Pawi krzyk

Wydawnictwo: Książnica
Cry of the Peacock
realizm magiczny, Persja, islam, Żydzi
inaya

Nowa książka autorki powieści Księżyc i anioł, piękna proza, która nawiązuje do konwencji realizmu magicznego i wciąga czytelnika w romantyczny świat wielkiego żalu i uniesienia. Pawica Żydówka urodziła się w perskim Isfahanie. Miała dziewięć lat, gdy poślubiła Salomona Mężczyznę. Ona pochodziła z najstarszej wspólnoty w diasporze, ludzi na ogół nieznanych zewnętrznemu światu. On był śpiewakiem na dworze królewskim, człowiekiem bogatym, słynącym z urody i wielkiego uroku. Dziesięć lat później Pawica jako pierwsza kobieta w dzielnicy żydowskiej porzuciła męża...

Akasha89 | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Po opisie z okładki można wywnioskować, że "Pawi krzyk" to zwykły romans tyle, że osadzony w orientalnych realiach Persji/Iranu. Nic bardziej mylnego. Powieść ta jest raczej kroniką żyć pewnej grupy ludzi (głównie Żydów irańskich) i przekrojem historii Persji/Iranu ostatnich 300 lat. Połączenie realizmu z magią wyszło autorce nieźle. Uważam jednak, że mogła o wiele bardziej rozbudować swoją opowieść, miałam momentami wrażenie (zwłaszcza już pod koniec książki), że mam do czynienia ze szkicem historycznym rodem z Wikipedii (tyle, że przerobionym stylistycznie, żeby pasował do stylu autorki), co trochę zepsuło mój odbiór tej opowieści. Niemniej jednak, jeśli komuś podobał się "Księżyc i anioł" tej autorki lub chciałby lepiej zrozumieć mentalność i historię Irańczyków oraz to dlaczego historia ich kraju potoczyła się tak a nie inaczej, to polecam, ponieważ jest to pozycja przystępna i wciągająca.

zuszka | 2013-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2012

Ksiazka z pewnoscia spodoba sie tym, ktorzy w dziecinstwie zaczytywaki sie w "Basniach z 1000 i jednej nocy". Ten sam klimat, ta sama tajemniczosc... Czytajac "Pawi krzyk" czulam sie wlasnie tak, jakbym powrocila do ksiazek z dziecinstwa. Sporo watkow przeplatajacych sie moze czasem powodowac zagubienie czytelnika. Mnie osobiscie to nie zrazalo, bowiem ksiazka bardzo wciagajaca.

Karolina | 2013-09-27

Niestety mówię pas. Po lekturze 2/3 powieści zdecydowałam się z nią rozstać (choć z reguły zawsze staram się skończyć rozpoczętą wcześniej lekturę).
Jestem ogromnie zmęczona i rozczarowana. O ile "Księżyc i anioł" była wyśmienitą, klimatyczną ucztą literacką (przeczytałam ja dwa razy), tak "Pawi krzyk" to jakaś tortura.
Książka ma ogromny potencjał, niestety autorka nie podołała wyzwaniu. Realizm magiczny, oryginalne postacie literackie, ciekawa fabuła, klimat przesycony mistycyzmem wschodu- to niewątpliwe plusy. Powieść czyta się niczym mroczną baśń dla dorosłych, pełną magii, zjaw, dżinów oraz krwawych, brutalnych zdarzeń.
Niby wszystko pięknie, jednak coś zgrzyta. Książka nie ma żadnych rozdziałów, części, chronologii zdarzeń. Pomieszanie z poplątaniem. Przez powieść przewija się masa mniej lub bardziej znaczących postaci,i choć po pewnym czasie ścieżki bohaterów się krzyżują, to jednak natłok bohaterów przytłacza (nie pomaga nawet drzewo genealogiczne zamieszczone na początku...

Mariola Król | 2016-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Opowieść rozpoczyna i zamyka historia Pawicy – leciwej Żydówki, handlującej biżuterią. Jej kolorowe stroje przyciągają uwagę przechodniów, a bogaty życiorys mógłby posłużyć jako ilustracja do wykładu na temat dwudziestowiecznej historii Iranu. Autorka celowo akcję książki umieszcza w dużych aglomeracjach miejskich – nie chce przeoczyć ani jednego wydarzenia politycznego, które choć w najdrobniejszym stopniu wpłynęło na obecny wizerunek i sytuację kraju. Powieści, oprócz walorów artystycznych, nie można odmówić wartości poznawczych. Narratorka wiernie opisuje tło społeczne i zwyczaje panujące w kraju szacha. Szczególnie skupia się na losach potępianej żydowskiej mniejszości narodowej i na tłamszonych obywatelach drugiej kategorii czyli kobietach. Wspaniała i przejmująca saga rodziny żydowskiej uwikłanej w burzliwą historię ziem dzisiejszego Iranu. Pozwala poznać wycinek historii najnowszej Bliskiego Wschodu, a także źródła wzajemnej wrogości kolejnych pokoleń Żydów i muzułmanów.

Paulina_ | 2011-05-07
Przeczytana: 07 maja 2011

Szalenie magiczna atmosfera. Mogę ją porównać do "Stu lat samotności", jednakże "Pawi krzyk" przekonuje mnie bardziej do siebie dzięki swojej autentyczności ( zawarty aspekt historyczny).

bazylia | 2013-07-07
Przeczytana: 04 lipca 2013

Autorka poprzez losy kilku pokoleń kobiet prezentuje zmiany zachodzące w Persji/ Iranie. Nakreślone tu postaci są wyraziste, ciekawe budzą sympatię czytelnika. Akcja jest bardzo szybka, momentami mocno zagmatwana, dlatego dużą pomocą w zrozumieniu przebiegu akcji jest drzewo genealogiczne rodziny, zamieszczone na początku powieści. Książkę zakupiłam za zawrotną kwotę 5 zł i teraz oceniam ten zakup jako okazyjny.

ewa_o | 2011-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2011

Przyjemna książka, pomimo pewnego rozproszenia przez brak ciągłości głównego wątku. Ciekawa jest możliwość wejrzenia w historię i kulturę Persji/Iranu/zamieszkujących tam Żydów. Kompletnie dla mnie egzotyczne postaci i ich obyczaje były naprawdę fascynującym odkryciem.

dzikiebialko | 2016-03-17
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książką opowiada dzieje kilku pokoleń mieszkańców Persji. Wątków jest bardzo dużo, postaci mogą się mylić. Lepiej przeczytać nie rozwlekając w czasie gdyż można się pogubić. Brak rozdziałów. Książka jak jedna obszerna legenda. Niestety, dość realna.

Marta | 2013-02-13
Przeczytana: 05 lutego 2013

Książka ciekawa, ale napisana dość trudnym językiem. Mnóstwo postaci, często się gubiłam kto jest z kim powiązany. Duży plus za historyczne tło i niesamowite opisy życia codziennego żydów w gettcie

| 2014-05-06
Na półkach: Przeczytane, 05. 2014
Przeczytana: 05 maja 2014

Za dużo wątków, za dużo polityki, za dużo obcojęzycznych nazw. W tej całej gmatwaninie pożyteczną rzeczą jest drzewo genealogiczne, które nie pozwala się zgubić.