Rzeź na morzu. Zbrodnie Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii

Okładka książki Rzeź na morzu. Zbrodnie Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii Mark Felton
Okładka książki Rzeź na morzu. Zbrodnie Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii
Mark Felton Wydawnictwo: Replika powieść historyczna
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Slaughter at Sea: The Story of Japan's Naval War Crimes
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2009-05-25
Data 1. wyd. pol.:
2009-05-25
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376740010
Tłumacz:
Jacek Lang
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
194
194

Na półkach: ,

Ten wymowny tytuł naprowadza czytelnika na mało omawianą część historii. Niewiele się mówi o działaniach militarnych Japonii na Dalekim Wschodzie, a jeszcze mniej wiadomo o skali brutalności, który ten naród na polu bitwy przejawiał. Sama Japonia ma też bardzo dziwny stosunek do tego krwawego rozdziału. Wiele przemilcza, wiele ucisza, wiele ukrywa za eufemizmami, wiele przeinacza, a zbrodniarze są mało potępiani. Z jakiegoś powodu uchodzi im to płazem, a o licznych ofiarach się zapomina.

Książka Marka Feltona omawia najważniejsze wydarzenia z udziałem Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii, która siała postrach nie tylko na oceanie, ale także na atolach czy tropikalnych wyspach. Autor nie tylko opisuje w szczegółach te zdarzenia, ale próbował też dotrzeć do źródeł tego barbarzyńskiego okrucieństwa. Z jego badań wynika, że przyczyna często leżała w „różnicach kulturowych”. Ich kodeks moralny czy etyczny był bardzo stary i zupełnie inny od zachodniego. Mieli także zupełnie odmienne wyobrażenie na temat honoru. Porażki były dla nich szczególnie dotkliwe, ale też godne pogardy. Mścili się na jeńcach wojennych i ludnościach okupowanych terenów nie tylko za własne niepowodzenia. Byli także dla nich obiektem pogardy, symbolem porażki. Okryli się w ich oczach hańbą, a to można zmyć tylko własnym życiem, więc nie przejawiali żadnej litości wobec nikogo.

Japońskich żołnierzy cechowało także absolutne posłuszeństwo wobec zwierzchników. Ich rozkaz był na równi z rozkazem cesarskiego „bóstwa”, więc nie było mowy o nieposłuszeństwie czy wychodzeniu z szeregu. Wszelkie skrupuły były więc tłumione w zarodku. Zbrodniarze wojenni, którzy zasiadali na ławie oskarżonych, często próbowali się ratować tym „usprawiedliwieniem”, ale na szczęście nie uznawano tego jako okoliczność łagodzącą. Niestety jak to w pokazowych procesach bywa, tylko nieliczni zostali skazani na śmierć. Wielu nie stanęło nawet przed sądem, przepadając gdzieś w Japonii, gdzie wiedli normalne życie. Ściganie takich jednostek było związane wieloma trudnościami, o których autor także w książce wspomina.

Ponadto Japończycy ignorowali międzynarodowe rozporządzenia, stare traktaty, wojenne prawo czy ogólne oznakowania, przez co dochodziło do jeszcze większego rozlewu krwi. Nawet przedstawiciele narodów sojuszniczych czy państw neutralnych padali ofiarą japońskich jednostek marynarskich i rzadko mogli liczyć na szybką i bezbolesną śmierć. Pan Felton niezwykle dosadnym językiem przytoczył wiele wstrząsających wydarzeń i przykładów tych bestialstw. Szczególnie utkwiła mi pamięci masakra na wyspie Manili, która mogła śmiało konkurować z wołyńskimi rzeziami. Szczególną agresywność i gorliwą zażartość wykazywali względem rozbitków, których nie tylko w wodzie ostrzeliwali, ale też utrwalali wszystko na taśmie filmowej. Po jakimś czasie wracali ponowie na miejsce zbrodni i próbowali wykończyć niedobitków, którzy uniknęli kul czy paszczy rekinów. Tylko nieliczni wyszli z takiej nierównej walki z życiem i dzięki temu uzyskaliśmy też te bezcenne relacje. Było jednak wiele ataków na statki, z których nikt nie wyszedł cało.

