Sprawa Rembrandta

Okładka książki Sprawa Rembrandta Daniel Silva
Okładka książki Sprawa Rembrandta
Daniel Silva Wydawnictwo: Muza Cykl: Gabriel Allon (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
Gabriel Allon (tom 10)
The Rembrandt Affair
Muza
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7758-162-9
Wojciech Jędruszek
Allon Rembrandt złodziej dzieła sztuki

"Sprawa Rembrandta" przenosi czytelnika w świat międzynarodowych intryg i agentów tajnych służb, stanowiąc mieszankę historii, szpiegostwa i tajemnic. Książka odsłania złożone połączenia między Wywiadami Izraela, USA i Wielkiej Brytanii. Fabuła skupia się na nieznanym obrazie Rembrandta oraz tragicznej historii zagłady holenderskich Żydów w czasie II wojny światowej. Różnorodność lokalizacji i postaci sprawiają, że książka trzyma w napięciu.

Książka została mi polecona jako lepsza od „Reguł Moskwy”. Czy ja czy lepsza. Czytadło na podróż pociągiem lub gdy nie czegoś innego do czytania.

No, 10 tom za mną:) Myślałam, że mnie zmoże albo mi się przeje. Nic z tego, mogę czytać tom za tomem. Jedne "Allony" są trochę lepsze (Spowiednik, Śmierć w Wiedniu),inne trochę słabsze, ale od żadnego nie mogłam się oderwać. Do tego Gabriel niczym nasz Geralt: skuteczny zabójca z wrażliwym sumieniem, zwykle posępny, mało kontaktowy i kochany przez dobre kobiety. Jak go autor wreszcie uśmierci, to się zdziwię. Sporo ciekawych informacji o Żydach, o Arabach, o II wojnie (choć moje pokolenie wie o tym równie dużo co Silva),polityczne aktualności, bystre spojrzenie na światowe problemy.

Kolejne spotkanie z Gabrielem Allonem za mną. A miało już być spokojnie. Dawny szpieg wraz z Chiarą przeniósł się do Kornwalii, gdzie miał wieść spokojne życie. Nic z tego. Został poproszony o odzyskanie skradzionego obrazu. Szybko okazuje się, że afera sięga dalej w historii dotyka prominentnych Szwajcarów oraz zbrojeń Iranu. Ale przecież dla Allona nic nie jest trudne a współpraca między służbami wywiadowczymi układa się idealnie.
Tempo akcji jak zwykle jest zawrotne. Bo główny bohater nie ma czasu do stracenia. Jak zwykle pojawia się piękna kobieta, która zostaje zwerbowana do służb. Jak to w powieści szpiegowskiej. Ale to nic, że to wszystko już było. I tak czyta się bardzo dobrze. I sięgnę po kolejne tomy.

Nic się nie zmieniło. Nadal jestem zakochana w cyklu o Gabrielu Allonie. I cóż z tego, że szpieg, na dodatek izraelski kiedy jego poczynania dostarczają mi ogromnej rozrywki. A że niemal za każdym razem nawiązują do czasów II Wojny Światowej to dodaje tym książkom tylko emocji i napięcia. Bardzo mi się podoba, że przy wykonywaniu różnych zadań Gabriel odnajduje przy okazji ślady po zbrodniarzach wojennych, później samych zbrodniarzy lub ich potomnych i rozlicza z popełnionych przez nich zbrodni. Bardzo lubię styl Daniela Silvy, jego książki mimo ważnej tematyki i czasami drastycznych scen czyta się szybko i przyjemnie. Niedługo sięgnę po kolejną książkę autora.

To było moje pierwsze spotkanie z Danielem Silva i jego książką o agencie specjalnym Gabrielu Allonie.

Gabriel ma za zadanie odnaleźć skradziony obraz Rembrandta ale sprawa okazuje się mieć drugie, a nawet trzecie dno. Pojawia się wątek zrabowanego majątku ofiar Zagłady oraz wydarzenia, które mają strategiczny wymiar dla Izraela.

