Biały gołąbek z Kordoby

Wydawnictwo: Muza
Белая голубка Кордовы
978-83-7758-163-6
Ag2S

Zachar Kordobin to ceniony znawca malarstwa, z którego usług korzysta wiele muzeów i galerii oraz koneserzy sztuki na całym świecie. Ten profesor Uniwersytetu Jerozolimskiego, genialny fałszerz obrazów i poszukiwacz przygód, kosmopolita i uwodziciel, spryciarz, naciągacz i lekkoduch, a jednocześnie człowiek o szlachetnym sercu, wplątany w czasach studenckich w ciemne sprawki półświatka handlarzy obrazów, rezygnuje ze sławy i trwoni talent, podporządkowując swoje życie jednemu celowi - zemście na zabójcach najlepszego przyjaciela, do którego śmierci się przyczynił.

Goniąc po całym świecie za sprawcą zabójstwa, próbuje jednocześnie uciec przed wysłannikami mafii i własnymi wyrzutami sumienia. Niebezpieczna gra z potężną organizacją zainteresowaną kupnem jednego z jego falsyfikatów zmusza go do przekroczenia ustalonych przez siebie granic moralnych; postanawia więc sam wymierzyć sobie karę i zejść ze sceny z godnością.

Podążając za szybką akcją powieści czytelnik przenosi się wraz z głównym bohaterem do słonecznej Toskanii, włoskich Dolomitów, na mroczne uliczki Kordoby, zamglone place ponurego Leningradu u schyłku komunizmu i przepojoną zapachami dzieciństwa beztroską ukraińską Winnicę.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2012

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=42276

allison | 2012-05-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 19 maja 2012

Najbardziej zainteresowały mnie w powieści fragmenty dotyczące przeszłości bohaterów. W przeciwieństwie do bieżącej akcji są uporządkowane, klimatyczne i ujmujące. Przypominają sagę i są tak ciekawe, że żałowałam, gdy narrator wracał do współczesności.

Sensacyjne perypetie głównego bohatera tylko na początku zrobiły na mnie wrażenie. Potem akcja zaczynała się ślimaczyć i jakoś mnie nie porywała.

Na pewno jednak ciekawe są liczne ciekawostki na temat dzieł malarskich oraz kolekcjonerskich i fałszerskich transakcji, konszachtów i często pozbawionych skrupułów metod działania.

To było moje pierwsze spotkanie z prozą Diny Rubiny, ale na pewno nie ostatnie, bo do sięgnięcia po kolejne tytuły zachęcają mnie wspomniane na początku retrospekcje oraz barwny język i żywa narracja.

Kasiek m | 2012-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

Mniej więcej rok temu wpadłam po uszy w serial „White Collar”, serial opowiada o losach wybitnego fałszerza, który dzięki swojej specjalistycznej wiedzy na temat sztuki może dokonywać przeróżnych przekrętów. Neal – bo tak się zwie ów czarujący oszust, ma niesamowity urok osobisty a kobiety lecą do niego jak ćmy do ognia. Gdy przeczytałam opis książki „Biały gołąbek z Kordoby” poczułam, że oto mam wersję papierową serialu o Nealu. Co się świetnie składa bo seriale mnie ostatnio nudzą a książek wciąż nie mam dosyć.

Oczywiście chodziło mi wyłącznie o analogię, bo wiedziałam, że nie będzie to fabuła jednego z bardziej lubianych – ostatnio- przeze mnie serialu na papier. Zresztą nie chciałabym tego. Nie spodziewałam się jednak tak dobrej książki

Pisząc o dobrej książce pragnę przypomnieć, że ostatnimi czasy staram się spijać literacką śmietankę delektując się herbatą w towarzystwie Agathy Christie. A po jej książkach większość wydaje się nędzną namiastką literatury(w dziedzinie...

Nyx | 2012-05-09

Pierwszy raz zdarzyło mi się tak bardzo pomylić przy wyborze książki do czytania. I nie, to nie znaczy, że jest ona zła! Ja po prostu spodziewałam się czegoś zupełnie innego...

