Włoskie szpilki

Okładka książki Włoskie szpilki
Magdalena Tulli Wydawnictwo: Nisza literatura piękna
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Nisza
Data wydania:
2011-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362795093
Tagi:
opowiadania
Inne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską Justyna Dąbrowska, Magdalena Tulli
Ocena 7,5
Jaka piękna il... Justyna Dąbrowska,&...
Okładka książki Ten i tamten las Alicja Rosé, Magdalena Tulli
Ocena 8,1
Ten i tamten las Alicja Rosé, Magdal...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
473 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1261
77

Na półkach:

Magdalena Tulli nie podpisała paktu autobiograficznego P. Lejeune’a, a zbioru jej opowiadań – "Włoskie szpilki" – nie możemy nazwać książką autobiograficzną. Narratorka a zarazem główna bohaterka tego utworu przywodzi nam na myśl autorkę "Snów i kamieni" (dwusylabowe, egzotyczne nazwisko, nieszczęśliwe małżeństwo, rozdarta pomiędzy dwa państwa tożsamość narodowa), ale w literaturoznawstwie – niczym w sądownictwie – wszelkie wątpliwości przemawiają na korzyść oskarżonej.
O co oskarżam Magdalenę Tulli? Domniemany występek, jakiego się dopuściła, nie widnieje w żadnym kodeksie, a sankcjom – inaczej niż w prawie, podlega nie ten, kto się czynu dopuścił, ale ten, kto padł jego ofiarą. Podczas lektury "Włoskich szpilek" ponosi się czytelniczą karę: widzi się zbyt dużo (mimo że obcujemy z książką, nie filmem), słyszy za głośno (chociaż, jak to u Tulli, język jest raczej lapidarny), czuje się zbyt mocno (aczkolwiek to, co dotknąć może najbardziej, litościwie zasłonięte jest kotarą metafory).
"Włoskie szpilki" oskarżać można o nadmierny intymizm – czytelnik ma nieodparte wrażenie współuczestniczenia w czymś, co onieśmiela zawartym w sobie ładunkiem osobistym. Choć język, jakim zostały napisane opowiadania, poetyckością nie ustępuje poprzednim pozycjom autorki, a sama wojna przedstawiona została z perspektywy kinderystycznej, nie podlega wątpliwości, że cały utwór to próba personalnego obrachunku z traumą Holokaustu, który ukazany zostaje jako wielopokoleniowe, destrukcyjne przeżycie.
Językowa i stylistyczna wirtuozeria M. Tulli nie przestaje zachwycać. We "Włoskich szpilkach" nie ma miejsca na przypadkowe metafory, a fabularna choroba Alzhaimera matki głównej bohaterki stanowi przyczynek do kompozycyjnej inwersji. To, o co można zaskarżać autorkę, czyli złamanie zasad paktu Lejeune’a, stanowi jednocześnie największą zaletę jej najnowszej książki – opowiadania, nawet jeśli nie prawdziwe, są uczciwe, a to wyznacznik wartościowej, współczesnej prozy.

Magdalena Tulli nie podpisała paktu autobiograficznego P. Lejeune’a, a zbioru jej opowiadań – "Włoskie szpilki" – nie możemy nazwać książką autobiograficzną. Narratorka a zarazem główna bohaterka tego utworu przywodzi nam na myśl autorkę "Snów i kamieni" (dwusylabowe, egzotyczne nazwisko, nieszczęśliwe małżeństwo, rozdarta pomiędzy dwa państwa tożsamość narodowa), ale w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    900
  • Chcę przeczytać
    753
  • Posiadam
    133
  • Ulubione
    20
  • Literatura polska
    16
  • 2012
    16
  • Teraz czytam
    13
  • 2014
    13
  • Literatura polska
    13
  • 2018
    10

Cytaty

Więcej
Magdalena Tulli Włoskie szpilki Zobacz więcej
Magdalena Tulli Włoskie szpilki Zobacz więcej
Magdalena Tulli Włoskie szpilki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także