Ta książka to doskonała fikcja. Wszystko, co wymyślił autor wydaje się być bardzo autentyczne. Nawet nie wiecie jak się zdziwiłam, gdy przeczytałam końcowe fragmenty, w których Silva wyjaśnia, co było wytworem jego wyobraźni i jakie rzeczy inspirowały go do stworzenia "Sprawy Rembrandta". Byłam pewna, że niektóre postaci i wydarzenia są prawdziwe, nawet "Portret młodej kobiety" brzmiał tak jakby istniał naprawdę a tu taka niespodzianka! 😳

Książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza połowa upływa dość spokojnie. Jest tam dużo historii i sztuki, tajemnica dopiero się rozwija. Później fabuła idzie już w kierunku typowej opowieści szpiegowskiej, gdzie mamy superbohaterów i licznych wrogów. Główny bohater jest dla mnie zagadką ale nie poznałam go wystarczająco dobrze, żeby wyrobić sobie o nim jakieś konkretne zdanie. Trochę kłopotliwa była mnogość postaci, Gabriel podróżuje do Holandii, do Argentyny, potem wraca do Europy. Jest dużo miejsc, dużo osób przewija się po drodze. Momentami można się pogubić. Jednak jest to dobry thriller szpiegowski, który zainteresował mnie od pierwszych stron do samego końca. Mnie najbardziej przekonał do tej książki motyw sztuki, który został fajnie wykorzystany i na pewno sięgnę też po inne książki z niestrudzonym agentem Gabrielem 😉.

Ta książka to doskonała fikcja. Wszystko,...

