Księżyc i anioł

Wydawnictwo: Książnica
Moonlight on the Avenue of Faith
83-7132-467-7
niebieska

Niezwykła opowieść o miłości, namiętności i przeznaczeniu. Roksana była młodziutką dziewczyną, gdy opuściła dom i żydowską dzielnicę w Teheranie. Przy alei Wiary spotkała mężczyznę, który ją pokochał i dał jej upragnione dziecko. Jednakże kilka lat później zniknęła - jak wiele jej przodkiń. A wszystko zaczęło się od jej prababki, żony lubawickiego rabina, który przybył do Teheranu pod koniec osiemnastego wieku.

talia44 | 2015-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2015

"Księżyc i anioł" to piękna poetycka proza przesiąknięta kulturą wschodu i nawiązująca do konwencji realizmu magicznego.
Bardzo lubię takie książki i przeczytałam ją prawie jednym tchem.

Monika | 2014-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2014

Jak ja lubię takie książki!
Magiczne, czasem ulotnie nierealne, baśniowe, a jednak przyziemne. Troszkę w stylu Isabel Allende.

Mocne, bardzo mocne 7 gwiazdek.

Ania | 2014-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2014

Książka inna od tych, które do tej pory czytałam.
Wgryzałam się w nią po trochu.
Opowieść o rodzinnym przekleństwie, dziedzictwie smutku i łez.
Proste środki wyrazu, fatalistyczny klimat i odrobina bajkowości.
Nie mogę polecić, ani odradzić tej pozycji. Wydaje mi się, że jej odbiór jest bardzo indywidualną sprawą.

fourwell | 2014-06-30
Na półkach: Przeczytane, Inna kategoria
Przeczytana: 2014 rok

Od początku. Biblioteka w moim mieście miała być zamknięta od kwietnia aż po lipiec. Po fazie totalnego szoku, pod sam koniec marca, kiedy się o tym dowiedziałam, przebiegłam w panice przez bibliotekę zgarniając zawartość kilku najbliższych regałów. Takie robienie zapasów. Ale koniec roku szkolnego się zbliżał, wycieczki klasowe, poprawianie ocen, w związku z czym czytanie zaczęłam dopiero w czerwcu. Przebrnęłam raptem kilka stron i w moje ręce trafiła kolejna część cyklu Camilli Lackberg, więc przerwałam bez wyrzutów sumienia. Zaczęłam zatem z małym poślizgiem.

Do rzeczy. Książkę czytało mi się dość ciężko. Roksana jest dla mnie bardzo nielogiczna. Nie wiem jak to lepiej ująć, w każdym razie nie rozumiem jej postępowania. Całość przypomina dla mnie bardziej przydługie opowiadanie rodzinne, albo krótką sagę o rodzie. Pięknie przedstawiona kultura Wschodu, ogromny plus za to, bo to były na prawdę genialne fragmenty.

No i na koniec. Po przeczytaniu spłynął na mnie spokój. Jakieś...

Akasha89 | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Piękna, bezbrzeżnie smutna historia o zmarnowanych możliwościach i przeznaczeniu (a konkretnie o wierze w nieunikniony los) utrzymana w konwencji realizmu magicznego. Do tego bardzo ciekawie odmalowane tło historyczno-społeczne i sytuacja Żydów irańskich od 1938 roku aż do irańskiej rewolucji islamskiej pod przywództwem ajatollaha Chomejniego w 1979 roku. Są nawiązania do wydarzeń zawartych w "Pawim krzyku", co sprawia, że obie te historie ("Księżyc i anioł" oraz "Pawi krzyk") nawzajem się uzupełniają. Wciągająca, przesiąknięta duchem Orientu. Pomimo wątku miłosnego, zdecydowanie nie nazwałabym tego romansem.

Wiele lat temu przypadkiem kupiłam ją na jakimś straganie z używanymi książkami za "zawrotną" kwotę 5 zł - już po pierwszym przeczytaniu wiedziałam, że było warto.

Karolina | 2013-03-22

Piękna, nastrojowa powieść na pograniczu magii i rzeczywistości. Przesiąknięta duchem, mistycyzmem Wschodu, wiarą w przeznaczenie, historią Iranu. Autorka z dużą dozą subtelności kreśli historię bohaterów, pełną bólu i goryczy. Nie jest to lekka powieść, nie ma w niej happy endu. Nie mniej jednak warto zagłębić się niezwykły klimat powieści i przełknąć tę czarę goryczy. Książka wywarła na mnie niesamowite wrażenie, na długo pozostanie w mojej pomięci. Polecam.

Katherina87 | 2012-11-22

Niezwykła opowieść o miłości, namiętności i przeznaczeniu. Roksana była młodziutką dziewczyną, gdy opuściła dom i żydowską dzielnicę w Teheranie. Przy alei Wiary spotkała mężczyznę, który ją pokochał i dał jej upragnione dziecko. Jednakże kilka lat później zniknęła - jak wiele jej przodkiń. A wszystko zaczęło się od jej prababki, żony Lubawickiego rabina, który przybył do Teheranu pod koniec osiemnastego wieku.

agata_m | 2011-03-05
Przeczytana: 04 marca 2011

Magiczna i egzotyczna, o miłości, pożądaniu i przeznaczeniu. Niesamowita :)

Mariola Król | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Postacie z powieści Giny B. Nahai to osoby o bardzo skomplikowanym wnętrzu. Na każdą z nich składają się w rzeczywistości dwie różne postacie – jedna, żyjąca zgodnie z duchem czasu, konwenansem, tradycją i druga – niespokojna, targana sprzecznymi uczuciami, NIERZECZYWISTA. Taka jest Roksana Anielica, takie są jej siostry, teściowie, znajomi. Wszyscy oni ukrywają w sobie niezwykle silne uczucia i pragnienia, emocje, które w końcu znajdują ujście i zmieniają całe ich życie i dotychczasowy wizerunek, zadziwiając i zaskakując wszystkich przyglądających się tej przemianie, jakby te zmiany nie były nieuchronne. Młodsza siostra Roksany, Tala’at, której ciało jeszcze kiedy była małą dziewczynka rozpierała namiętność i tęsknota do nieznanej rozkoszy, po kilku latach małżeństwa z oziębłym mężczyzną (związek społecznie pochwalany, gdyż największym szczęściem kobiety jest być czyjąś małżonką. Fakt, czy czuje się w małżeństwie szczęśliwa, jest rzeczą uboczną i niewartą uwagi...) zdradza go i...

majek | 2010-11-01

Książkę tą czyta się łatwo i szybko, jednakże nagromadzenie nieszczęść jakie się w niej znajdują jest gigantyczne. Opowieść, która miała być chyba piękna, przez nadmiar nagromadzonego smutku staje się wręcz okropna i nie do zniesienia. Zwłaszcza od pewnego momentu.

Osobiście nie polecam.