Kaspijskie marzenia

Wydawnictwo: Książnica

Pełna namiętności opowieść o miłości i przeznaczeniu, która z pewnością zachwyci fanów Gabriela Garcii Marqueza i Isabel Allende. Kolejna książka znanej już polskim czytelnikom Giny B. Nahai jest zarazem odkryciem nieznanego szerzej Iranu, jak i zaproszeniem do fascynującego, lecz tragicznego świata młodej dziewczyny, która walczy o szczęście wbrew przeciwnościom narzucanym przez tradycję, kulturę i los. Autorka pochyla się nad teherańską rodziną ukazaną na parę lat przed rewolucją islamską w Iranie, snując surową w wymowie opowieść o zniszczonej rodzinie.

Monika | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Przeciętna historia, przeciętnie opowiedziana.
Przyciężkawa, przynudnawa.
Nie dotrwałam do końca.

Akasha89 | 2015-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Porażająco smutna historia rozbitej rodziny, zniszczonych marzeń. Opowieść o braku akceptacji tego, co jest, o ciągłym negowaniu, zaklinaniu rzeczywistości, które nie kończy się dobrze. Ciekawie opisana tradycja, która sprawia, że w Iranie kobieta (czy Żydówka czy muzułmanka) jest dla mężczyzny czymś w rodzaju zwierzęcia gospodarczego, ale mniej od tego zwierzęcia warta. Polecam.

fiszunia | 2011-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2011

Kaspijskie marzenia nie mają nic wspólnego z "pełną namietności historią o miłości i przeznaczeniu", jak głosi opis na rewersie książki.

Zatem o czym pisze Gina B. Nahai na praktycznie trzystu stronach ksiązki? No niestety nie jest to urocza historia o miłości, a dramatyczna, pełna smutku i rozczarowań opowieść o życiu teherańskiej rodziny, obserwowana oczyma i przekazywana ustami małej Yass, której imię, jakże dwuznaczne, w zależności od wymowy oznacza Jaśmin lub Rozpacz.
Dziewczynka opowiada historię małżeństwa i życia swoich rodziców. Matki, która od najmłodszych lat wypatruje księcia z bajki i marzy by wieść życie niczym gwiazda filmowa oraz ojca, pozbawionego uczuć samotnika, który radość, szczęście i sens życia odnajduje dopiero w ramionach innej kobiety, nie zważając na uczucia żony i córki. Bo cóż znaczy kobieta w kulturze Wschodu? Jej najważniejsza misja to znalezienie dobrego męża i urodzenie synów, a z czasem liczenie się przede wszystkim ze zdaniem męża.

W książce...

Katherina87 | 2012-11-22

Powieść obyczajowa z elementami realizmu magicznego. Zderzenie kultur wschodu i zachodu, zagadnienie pozycji i roli kobiety w świecie, pełna namiętności opowieść o miłości i przeznaczeniu. Kolejna książka znanej już polskim czytelnikom Giny B. Nahai jest zarazem odkryciem nieznanego szerzej Iranu, jak i zaproszeniem do fascynującego, lecz tragicznego świata młodej dziewczyny, która walczy o szczęście wbrew przeciwnościom narzucanym przez tradycję, kulturę i los. Autorka pochyla się nad teherańską rodziną ukazaną na parę lat przed rewolucją islamską w Iranie, snując surową w wymowie opowieść o zniszczonej rodzinie.

Mariola Król | 2016-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Kaspijskie marzenia są trzecią powieścią Giny Nahai, jaką przeczytałam. Mam wrażenie, że ta opowieść na dłużej zostanie w mojej pamięci, podobnie jak wcześniejszy Pawi krzyk. Treść jest zbyt przejmująca, by o niej szybko zapomnieć i, mimo że kreśli losy, jakich zapewne wiele w krajach Wschodu, nie staje się przez to mniej ważna. Nie jest to tylko opowieść o odmiennej kulturze – to także widziana oczami dziecka codzienność w niekochającej się rodzinie, to problemy dziecka odtrącanego, niemającego oparcia w najbliższych, dziecka, od którego wymaga się rzeczy niemożliwych, rujnujących psychikę i prowadzących do rozpaczy i poczucia beznadziei. Bo kiedy czytam o kobiecie, młodej kobiecie 16 czy 17 letniej o imieniu Bahar, która wychodzi za mąż za starszego i bogatego mężczyzna Omida i ma nadzieję że przez to jej życie stanie się lepsze a tak nie jest, bo nadzieja matką głupich i nadzieja złudną jest, to szlag trafia.

Kobieta która marzy o tym by skończyć szkołę, potem zostać...

Floo | 2014-02-10
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Książka na początku nie zachwyciła mnie czytałam ją z nadzieją, że dalej stanie się ciekawsza, ale niestety tak nie było. Gdy doszłam do połowy to przechodziły mnie myśli czy nie przestać jej czytać, ale zmotywowałam się i jakoś dotrwałam do końca. Jak dla mnie książka jest dość monotonna, nie zachwyca fabułą ani tokiem rozwoju sytuacji. Szczerze nie rozumiem zachwytu ludzi jak i pozytywnych opinii o tej książce, bo jakoś rewelacji jak dla mnie nie ma. Rozumiem że książka opowiada straszną historię jak i kulturę kraju w którym kobiety są że jak powiem nikim. To akurat najbardziej mnie zainteresowało w tej książce tylko że autorka jak dla mnie zbytnio się nie postarała.

Welniak | 2011-11-16
Przeczytana: 15 stycznia 2012

nie skończyłam jakieś to takie przyciężkawe

mich_kowal78 | 2015-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2015

Zaczęłam czytać, ale ani nie mogę się wciągnąć i chyba jak część osób tutaj nie doczytam jej do końca. Książce brakuje czegoś, po przeczytaniu kilku stron nie ma takiej ciekawości co będzie dalej, niestety dlatego nie chce się jej doczytać do końca

| 2015-01-03
Na półkach: 01. 2015, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Zacznę i skończę na jednym zdaniu: "Człowiek człowiekowi wilkiem"...

aztique | 2011-12-23

piekna, melancholijna powiesc...