Wujaszek Wania

Dominika | 2018-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2018

Czechow to mistrz krótkich opowiadań, w sztuce też radzi sobie bardzo dobrze. Dużo pożytecznej treści w niewielkim wydaniu to miła odskocznia od dłuższych form.

Dziewięć osób w sztuce, a tak wiele barw, choć smutnych w większości - niezadowolenie, narzekanie, niespełnienie, zawiedzione nadzieje, pracowitość, przyzwyczajenie do tradycji, nostalgia za przeszłością, rozważania o niszczącej naturze człowieka, lenistwo, tęsknota, przemijanie - naprawdę można wymieniać i każdy znalazłby coś dla siebie.

Zakończenie sztuki jest melancholijne, daje jakąś tam pociechę i stawia pytanie: a jak jest z nami?

Medellin | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Kolejne spotkanie z Czechowem i kolejny raz zachwycony jestem portretami psychologicznymi postaci. I znów o niespełnieniu i nietrafionych wyborach, które rzutują na całe życie. Piękne i smutne.

Emsi | 2015-11-05
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 listopada 2015

Kopalnia cytatów.
Dramat o nastroju z lekka melancholicznym, tęsknym, podkreślający, że można przejść przez życie bez zeznania radości, bez pozostawienia po sobie wspomnień, jakiejś spuścizny.
W pierwszej chwili po odłożeniu "Wujaszka", wiem jedno:
Trzeba żyć! Nikt nie przeżyje naszego życia za nas, nikt nie zrobi tego lepiej od nas, sami musimy temu podołać. Wówczas nikt nie powie o nas, że byliśmy tylko bańką mydlaną.

Kapitan Human | 2013-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 09 września 2013

"Człowiek ten przez całe dwadzieścia pięć lat wykładał i pisał o sztuce, rozumiejąc się na niej jak kura na pieprzu. [...] Przeżuwał cudze myśli o realizmie, naturalizmie i wszelkich innych bredniach; [...] wykładał i pisał o tym, co mądrzy dawno wiedzą, a co głupców nie interesuje..." - tak Wojnicki charakteryzuje jednego z bohaterów. I to są chyba najważniejsze słowa w sztuce, najbardziej gorzkie podsumowanie życia wszystkich Czechowskich postaci w "Wujaszku Wani". Albo spędzają życie na próżnowaniu i życiu na koszt innych, albo harują bezwolnie, dając się wyzyskiwać. Ba, tylko ta praca daje im powody do szczęścia, tylko w niej mają szanse się spełnić.
Cała sztuka tkwi w swoistym futerale. Nic nie poradzę, że akurat "Człowiek w futerale" przychodzi do głowy - oba utwory napisano zresztą w podobnym czasie. Kilkoro bohaterów próbuje wyrwać się z formy i stagnacji, w której żył przez ostatnie lata. O mały włos, a skończyłoby się to tragicznie. Czechow z fatalizmem patrzy na...

Schwarzi | 2014-09-09

Dobry dramat, jeden z lepszych Czechowa.
Żal mi było wujaszka Wani D:

Wojtek | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

"Świat nie ginie przez zabójców, przez pożary, ale przez nienawiść, przez wrogość, przez wszystkie drobne kłótnie"..........

Lea | 2016-09-13
Przeczytana: 18 maja 2016
| 2012-02-02
Przeczytana: 11 lipca 2011

Kolejny dramat Czechowa. Wg mnie jeden z gorszych, zresztą większość jest bardzo podobna. Polecam
Czytane w oryginale.

unicornication | 2016-05-29

Do ostatniej strony czekałam aż coś się wydarzy.

rymcymcym | 2019-04-02
Przeczytana: 27 marca 2019