Autorka poprzez losy kilku pokoleń kobiet prezentuje zmiany zachodzące w Persji/ Iranie. Nakreślone tu postaci są wyraziste, ciekawe budzą sympatię czytelnika. Akcja jest bardzo szybka, momentami mocno zagmatwana, dlatego dużą pomocą w zrozumieniu przebiegu akcji jest drzewo genealogiczne rodziny, zamieszczone na początku powieści. Książkę zakupiłam za zawrotną kwotę 5 zł i teraz oceniam ten zakup jako okazyjny.

Książka ciekawa, ale napisana dość trudnym językiem. Mnóstwo postaci, często się gubiłam kto jest z kim powiązany. Duży plus za historyczne tło i niesamowite opisy życia codziennego żydów w gettcie

Przyjemna książka, pomimo pewnego rozproszenia przez brak ciągłości głównego wątku. Ciekawa jest możliwość wejrzenia w historię i kulturę Persji/Iranu/zamieszkujących tam Żydów. Kompletnie dla mnie egzotyczne postaci i ich obyczaje były naprawdę fascynującym odkryciem.

Szalenie magiczna atmosfera. Mogę ją porównać do "Stu lat samotności", jednakże "Pawi krzyk" przekonuje mnie bardziej do siebie dzięki swojej autentyczności ( zawarty aspekt historyczny).

• Realizm magiczny
  • Tematyka arabska