Zachar Kordobin jest wybitnym znawcą malarstwa i profesorem Uniwersytetu Jerozolimskiego. Po jego rady i wskazówki zgłaszają się galerie, muzea oraz osoby prywatne. Mając ogromną wiedzę na temat obrazów i posiadając liczne talenty (włączając w to umiejętność nabijania ludzi w butelkę), Kordobin zaczyna fałszować obrazy i pracować dla "ciemnej strony" tego świata, która jeszcze bardziej go pochłonie, gdy ten zacznie za wszelką cenę dążyć do pomszczenia śmierci swojego najlepszego przyjaciela. "Biały gołąbek z Kordoby" to wędrówka przez jego życie, liczne wspomnienia, dążenia i wyrzuty sumienia.

Ja, sięgając po tę lekturę, miałam pewność, że czeka mnie kryminał z ogromną dozą akcji, a ja będę chłonąć każdą stronę z wypiekami na twarzy. Niestety, okazało się, że powieść Diny Rubiny nie jest przesadnie...

Przeczytana: 02 czerwca 2012

Cena prawdy

„Biały gołąbek z Kordoby” Dina Rubina
wyd. Muza
rok: 2012
str. 560
Ocena: 4/6

Muszę przyznać, że wyjątkowo dużo czasu zajęło mi decydowanie się na tę akurat lekturę. I w zasadzie nawet nie wiem, dlaczego tak się stało. Kiedy postanowiłam, że Biały gołąbek z Kordoby będzie jedną z pozycji, którą przeczytam w najbliższym czasie (a było to bodajże w lutym), podchodziłam do tej książki z wielką atencją i chęcią jak najszybszego jej pochłonięcia. Niestety trochę trwało, nim powieść do mnie dotarła, a następnie musiało upłynąć trochę czasu, by nadeszła jej kolej. Niestety wówczas okazało się, że jakoś mnie do niej nie ciągnie. Zupełnie nie potrafiłam sobie tego wytłumaczyć, ale niemal bez przerwy odnosiłam wrażenie, że to, w sensie czytanie tej książki, nie powinno mieć miejsca w danej chwili. Tak mijały dni, tygodnie, miesiące. No i przyszedł taki czas, że już wstyd było po nią nie sięgnąć i nie zapoznać się z jej treścią. Cóż, lepiej późno niż… wcale? Czy faktycznie?...

90dorota90 | 2012-03-04

Diana Rubina jest jedna z najbardziej poczytnych współczesnych pisarek rosyjskojęzycznych. Obecnie mieszka w Izraelu, jej książki przetłumaczono na 15 języków a ich sprzedaż osiągnęła kilka milionów.

Profesor Uniwersytetu Jerozolimskiego Zachar Kordobin jest uznanym znawcą malarstwa. Jego ekspertyzy cenione są zarówno przez galerie i muzea jak i przez prywatnych kolekcjonerów. Nikomu nawet przez myśl by nie przeszło, że pod maską wybitnego specjalisty ukrywa się jeszcze lepszy fałszerz. Zachar Kordobin podczas swego bujnego młodzieńczego życia zajmował się tym niechlubnym zajęciem. Był bezkonkurencyjny, potrafił podrobić każdy obraz a jego hobby sprawiało mu wiele przyjemności. Niestety błędy młodości nie pozwalają mu o sobie zapomnieć. W okresie studenckim został zamordowany jego najlepszy przyjaciel, chłopak z którym znał się od dzieciństwa. Zbrodnia ta była związana z jedną ze spraw w które wplątał się Kordobin. Zachar obiecał sobie, że pomści śmierć przyjaciela....

Vivienne | 2012-10-16
Przeczytana: październik 2012

Recenzja na blogu: http://bittersweet-review.blogspot.com/2012/10/dina-rubina-biay-goabek-z-kordoby.html

Katalepsja Bóbr | 2012-03-23
Przeczytana: 12 marca 2012

Od czasu znakomitego „Klubu Dumas” nie spotkałam powieści w tak udany sposób łączącej sensacyjny wątek z rozważaniami na temat sztuki. Trudno oczekiwać wielkiej oryginalności po tej historii, ewidentnie inspirowanej praktycznie całą kulturą, jednak w żaden sposób nie umniejsza to przyjemności z lektury.
czytaj całość: http://booklips.pl/recenzje/sensacja-z-dusza/

noetting | 2012-06-01
Przeczytana: 21 lutego 2012

Świetna powieść - wciągająca, trzymająca w napięciu i klimatyczna!

DorotaK | 2018-03-04
Karol Lorac | 2017-10-05