Życie: podręcznik sztuki przetrwania

Wydawnictwo: Illuminatio
978-83-62476-66-4
poradniki
AMisz

Przed tobą niepowtarzalny leksykon, dzięki któremu poznasz twarde zasady rządzące wszechświatem, a Twoje nazwisko zostanie skreślone z listy ginących gatunków! To z niego dowiesz się, kim są: Antoni Piechniczek, skoro jako jedyny przeżył zagładę dinozaurów, krwiożercza banda, na widok której nastolatki piszczą z ekscytacji, i przedstawiciele podstępnej rasy, którzy chodzą w białych kitlach i...

To z niego dowiesz się, kim są: Antoni Piechniczek, skoro jako jedyny przeżył zagładę dinozaurów, krwiożercza banda, na widok której nastolatki piszczą z ekscytacji, i przedstawiciele podstępnej rasy, którzy chodzą w białych kitlach i wykonują eksperymenty na ludziach. Nauczysz się, jak w pokrętny sposób zwalczyć oślizgłe, morświnie zło na Helu, uniknąć gazu, zwanego Chińczykami, i nie dać się pożreć windom. Tylko z Życiem: podręcznikiem sztuki przetrwania zwyciężysz z Urzędem Skarbowym, piekłem, jednorożcami i Pawłem Delągiem.

Będziesz również wiedział, co się stanie, gdy powiesz: „Powiedzcie mojej żonie, że ją kochałem”, „To na pewno było pańskie Volvo?” czy „Niemożliwe, przecież granat tak nie wygląda”. Możesz, co prawda, wypowiedzieć te słowa i bezsilnie czekać na konsekwencje. Ale możesz również uprzedzić fakty i posiąść tajniki trudnej sztuki przetrwania.

źródło opisu: Wydawnictwo Illuminatio, 2012

źródło okładki: http://www.illuminatio.pl

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2402

Wiedza z nutką sarkazmu

Nie cierpisz szkoły? Nie znosisz marnować czasu nad książką do historii? A może gdy twoi znajomi żartują, nawiązując do powszechnie znanych faktów (jak sama nazwa wskazuje), nie wiesz o co im chodzi?

„Co to w ogóle jest?” - zadawałam sobie pytanie, gdy czytałam opis z okładki na książce „Życie. Podręcznik sztuki przetrwania”, bo nic z niego nie zrozumiałam. Jaki Antoni Piechniczek? Piekło właścicielem Urzędu Skarbowego? O co chodzi?

Wyobraźcie sobie podręcznik w formie słownika, który przekazuje istotne fakty, a jednocześnie robi to w sposób lekki i przyjemny. Uwaga jednak! Publikacja przepełniona jest ironią i dla tych, którzy mają z nią problem, sięgnięcie do innych źródeł może być konieczne, by ustalić czy autor żartował, czy może napisał prawdę. Dowiecie się skąd się wzięły babcie (powołana przez Światową Organizację Żywności instytucja, która uratowała do tej pory miliony studentów na całym świecie przed śmiercią głodową) czy dlaczego to koty naprawdę rządzą światem.

Ponieważ autor jest Polakiem, często nawiązuje do współczesnej nam rzeczywistości, stereotypów i popkultury (na przykład: hasło „autostrady w Polsce” odsyła czytelnika do hasła „krasnoludy” (nie istnieją). Czasami jednak natężenie sarkazmu i dowcipu zupełnie do mnie nie trafiało - jedne hasła były dla mnie zabawne, inne zupełnie nieciekawe.

Czego dowiemy się z „Życia”? Jak już wcześniej wspomniałam – poznamy podstawowe hasła z historii i geografii, ale też o wszystkim innym – są tam hasła takie jak „ketchup Włocławek”, „kebab”, „pornografia” (specyficzny gatunek filmowy bardzo oszczędnie traktujący wszelkie kwestie związane ze scenariuszem, scenografią i kostiumami. Zwłaszcza kostiumami.), „wąsy”, „telezakupy” czy „żużel”.

