Róża Selerbergu

2006-01-01
2006-01-01
83-89595-27-3
fantastyka humor

Okładka książki Nowa Fantastyka 487 (04/2023) Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Alicja Janusz, Tomasz Krzywik, Django Mathijsen, Luigi Musolino, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Catherynne M. Valente
Nowa Fantastyk... Ewa Białołęcka, Agn...
Okładka książki Inne nieba Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Inne nieba Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction Ewa Białołęcka, Bartek Biedrzycki, Krystyna Chodorowska, Marta Kisiel, Magdalena Kucenty, Romuald Pawlak, Magdalena Świerczek-Gryboś, Jakub Szamałek, Jakub Żulczyk
Niezwyciężone.... Ewa Białołęcka, Bar...

Lekkie, łatwe i przyjemne znalezisko, napisane ze swadą, nic nadzwyczajnego, humorystyczna fantasy w kategorii young adult (czasami trzeba wrócić do młodzieńczej niewinności, a co). Bawiłem się nieźle. Potrzebowałem takiej odtrutki po ciężkostrawnej "Mirandzie".
Białołęcka ma pióro do kreowania fajnych postaci, styl kpiarski i łatwo wciągający, a jednocześnie dobrze wyważony, poza dwoma fragmentami żadnych zbędnych szarż, czy walcowania się własnym pisarstwem (rzecz charakterystyczna dla takiego Sapkowskiego). Bardzo przyjemne zaskoczenie, szkoda że to znowu krótka forma, bo każda z trzech historii miała potencjał na dużo więcej, ale taka już niedola polskiej fantastyki, że mało któremu pisarzowi wychodzi i mało który potrafi w długą formę. Niemniej, lepszy rydz niż nic.

Zbiorek opowiadań z gatunku fantasy.

I część książki czyli opowiadania o bliźniętach Selerberg – całkiem zabawne i udane, choć totalnie nie rozumiem takiego zakończenia. Wygląda jakby na etapie druku ktoś zgubił ostatnie opowiadanie / rozdział.

II część o smokobójcach jakoś mi nie podeszła.

Zbiorek opowiadań z gatunku fantasy.

II część o smokobójcach jakoś mi nie podeszła.

Opowiadania fantastyczne z dużą dawką humoru 😉
Calkiem udany zbiorek opowiadań, podzielonych na wyraźnie dwa bloki: kilka historii bliźniaków z Selerbergu, tworzacych część I książli oraz historie smokobójców znajdujących się w II i III części książki.
Trochę zdziwiłam się, że opowiadania o Marge urywają się nagle, z tajemniczą informacją o matce i młodszym bracie.
Spodobało mi sie natomiast niedopowiedzenie ostatniego opowiadania 😊
Lektura lekka i przyjemna. Fajnie się czyta.

Opowiadania fantastyczne z dużą dawką humoru 😉

Zbiór opowiadań w trzech częściach. Część I "Selerbergiada" przefantastyczna. Kwiczałam ze śmiechu w zbiorkomie ku zgorszeniu pasażerów. Pozostałe mniej mnie urzekły, ale też dają radę.

Całkiem zabawna fantastyka, aczkolwiek raczej dla czytelników kategorii gimnazjum (byłe...)- liceum, dla starszych raczej zbyt infantylne. Szkoła (w tym) magii i czarodziejstwa, bajkowe liceum z całkiem zwyczajnymi w gruncie rzeczy dzieciakami. Zakochana smoczyca, Rusał, diablica nieco zdezorientowana orientacyjnie i wiele innych równie ciekawych postaci. Sympatyczne, ale na dłużej w pamięć nie zapadnie

"Różę..." wypatrzyłam podczas przeglądania w bibliotece półki z fantastyką. Z początku nie podejrzewałam, że to 'moje klimaty' bo okładka skojarzyła mi się z jakimś romansidłem o lekkim erotycznym zabarwieniu. Ale po przeczytaniu opisu na odwrocie i przejrzeniu kilku kartek stwierdziłam, że książka ciekawie się zapowiada. Wypożyczyłam więc ją i to był bardzo dobry pomysł, bo ubawiłam się przednio przy tej lekturze.

