Po słonecznej stronie ulicy

Wydawnictwo: Muza

Druga połowa XX wieku, Taszkient spokojna przystań dla potomków rosyjskich kolonizatorów, byłych arystokratów, carskich generałów i oficerów Białej Gwardii, nowa ojczyzna dla zesłanych przez Stalina

allison | 2015-04-27
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Było to moje drugie spotkanie z prozą D. Rubiny, bardzo udane i zachęcające do sięgnięcia po jej inne książki.

"Po słonecznej stronie ulicy" to wielogłosowa powieść o dwóch kobietach - matce i córce, o skomplikowanych relacjach między nimi, których źródło tkwi wojennych przeżyciach pierwszej z kobiet. Przetrwanie blokady Leningradu, stracenie podczas niej wszystkich bliskich i ciężkie powojenne lata położyły się cieniem na życiu Katii i na jej relacjach z ludźmi.
Losy obu bohaterek poznajemy z różnych perspektyw, także z punktu widzenia autorki, która wprowadziła do powieści elementy autobiograficzne.

Książka ta to także piękna, poruszająca opowieść o Taszkiencie - rodzinnym mieście D. Rubiny, słynącym z wielokulturowości i różnych kontrastów. Sporo miejsca pisarka poświęciła opisom zapamiętanych z dzieciństwa podwórek, placów, zwłaszcza słynącego z żywiołowości targowiska, które było dla mieszkańców i tymczasowych uchodźców nie tylko miejscem handlu, ale i zdobywania...

zuszka | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Cudowna powieść w pięknym, nostalgicznym klimacie. Autorka stworzyła taki nastrój, że wędrując po kartach książki jest się bardzo blisko jej bohaterów i odnosi się wrażenie, że zna się ich od zawsze. Rosjanie, Żydzi, Koreańczycy, Gruzini, Tatarzy krymscy.... - to mieszkańcy Taszkientu w drugiej połowie XX wieku. W tym właśnie czasie i wśród takiej mieszanki ludzi rozpoczyna się opowieść Diny Rubiny.
Tylko pisarz z ogromną wrażliwością potrafi tak ciekawie opisać codzienność, że urasta ona do rangi niezwykłych przeżyć. W momencie pisania książki miejsca i postaci były jedynie we wspomnieniach autorki. Wspomnieniach naznaczonych sentymentem i tęsknotą za czymś, co bezpowrotnie minęło...
Powieść wciągnęła mnie i totalnie zauroczyła. Polecam!!!

rowena77 | 2012-06-27
Przeczytana: 23 czerwca 2012

Jest to powieść oparta na wspomnieniach Diny Rubiny. Miejsce akcji - Taszkient - niesamowite miasto, w którym mieszały się różne tradycje i obyczaje. Skupisko niewygodnych dla władzy "wrogów ludu", przez to posiadające bardzo wysoki procent ludzi wykształconych, uczonych... W całym tym kalejdoskopie postaci wyłaniają się dwie główne: Katia i jej córka Wiera.

Od pierwszych stron powieści można się przekonać, że rodziną są tylko z nazwy. Katia straciła całą swoją rodzinę na wojnie. Walcząc o przetrwanie wyzbyła się wszelkich zasad moralnych. Idzie przez życie nawet po trupach, bo życie jej nie rozpieszcza, a chciwość napędza do działania. Kiedy rodzi niechcianą córkę Wierę, ma się na kim wyładować. Upokarza ją, znęca się, znika by za jakiś czas znów powrócić do swoich zwyczajów. Ale nie jest to przygnębiająca historia o maltretowanym dziecku. Wiera nie jest typem ofiary. To bardzo silna osobowość. Wie czego chce, a chce zajmować się sztuką. Kiedy matka staje się wirtuozką świata...

Alef-zero | 2015-05-14
Entelepentele | 2013-12-02

Piękna opowieść. O dorastaniu w czasach, kiedy nikt nie ma czasu na uczucia (także rodzicielskie), ale walczy się o przetrwanie. Opowieść o tym, że talent — jeśli się go ma — znajdzie ujście w najbardziej niesprzyjających okolicznościach. Czuły portret Taszkientu, słonecznego miasta, którego wspomnienie ogrzewa w najgorszych momentach. Kilka pięknych, humorystycznych akcentów.

talia44 | 2015-05-08
Przeczytana: 12 maja 2015