Zastanawia mnie dla kogo przeznaczona jest ta książka. Nie dla dorosłych i starszych nastolatków na pewno. Czy jednak młodsi czytelnicy mogliby korzystać z niej samodzielnie? Myślę że tak, choć książka niepozbawiona jest haseł i definicji niepedagogicznych, że tak się ładnie wyrażę. Z pewnością jednak czytanie będzie frajdą nie tylko dla młodego czytelnika, ale też dla dorosłego, który będzie musiał wyjaśnić niuanse danego hasła…

Roue | 2013-11-25
Przeczytana: 16 listopada 2013

"Bóg. Jest. Albo go nie ma. Jak jest naprawdę, paradoksalnie wie tylko Bóg"

Łukasz Miszewski to dziennikarz, a Życie: podręcznik sztuki przetrwania to jego pierwsza powieść. Gra na skrzypcach, choć jego prawdziwą pasją jest piłka nożna: pisze dla portalu zczuba.pl, na którym udowadnia, że ten sport jest jednym z największych dóbr, jakie otrzymał człowiek. Jest uzależniony od internetu - gdy zostaje odcięty od internetu, jego serce krwawi.

"II wojna światowa. [...] Niemcy ponownie próbowali sprawić, by słowo 'Niemcy' stało się synonimem słowa 'wszędzie'"

Czy choć raz mieliście wrażenie, że rasa ludzka wymiera? Że śmiech, radość i szczęście powoli znikają, wszystkie kolory chowają się pod betonem? Że powoli zapominamy, że jesteśmy ludźmi, myślącymi istotami skłonnymi do uczuć? Że poza ciągłą pracą, nieustanną gonitwą, gniewem i złością jest coś jeszcze? Może śmiech, piękny, czysty dźwięk rozświetlający najciemniejsze ludzkiej duszy?
Nikt nie ma czasu na to, by się śmiać. By...

esperanza | 2012-10-07
Przeczytana: 07 października 2012

Genialna dla każdego wesołego człowieka, który akurat jest smutny. Pełna humoru i ciekawych porównań, sprawia, że bardzo szybko się ją czyta i wiele uśmiecha.
Polecam serdecznie wszystkim!

Mirosława | 2012-10-29

Autor przedstawia swoje spojrzenie na wiele zagadnień, które do tej pory były przedstawiane schematycznie i encyklopedyczne. Jest to specyficzny zbiór haseł ujęty w humorystyczny i przewrotny sposób. Już sam tytuł książki jest intrygujący sugerujący, że jest to treść z przymrużeniem oka.
Łukasz Miszewski jest współpracownikiem „Gazeta.pl” i redaktorem „Innego Serwisu Sportowego Z Czuba.pl.” Tak mówi o sobie w wywiadzie na stronie http://www.coolturka.com.pl „Szalony redaktor wizjonerskiego portalu XXI wieku. Lub redaktorski wizjoner szaleńczego portalu. Albo… A może lepiej nie. Chyba najlepiej zdefiniować mnie tak samo jak każdego innego człowieka: 65% wody, 20% białek, 10% tłuszczów, 1% węglowodorów i 4% soli mineralnych.” Określany jako mężczyzna z urodzenia, dziennikarz z powołania, światowej sławy skrzypek z czystego przypadku. Mówi, że kiedyś był w Międzyzdrojach. Nie podobało mu się. Od pięciu lat pisze dla serwisu Z czuba.pl, gdzie stara się udowadniać, że to ludzie powstali...

livrer | 2013-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2013

Ani zabawna ani odkrywcza, mdła, bezbarwna, nijaka. Nawet w WC nikt po nią nie sięga - może dlatego, że kupy się nie trzyma ;)

Joanna | 2016-06-18
Na półkach: Przeczytane, Otrzymane, 2012

Czytana z odrobiną dystansu gwarantuje dobrą zabawę i uśmiech na twarzy. Hasła są opisane w dowcipny sposób, a rysunki -urokliwe. Poradnik czyta się lekko i przyjemnie, a poczucie humoru autora jest absurdalne i błyskotliwe. Pozwala też przyswoić ciekawe fakty w lekkiej formie.

Natalia | 2013-01-19
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Humor raczej hermetyczny: dla koneserów i wielbicieli stylu serwisu sportowego zczuba.pl. Zatem dla mnie rewelacja!

Iwona Stopka | 2017-01-16
Przeczytana: styczeń 2017
pama | 2017-01-10
NightOwl22 | 2016-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2016
Weronika160488 | 2016-11-12
Przeczytana: 13 listopada 2016
FotoKonkurs "Jesień z książką" - wyniki.

Dzisiaj na fanpage'u LC na Facebooku zakończył się FotoKonkurs "Jesień z książką", w którym można było wygrać książki idealne na jesienne wieczory. Okazało się, że książkowe mole lubią czytać i pstrykać fotki. Oto wyniki.