"Róża Selerbergu" to zbiór opowiadań autorstwa Ewy Białołęckiej, podzielony na trzy części: pierwsza część jest wycinkiem historii na temat rodziny Selerbergów. Drugą i trzecią dość luźno łączy smocza tematyka.

Moim zdecydowanym faworytem jest cześć pierwsza, która rozbawiła mnie do łez. Przenosi nas ona do fascynującego świata, w którym magia i fantastyczne stwory stanowią tło dla zwykłego i niezwykłego zarazem życia rodzinnego. Poznajemy sympatyczną rodzinę von Selerbergów, herbu 'Aqua minerale'. Historia koncentruje się głównie na nastoletnim pokoleniu, dzieciach landgrafa Rufusa i landgrafini Wincenty: Margericie (vel Marge) i Rinaldo (dla przyjaciół Ricky). Bliźnięta, mimo swojego arystokratycznego pochodzenia, mają typowe problemy wszystkich dorastających nastolatków: sprawy sercowe, kłopoty w szkole oraz brak zrozumienia ze strony dorosłych. Marge, która bynajmniej nie jest przykładną, dobrze ułożoną panienką, trenuje z zapamiętaniem krasnoludzki boks i pozuje na twardzielkę. Jednak kobieca natura daje o sobie znać a na horyzoncie pojawia się ktoś, kto docenia jej sprawność fizyczną i poczucie humoru. Ricky jest zapalonym fanem zespołów takich jak 'Cooler Dwarfs' (śpiewających przeboje w stylu 'Kupiłem czarny oskard') ale ma pecha do dziewczyn - zarówno tych, które sam wybiera jak i tych, z którymi zeswatać go chce jego rodzic, przywiązany do tradycji aranżowanych małżeństw. A wszystko to rozgrywa się w bardzo nietypowej, koedukacyjnej szkole z internatem, do której bynajmniej nie uczęszczają wyłącznie dzieci arystokratów.

Opowiadania są utrzymane w bardzo humorystycznym tonie, z nutą ironii i wieloma subtelnymi aluzjami do znanej nam rzeczywistości. Autorka świetnie łączy elementy fantasy ze współczesnością i w rezultacie tej mieszanki powstaje zabawny świat, gdzie gazety dla nastolatek noszą wdzięczne tytuły 'Bravo Witch' czy 'Magia i Uroda', z obowiązkowo dołączonymi zaklęciami na wydłużenie rzęs lub... powiekszenie biustu. Świat, gdzie w szkole uczy się alchemii, demonologii i języka krasnoludzkiego a pocztę dostarczają gnomi posłańcy. I chociaż styl wypowiedzi postaci jest miejscami troszkę zbyt wydumany i czasem niektóre kwestie brzmią sztucznie w ustach nastolatków, to jednak całość jest wiarygodna a świat Marge i Ricky'ego dość szybko staje się swojski.

Nie zdzierżyłem, disco polo i pasztetowa.

Nie zdzierżyłem, disco polo i pasztetowa.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Część I Selerbergiada — Beznadzieja, gdybym mógł, pozbyłbym się tego z książki. 1/10
Część II Przyczajony rycerz, ukryty smok — Genialne. 9/10
Część III Saga o ludziach MOD-u - Genialne. 9/10

Część II Przyczajony rycerz, ukryty smok — Genialne. 9/10
Część III Saga o ludziach MOD-u - Genialne. 9/10

Lekka książka z dużą dozą abstrakcyjnego humoru w różnorodnym świecie fantasy. Fajna!

Część 1 przeczytałem za jednym zamachem tak mnie wciągnęła.
Część 2 i 3 nie bardzo. trochę jakby opowiadania wciśnięte na siłę...

Część 1 przeczytałem za jednym zamachem tak mnie wciągnęła.
Część 2 i 3 nie bardzo. trochę jakby opowiadania wciśnięte na siłę...

• Fantastyka polska