Kreatywna praca dyplomowa. Jak stworzyć fascynujący tekst naukowy

Okładka książki Kreatywna praca dyplomowa. Jak stworzyć fascynujący tekst naukowy Joanna Wrycza-Bekier
Joanna Wrycza-Bekier Wydawnictwo: Septem poradniki
poradniki
Septem
2011-10-21
2011-10-21
praca dyplomowa

Przydałoby się nowe, uaktualnione wydanie. Niemniej pozycja dość ciekawa i zwłaszcza pierwsze rozdziały mogą się śmiało przydać początkującym w nauce.

Z "Kreatywną pracą dyplomową" miałem okazję zetknąć się już po napisaniu własnych prac dyplomowych. Początkowo przypuszczałem, że będzie to poradnik poruszający wyłączne podstawy, które są mi dobrze znane. Ku mojemu zaskoczeniu książka ta zaoferowała mi wiele ciekawych oraz wartych uwagi rozwiązań, których nie brałem wcześniej pod uwagę lub byłem świadomy w znikomym stopniu.

Autorka postawiła sobie za cel opisanie całego procesu powstawania pracy oraz tego, co w niej powinno się znajdować. W moim przekonaniu bardzo wartościowy przekaz "Kreatywnej pracy dyplomowej" dotyczy sposobu, w jaki powinniśmy formułować swoje myśli pisząc opracowanie naukowe - nie ma tutaj miejsca na przypadek. Wrycza-Bekier pokazuje, jak powinno się budować koncepcję pracy, by zachować kontrolę nad procesem jej powstawania i by pisanie nie było tak straszne, jak może się wydawać.

Jedynym mankamentem pracy jest kwestia aktualności. Część informacji, zwłaszcza dotyczących pozyskiwania materiałów w internecie, wymaga aktualizacji, gdyż niektóre portale opisywane w książce dziś już nie funkcjonują. Należy mieć nadzieję, że ukaże się nowe, zaktualizowane wydanie, na które ta publikacja zasługuje.

Miałbym też zastrzeżenie co do proponowanych rozwiązań w zapisie bibliograficznym. Autorka proponuje jeden rodzaj zapisu w taki sposób, że można odnieść wrażenie, iż jest jedynym słusznym, nie zaznaczając, że istnieje kilka konwencji, np. klasyczna czy oksfordzka. Wobec tego, w tej kwestii poleciłbym nie sugerować się tą publikacją i zajrzeć również do innych opracowań.

Poradnik ten poleciłbym studentom różnych kierunków, jak i wszystkim osobom, które chcą pisać dobre teksty naukowe.

Tak, jestem w gronie tych szczęśliwców, którzy w ciągu następnych miesięcy będą pocić się przed bezlitosną bielą Worda, aby wykrzesać coś z czego można poczuć się dumnym i, co pozwoli szczycić się zaszczytnym tytułem naukowym przed nazwiskiem. I tak, jak widać wybór tej pozycji nie miał najmniejszego związku z przypadkiem. Kreatywna praca naukowa to moja nowa biblia, moja i mam nadzieję, że po tej recenzji także was wszystkich, którzy oczekują w niedługim czasie wielkiej chwili obrony.

Treść naukowa automatycznie budzi w studentach niechęć i strach. Powstaje blokada, która znacząco wpływa na pisanie pracy dyplomowej. Ta pozycja daje wskazówki jak w sposób bezbolesny odnaleźć klucz do wnętrza literatury naukowej i wykonać takie notatki, aby wiedza niemal sama wpływała do naszego mózgu. Teraz odrobinę poniosła mnie wyobraźnia, ale sposoby zgromadzone przez autorkę naprawdę w dużym stopniu mogą ten proces przyspieszyć. Poza tym książka ukazuje także garść informacji na temat doboru tematu, poszukiwań materiałów biograficznych, formułowania tezy i wreszcie samego pisania.

Szczególnie podoba mi się, że ta książka to nie tylko zbiór suchych wskazówek, co robić, a czego nie robić, ale podaje również praktyczne przykłady stron, gdzie szukać literatury w internecie czy, jak tworzyć mapę myśli online. To wszystko sprawia, że z czystym sumieniem można nazwać tę książkę pełnokrwistym poradnikiem, który daje od siebie cały zestaw niezbędnej wiedzy. Bardzo cieszę się, że książki tego typu dostrzegają postęp technologii i łączą te dwa światy.

To pozycja obowiązkowa dla każdego kto jest tuż przed pisaniem pracy dyplomowej. Zawiera dokładnie to, co powinna i odpowiada na pytania, zanim dokona tego promotor lub co gorsza, to co on pominie. Grupa docelowa składająca się ze studentów powinna obowiązkowo wyposażyć się w tę niewielką fizycznie książkę, posiadającą informacje, które nawet o kilkadziesiąt procent zwiększą szanse na sukces.

Ostatnio zwracam uwagę w recenzjach na aspekt finansowy książek, choć w tym przypadku warto byłoby wydać majątek, aby uzyskać tak potrzebną wiedzę. Cena detaliczna książki to 29,99 zł, to nie tak źle, ale wystarczy przeszukać kilka księgarni, aby znaleźć już oferty o 10 zł tańsze (i to z wysyłką!),czyli idealnie na kieszeń studenta.

Posiadając wiedzę przedstawioną w książce Kreatywna praca dyplomowa mam wrażenie, jakbym była o krok przed pozostałymi. Przede wszystkim jakbym zaoszczędziła czas, nerwy i energię, które odgrywają tak ważną rolę dla studentów mających na głowie prace dyplomową.

pokolenie-zaczytanych.blogspot.com

Książka napisana przystępnym językiem. Dużo ciekawy podpowiedzi jak pisać, jak się zmobilizować oraz czego unikać. Troszkę dużo przykładów dla humanistów. Momentami potwierdza rzeczy oczywiste (co nie do końca można uznać za minus - gdyż taki tekst też musi się znaleźć w książce). Jeżeli pierwszy raz piszesz pracę wieńczącą etap nauki to warto ją zakupić.

• Chcę kupić
  • Leśnictwo
  • Przeczytane w 2019

Dodaj cytat z książki Kreatywna praca dyplomowa. Jak stworzyć fascynujący tekst naukowy