Niewielki kawałek płótna pokryty farbą. Jakieś sto cztery na osiemdziesiąt sześć centymetrów. Obraz jakich wiele na handlowym rynku sztuki. Jednak ten był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.
I to podwójnie.
Po pierwsze pochodził z 1654 roku i wyszedł spod pędzla największego malarza holenderskiego Złotego Wieku – Rembrandta, a po drugie stała za nim fortuna. Dosłownie i w przenośni. Będąc samemu wartym krocie, skrywał tajemnicę proweniencji, na której rósł bajeczny majątek jednej z najbardziej znanych, liczących się i wpływowych osób świata – Szwajcara Martina Landesmanna. Tajemnica, na której ukryciu zależało mu tak bardzo, jak wywiadowi izraelskiemu, angielskiemu i amerykańskiemu na jej ujawnieniu, a jedyną osobą, która mogła podołać temu zadaniu, był oczywiście Gabriel Allon. Znany bohater główny z poprzednich ośmiu odsłon z podwójnego życia wysokiej klasy konserwatora sztuki i jednocześnie zabójcy oraz szpiega wywiadu izraelskiego, jakim uczynił go autor w swoich powieściach. Udziału w kolejnej niebezpiecznej akcji, pomimo przejścia na emeryturę po ostatnich traumatycznych przejściach, nie mógł odmówić swojemu przyjacielowi i żonie Chiarze, mimo że obraz pochłaniał ludzkie ofiary, odkąd artysta go namalował. Pierwszą była sportretowana kochanka mistrza, potem żydowscy właściciele ginący w obozach koncentracyjnych, współcześnie już konserwator sztuki wynajęty do jego renowacji, a w przyszłości, docelowo, miliony potencjalnych istnień ludzkich, gdyby agentowi Allonowi się nie powiodło.
Stawka w grze była więc bardzo wysoka dla obu zainteresowanych stron, z których jedną motywowała troska o losy świata, a drugą zwykła, ludzka chciwość. Jednakowe były tylko metody w dążeniu do osiągnięcia celu. Bezkompromisowe i krwawe.
W tej części swoistego cyklu o agencie izraelskim Allon nie stanął na pierwszej linii frontu toczonej walki. Był jej cichym patronem. Zainicjował akcję „Arcydzieło”, moderował wydarzenia, kierując ludźmi na odległość, by ostatecznie stać się mediatorem w końcowej, decydującej jej fazie. Był przy tym, jak zwykle przebiegły, niezawodny, lojalny i trafnie przewidujący, stosując sposoby na pokonanie przeciwnika, które nie zawsze podobały się przełożonym. Ten zabieg usunięcia w cień głównego bohatera i powierzenie mu roli dyskretnie czuwającego mentora nad całością przebiegu wydarzeń pozwolił na opisanie ich z punktu widzenia innych, licznych bohaterów zaangażowanych w nie pośrednio lub bezpośrednio, a nawet na cofniecie się w czasie podczas retrospekcji losu obrazu. Pozwoliło to również na przemieszczanie się wraz z bohaterami w przestrzeni geograficznej od Anglii, poprzez Amsterdam, Francję, Szwajcarię, Izrael aż do Argentyny i USA udowadniając, że świat dla wielkich pieniędzy był globalną wioską. Wszystko to wraz z krótkimi rozdziałami nadawało powieści rytm i rosnącą, ze strony na stronę, dynamikę rozwoju wydarzeń, coraz bardziej zazębiających się o siebie i wpasowujących się w wyłaniającą się powoli całość, aż do utworzenia z kawałków informacji jednolitego obrazu stanu bezpieczeństwa świata. Nie bez powodu autor głównym rozdziałom przypisał tytuły kojarzone z malarstwem i obrazem – Pochodzenie, Atrybucja, Potwierdzenie autentyczności, Odsłonięcie i Odzyskanie, które równie dobrze pasują do kolejnych etapów fabuły powieści obrazującej jedną z najbardziej niebezpiecznych problematyk świata – handel skradzionymi dziełami sztuki jako przykrywki do pomnażania pieniędzy w dziedzinach niebezpiecznych dla całego świata, jakim jest broń atomowa, chemiczna i biologiczna. Proceder, który po narkotykach, broni i praniu brudnych pieniędzy "jest czwartym pod względem wartości źródłem dochodów świata przestępczego", w którym bierze udział wiele współczesnych fortun sygnowanych znanymi nazwiskami lub nazwami firm, mającymi często swoje źródła w zrabowanych majątkach żydowskich, w których przejęciu brały udział banki szwajcarskie, a pierwszeństwo w utajnionym handlu technologią atomową z takimi państwami jak Iran, dzierżą Niemcy. Sztuka jest do tego celu tylko środkiem lokowania ogromnych pieniędzy, o czym pisze autor wprost w rozdziale Od Autora, umieszczonym na końcu książki.
Po tej powieści, obrazującej w logiczny, precyzyjny i jasny sposób cały skomplikowany proceder napędzany chciwością, patrząc na jakiekolwiek niepozorne dzieło sztuki, nie będę mogła oprzeć się myśli – Kto za nim stoi i jakie widmo przyszłości mi szykuje? O niebezpodstawności moich obaw i skali istniejącego zjawiska, któremu poświęcił autor swoją kolejną powieść szpiegowską, świadczy Międzynarodowy Rejestr Zaginionych Dzieł Sztuki.
Chciałabym bardzo, jednocześnie łudząc się, żeby za każdym jego eksponatem stał tylko zwykły, bezpieczny snobizm.
Dla chcących wiedzieć więcej!
Powieściowy obraz Rembrandta, jak pisze autor, nigdy nie powstał, ale "gdyby rzeczywiście istniał, byłby bardzo podobny do innego dzieła holenderskiego mistrza, Portretu Hendrickje Stoffes, wiszącego w sali 21 londyńskiej National Gallery".
naostrzuksiazki.pl

I to podwójnie.

Jak zawsze superrrrr

Jak zawsze superrrrr

Sensacyjna książka z holokaustem w tle. Autor nie bał się przypomnieć, że w zagładzie holenderskich Żydów, aktywny udział brali sami Holendrzy.
Akcja dzieje się szybko, ale fabuła i szpiegowska intryga jest jakby niedopracowana. Mam wrażenie, że autor nie miał pomysłu na jakieś szczególne, zaskakujące zakończenie i poszedł trochę na skróty.

Tą część przygód Allona wydaje się z początku trochę inna . Seria kradzieży drogocennych obrazów zaczyna wiązać się z irańskim programem jadrowym. Anglia, Szwajcaria ... Silva nie zawodzi

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminał, sensacja, thriller