Na końcu autor próbował oszacować skalę tych zbrodni i już po pobieżnym badaniu wychodzi, że liczba ofiar w samych Chinach przekraczała liczbę Żydów wymordowanych podczas Holokaustu o dwa miliony. Bardzo trudno podać dokładną liczbę ofiar, zważywszy na to, że Japończycy zacierali oczywiście swoje ślady na lądzie i oceanie. Dane nie napawają optymizmem i po raz kolejny ukazują wstrętne oblicze wojny, którego nigdy nie powinniśmy stracić z oczu.

Nie jestem osobą, która rzuca frazami typu „ta książka powinna być obowiązkowa w szkole” czy „to powinien każdy przeczytać”, bo nie chciałabym nikogo przymuszać do czytania książek. Jednak w tym przypadku zrobię wyjątek. Uważam, że tę książkę powinni przeczytać obowiązkowo wszyscy niepokorni autorzy, którzy przypisują zbrodniarzom wojennym cechy romantyczne i kreują te swoje niesmaczne erotyki na tle obozów koncentracyjnych. W książce umieszczono fotografie, więc mogą się przekonać na własne oczy, co okupant naprawdę robił kobietami czy jeńcami.

Ten wymowny tytuł naprowadza czytelnika na mało omawianą część historii. Niewiele się mówi o działaniach militarnych Japonii na Dalekim Wschodzie, a jeszcze mniej wiadomo o skali brutalności, który ten naród na polu bitwy przejawiał. Sama Japonia ma też bardzo dziwny stosunek do tego krwawego rozdziału. Wiele przemilcza, wiele ucisza, wiele ukrywa za eufemizmami, wiele...

więcej Pokaż mimo to

avatar
145
142

Na półkach:

Rejestr zbrodni wojennych, rzeczowy i dobrze udokumentowany. W świetle podobnych pozycji historia Onody opisana przez Herzoga nie robi wrażenia

Rejestr zbrodni wojennych, rzeczowy i dobrze udokumentowany. W świetle podobnych pozycji historia Onody opisana przez Herzoga nie robi wrażenia

Pokaż mimo to

avatar
736
29

Na półkach: , ,

Temat zdecydowanie ciekawy i rzadko można o nim poczytać w Polsce, ale sama lektura książki nie jest zbyt satysfakcjonująca. "Rzeź na morzu" jest zbyt krótka, do tego za bardzo odchyla się w stronę detali i rozpatrywania bardzo podobnych do siebie przypadków zbrodni cesarskiej marynarki wojennej. Autor ma też tendencję do powtarzania się. Źle nie jest, bo przedstawione fakty i zdarzenia są bardzo ciekawe, ale mogło być lepiej i więcej.

Temat zdecydowanie ciekawy i rzadko można o nim poczytać w Polsce, ale sama lektura książki nie jest zbyt satysfakcjonująca. "Rzeź na morzu" jest zbyt krótka, do tego za bardzo odchyla się w stronę detali i rozpatrywania bardzo podobnych do siebie przypadków zbrodni cesarskiej marynarki wojennej. Autor ma też tendencję do powtarzania się. Źle nie jest, bo przedstawione...

więcej Pokaż mimo to

avatar
129
42

Na półkach: ,

Solidnie udokumentowane okrucieństwo żołnierzy japońskich.

Solidnie udokumentowane okrucieństwo żołnierzy japońskich.

Pokaż mimo to

avatar
436
18

Na półkach: , ,

Straszny horror

Straszny horror

Pokaż mimo to

avatar
66
3

Na półkach:

Ciekawy temat . Mało takich pozycji w polskich księgarniach. Jednak wydaje się , że temat potraktowany trochę pobieżnie .

Ciekawy temat . Mało takich pozycji w polskich księgarniach. Jednak wydaje się , że temat potraktowany trochę pobieżnie .

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    48
  • Przeczytane
    42
  • Posiadam
    21
  • Historia
    5
  • Japonia
    4
  • historia
    2
  • II Wojna Światowa
    2
  • II wojna - Pacyfik
    2
  • Historia i inne
    1
  • Morze, okręty, statki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rzeź na morzu. Zbrodnie Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii


Podobne książki

Przeczytaj także