Pamięć absolutna. Jak radzić sobie z zapominaniem i podkręcić możliwości umysłu

Okładka książki Pamięć absolutna. Jak radzić sobie z zapominaniem i podkręcić możliwości umysłu Nishant Kasibhatla
Nishant Kasibhatla Wydawnictwo: Sensus poradniki
2011-10-01
Arkadiusz Romanek
psychologia rozwój intelektualny

Okładka książki Mowa ciała Allan Pease, Barbara Pease
Mowa ciała Allan Pease, Barbar...
Okładka książki Aktywuj pełną moc mózgu. Cuda i neurobiologia David Perlmutter, Alberto Villoldo
Aktywuj pełną ... David Perlmutter, A...
Okładka książki Trudne osobowości Hazel Edwards, Hellen McGrath
Trudne osobowości Hazel Edwards, Hell...

Wielki zbiór mnemotechnik. W świecie gdzie wszędzie oczekują od nas niezwykle bogatej wiedzy i czasach gdzie jesteśmy przebodźcowani coraz częściej potrzebujemy sposobu, aby być efektywniejsi. Ta książka w dobry sposób pokazuje różne techniki przy czym nie zawiera żadnych, ale to żadnych naukowych teorii. Jest prosta dla czytelnika

Wynik testu pamięci, który znajduje się na początku: 95 %.
Myślałem, że bezsensownym jest dalsze czytanie i przerabianie książki. Myliłem się, bo jak to ktoś powiedział: "Nie ma wiedzy niepotrzebnej".

Krótko i treściwie przedstawione mnemotechniki. Niektóre wydałe mi się śmieszne. Bardziej komplikowały zapamiętywanie niektórych spraw, aniżeli rozjaśniały. Niemniej jednak niektórzy ludzie mogą uznać te metody za bardzo pomocne. Czyta się to lekko i przyjemnie. Całego materiał, który przedstawia autor można się nauczyć w mniej niż siedem dni.

Wynik testu pamięci, który znajduje się na początku: 95 %.

"Żyjemy obecnie w erze szybkiej wymiany informacji. Zwiększenie sprawności zapamiętywania przestaje być alternatywą. Staje się koniecznością! Naszej pamięci używamy non stop, korzystamy z niej przez całe życie i to, w jaki sposób się nią posługujemy, przełoży się na nasze osiągnięcia." Czy nie chcielibyście móc bez żadnych notatek móc zapamiętywać różnego rodzaju informacje - nawet te pozornie błahe? Od list zakupów, przez numery telefonów, zapamiętywanie słów w językach obcych, aż po imiona nowo poznanych osób na imprezie! Ja od zawsze uważałam, że mam problemy z pamięcią i większość rzeczy sobie notowałam, bądź zwyczajnie o nich zapominałam.

Książka składa się z 10 rozdziałów wśród których znajdują się: test wprowadzający, techniki pamięciowe dla początkujących, sposoby na zapamiętywanie wielu różnych rzeczy, sposoby na doładowanie naszego mózgu i popisy, dzięki którym możemy zaimponować innym naszą pamięcią.

Jak przystało na dogłębne zapoznanie się z lekturą, nie pominęłam testu na początku książki i na spokojnie go wykonałam. Nadal nie wierzę w wynik który mi wyszedł. 90/100 punktów, czyli według książki dysponuję niesamowitą pamięcią. Autor zasugerował na których rozdziałach mogę się skupić, zdecydowałam się jednak przeczytać książkę od deski do deski, żeby niczego nie pominąć - w końcu nie uwierzyłam w mój wynik ;)

Muszę przyznać, że część zagadnień absolutnie mnie nie zaskoczyła - jak np. informacja, że mózg lepiej zapamiętuje obrazy. Słyszałam już o tym wcześniej i doskonale zdawałam sobie z tego sprawę - zresztą nie bez przyczyny sięgnęłam po poradnik dotyczący map myśli - bo to też się z tym wiąże. Znalazły się też zagadnienia czy może sposoby na zapamiętywanie, o których wcześniej nie słyszałam.

Myślę, że po książkę warto sięgnąć i poznać tajniki naszej pamięci i rozwiązania, które pomogą nam w zapamiętywaniu. Jest to pozycja, która trafi do każdego i każdemu się przyda. Pamięć niećwiczona jest coraz gorsza a myślę, że warto poświęcić nawet te 10 minut dziennie na różnego rodzaju ćwiczenia, żebyśmy czuli się wiecznie młodzi i zawsze bez problemów zapamiętywali ważne dla nas rzeczy.

Wakacje dopiero się zaczęły, a już nie mogę się doczekać kiedy wykorzystam te wszystkie techniki w szkole :)

• Rozwój osobisty
  • Rozwój osobisty/Motywacja