Pismo Leonarda

Почерк Леонардо
978-83-7495-848-6
literatura rosyjska
niebieska

Piąta powieść Diny Rubiny w wydawnictwie Muza, przenosi czytelnika do wielu krajów, miast i miasteczek. Jest tu i nostalgiczny, kipiący życiem Kijów, i zapomniane małe miasteczka nad Renem czy na amerykańskiej prowincji, tętniące życiem, mieniące się barwami, jak na płótnach malarzy - bohaterką powieści jest kobieta - cyrkówka, kaskaderka - posiadająca niezwykły dar przewidywania oraz umiejętność pisania odwróconą, lustrzaną wersją pisma, znanego jako "pismo Leonarda". Ów dar boży jest jednak dla niej nie nagrodą a przekleństwem, dominującym jej życie Niuta jest "dziwnym dzieckiem" dla krewnych z prowincji, którzy nie chcą się nią zaopiekować po śmierci matki, "dziwną dziewczynką" dla wykształconej bezdzietnej pary z Kijowa, "dziwną uczennicą" w radzieckiej szkole, gdzie niezwykłość jest uznawana za nienormalność i bezwzględnie tępiona. Jest także "dziwną studentką" szkoły cyrkowej - chociaż w środowisku cyrkowców dziwaków akurat nie brakuje, "dziwną Ruską" - w słynnym kanadyjskim cyrku, w którym przygotowuje lustrzane show. Odtrącana przez wszystkich stara się ukrywać swoje zdolności i ułożyć sobie zwyczajne życie. Chcąc uciec od ciążącego nad nią fatum, Anna podejmuje ostateczną decyzję.

Aria | 2011-11-13
Przeczytana: 03 listopada 2011

Pismo Leonarda to inaczej pismo lustrzane, litery pisane od tyłu, od prawej do lewej. Odczytać je można tylko za pomocą lustra. Swoją nazwę owe pismo zdobyło dzięki Leonardo da Vinci, który w taki sposób zaszyfrował część swoich prac.
Jednak to nie jego geniusz pomógł mu opanować lustrzane pismo. Otóż Da Vinci był leworęczny, a owa sztuka jest często konsekwencją tej przypadłości.

Wyobraźcie sobie, że jesteście po trzydziestce, tworzycie szczęśliwą parę ze swoim mężem, jednak dzieci nie macie. Pewnego dnia zadzwoni do was jakaś daleka mężowa krewna i powie, że w jego rodzinie ktoś zmarł i zostawił po sobie małą dziewczynkę. Weźmiecie dziecko do siebie?
Masza odmówiła. Jednak po kilku niespokojnych dniach, w ciągu których wciąż myślała o dziewczynce, zadzwoniła do krewnej. Na jej chęć zaopiekowania się dzieckiem, usłyszała: „Nie weźmiesz jej. Wystraszysz się”.

O czym jest ta książka? Wydaje mi się barbarzyństwem jakiekolwiek wspomnienie o jej treści, gdyż sama odkrywałam ją nie...

| 2010-11-10
Przeczytana: 2010 rok

"Pismo Leonarda" jest piątą książką napisaną przez genialną pisarkę Dinę Rubina, która zadebiutowała w wieku szesnastu lat na łamach czasopisma "Junost". Autorka dzięki swoim powieściom zdobyła wiele izraelskich nagród, a jej dzieła dodatkowo zostały przetłumaczone na 15 języków.

Historia przedstawiona przez autorkę przybliża nam losy Anny - niezwyklej kobiety, która nie tylko potrafii czytać ludziom w myślach ale także w sposób niemalże perfekcyjny posługuje się pismem Leonarda. Każda chwila spędzona w towarzystwie tej bohaterki jest dla czytelnika czymś niezwykłym i pełnym niekończących się zagadek. Postać stworzona przez Dinę Rubina zyskuje sympatię moli książkowych od pierwszego wejrzenia. Dziewczyna być może i posiada obniżone poczucie własnej wartości, jednak mimo wszystko jest z niej uczuciowa i wrażliwa osoba.

Chwile, które spędziłam na czytaniu tej lektury uważam w pełni za udane. Jest ona nie tyko doskonałym przykładem autorskiego profesjonalizmu i ciekawie ubranego w...

metka | 2011-05-30
Przeczytana: 30 maja 2011

Przeczytałam wiele pochlebnych recenzji na temat tej książki i dlatego po nią sięgnęłam. Ale nie mogę powiedzieć, by mnie zachwyciła aczkolwiek zła do końca nie jest i udało mi się z powodzeniem dobrnąć do końca.

Nie spodziewajcie się zawrotnych akcji, długich i wciągających dialogów. W przeważającej ilości to monologi, opisy, retrospekcje. Pisane jednak pięknym językiem.

Klaudyna Maciąg | 2011-08-06
Przeczytana: 20 października 2010

Czy słyszeliście kiedyś o piśmie Leonarda? Tym, które odczytać można dopiero za pomocą lustra? Mówi się, że stworzył i rozpropagował je Leonardo da Vinci, czego dowodem jest np. jego Codex Atlanticus. Przez stulecia uważano, że teksty zapisane pismem lustrzanym skrywają wielką, zaszyfrowaną tajemnicę, tymczasem okazało się, że wśród osób leworęcznych nie jest to zjawisko wybitne zaskakujące. Rzadkie, to i owszem. Ale nie zaskakujące.

Anna, bohaterka nowej powieści Diny Rubiny nie tylko posługuje się tym niezwykłym rodzajem pisma, ale i przewiduje przyszłość, potrafi odczytać cudze myśli, zachwyca sprawnością fizyczną i wzbudza niemałe zainteresowanie wszędzie, gdzie się pojawi. Niestety, nie zawsze pozytywne, o czym informuje czytelnika już sam opis na okładce:

'Zawsze i wszędzie pozostaje tą inną, obcą - dziwaczką i wiedźmą - niezrozumianą i wzbudzającą obawę. Dla krewnych z prowincji, którzy nie chcą się nią zaopiekować po śmierci matki, jest "dziwnym dzieckiem"; "dziwną...

Anna | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015