Śmierć Iwana Iljicza

śmierć, lew, tołstoj
klasyka
zglonowana nana

Inne wydania

"Śmierć Iwana Iljicza" to jedno z najbardziej poczytnych opowiadań Lwa Tołstoja. Tytułowy bohater, żyjący w świecie prawników, w ostatnich godzinach swego życia uświadamia sobie marność swej dotychczasowej egzystencji. O przemijaniu, poczuciu beznadziei i odizolowania.

violabu Toczytam | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Żadna jeszcze, ale to ŻADNA dotychczas czytana przez mnie książka, nie powiedziała mi tak wiele o umieraniu, jak „Śmierć Iwana Iljicza”. A właściwie jej druga połowa. Ta niepozorna książeczka (raptem sto stron w małym formacie) opowiada o ostatnich dniach głównego bohatera. I choć każdy czytelnik wie, jak skończy się historia, to jej zakończenie jest przejmujące.

Nowela pokazuje proces świadomego odchodzenia człowieka. Człowieka, który wiódł życie „łatwo, przyjemnie i przyzwoicie”, a jednak jego refleksje o swej przeszłości nie są optymistyczne. Najbardziej boli go, że nie ma wsparcia u osób bliskich podczas swej choroby. Faktem jednak jest, iż nie miał on serdecznych relacji ze swymi najbliższymi. Lew Tołstoj niesamowicie wiarygodnie pokazuje, że nie ma nic gorszego niż umieranie w samotności, przy bawieniu się przez otoczenie w grę „będzie dobrze”, gdy osoba chora potrzebuje zrozumienia, a nie udawania, że nikt nie zdaje sobie sprawy z jej prawdziwego stanu.

Lektura „Śmierci...

Degamisz | 2016-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2016

Za twórczość Tołstoja zabrałem się stosunkowo późno, bo dopiero w tym roku. I z miejsca mnie zachwycił stylem i sposobem pisania. Aczkolwiek historia, którą czytałem, a była to „Anna Karenina” kompletnie nie przypadła mi do gustu, to jednak język, zmysł obserwacji, stylistyka utworu i talent autora zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Tym chętniej rzuciłem się na dalsze dzieła Tołstoja i tym razem przeczytałem nowelę „Śmierć Iwana Iljicza”.

Po raz kolejny potwierdza się zasada, że nie trzeba pisać przepastnych tomów, zapisywać setek stron żeby stworzyć wielkie dzieło. „Śmierć Iwana…” takim na pewno jest. Krótkie ale treściwe studium psychologiczne człowieka, który wie, że za chwile umrze. Pokrótce opisane jego życie, jego choroba, zmagania z pracą, rodziną, wspomnianą chorobą, nieuchronnością śmierci. Autor pokazuje to poczucie niesprawiedliwości i samotności z jakim męczy się Iwan oraz skalę jego przeżyć od buntu przeciwko chorobie, przez nadzieję po stateczną rezygnację. Ale robi...

Delur | 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Jeżeli czytamy Ilicha jako chorego, to możemy umotywować jego zachowanie chorobą i bólem.
Jednak jeśli czytamy go bardziej uniwersalnie - jako normalnego, świadomego człowieka - to Ivan Ilich wraz z rozwojem choroby zdrowieje. Musiał zachorować, żeby stać się człowiekiem. Żeby zacząć wreszcie myśleć o śmierci, zauważyć głupotę swojej przypadkowej rodziny oraz dotychczasową bezsensowność swojego życia.
(prowokuje do myślenia o eutanazji)

arya | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Ciężko mi ocenić ten utwór.
Jak to często bywa w "klasykach", brak mi w tej historii prawdy, brak człowieka. Bohater wydaje się zbyt zdystansowany i spokojny, myśli w obliczu śmierci zbyt uporządkowane, a emocje nieautentyczne. W dodatku ciężko go polubić, a tym bardziej wczuć się w jego sytuację i zrozumieć myśli.
Styl godny podziwu, ale nie pasujący do opowiadania.

Miss_Understood | 2014-05-31

Studium o umierającym człowieku. Niewygodne pytania o sens życia i istotę śmierci, oraz brutalny fakt skończoności naszego istnienia. Egzystencjalizm w literaturze rzadko bywa tak sugestywny. Fascynująca lektura. Polecam!

pijana_z_niemocy | 2014-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2014

Opowieść jest bardzo prawdziwa i wiele uświadamia. Polecam.

Tamanna | 2014-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Tę maleńką książeczkę wydaną w formie Kolibra przez "Książkę i Wiedzę" 45 lat temu, znalazłam z dziesięć lat temu wśród rzeczy, które mi zostały po kimś bliskim. Śmierć wyrywa nam żywą osobę, zostawia po niej rzeczy do uporządkowania, do oddania, do wyrzucenia (zacieranie śladów?). Niektóre z tych rzeczy zostają jednak z nami. Czy po to, by ich widok budził wspomnienie osoby, która z jakichś powodów chciała jej mieć? Tak jest z tą książeczką. Tytuł "Śmierć Iwana Iljicza" w konfrontacji ze śmiercią jej właściciela poruszył mnie. Wówczas więcej nie zdecydowałam się przeczytać.
Wróciwszy do niej po dziesięciu latach dopiero teraz zobaczyłam przy tytule zapisane długopisem obliczenia:
1910
____

1910
____
Z tyłu książki podano daty urodzin i śmierci Tołstoja. 82 lata. Właściciela tej książeczki śmierć zaskoczyła, ale wiek jego nastrajał już do myśli o własnej śmierci:...

maszynistaGrot | 2015-11-10

Miałem dać nieco niższą notę, ale po odsłuchania opowiadania na youtube uświadomiłem sobie że jest to prawdziwe arcydzieło.

Dzięki Grażyna za ten link. Zupełnie inaczej się słucha tego dzieła Tołstoja. Wyborne nagranie pomagające w pełni rozsmakować się w tym wybitnym utworze. Naprawdę polecam. Nawet powiem więcej : w pierwszej kolejności polecam odsłuchanie sobie tego zaledwie 30-minutowego nagrania a potem przeczytanie książki.

Oto, spolszczony już, cytat z artykułu odnoszącego się do Iwana Turgieniewa (wikipedia.org) "(...)Na łożu śmierci prosił on (Turgieniew) Tołstoja: "Przyjacielu, wróć do pisania!" Po tym wydarzeniu, Tołstoj napisał takie dzieła, jak "Śmierć Iwana Iljicza", czy "Sonata Kreutzerowska"."
Cóż, wygląda na to, że pan Turgieniew znacząco dopomógł światowej literaturze (obok swych osobistych zasług w tejże materii), gdyż, być może, stał się inicjatorem procesu myślowego, który doprowadził autora "Wojny i Pokoju" do napisania tego dzieła. Bo, kto wie, czy gdyby ww. wydarzenie nie miało miejsca, powstałoby to ważne, refleksyjne studium śmierci człowieka.
Moim zdaniem, to jedna z najlepszych prac Tołstoja.

Grażyna | 2014-04-15
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014

Biblioteka Borgesa

Co by tu przeczytać? Czasem, pomimo istnienia wielu źródeł inspiracji i czytelniczych rekomendacji, takich jak chociażby lubimyczytać.pl, i tak odczuwamy pewien niedosyt informacyjny. Poszukujemy nowych tytułów, nowych poleceń, nowych pomysłów. Hmm... dlaczego by nie zwrócić się o pomoc do dawnych czytelników?