Helikopter w ogniu

978-83-62827-03-9
Somalia, rangersi, helikopter, wojna
literatura faktu
Michał

Kanwa filmu Ridley’a Scotta i międzynarodowy bestseller końca XX wieku, którego polskie wydanie ukazuje się po raz pierwszy prawie 20 lat po wydarzeniach w Mogadiszu. Próba ujęcia adiutantów somalijskiego watażki zakończona strąceniem 2 helikopterów i śmiercią 18 amerykańskich żołnierzy nie jest luźnym rozważaniem nad sensem amerykańskiej interwencji, ale trzymającą w napięciu niemalże stenograficzną relacją z pola bitwy. Książka Marka Bowdena przypomina dokładnie ułożoną grę strategiczną, w której pionkami są elitarne oddziały rangersów i Delta Force, grę rozsypującą się na naszych oczach jak kostki domina. Nieprzypadkowo Bitwa o Mogadiszu, jak nazwały operację wojskową media stanowi klasyczne studium przypadku jak wszystko, co miało pójść dobrze, poszło całkowicie źle.

"Przejmujący zapis dramatu stu kilkudziesięciu Amerykanów i tysięcy Somalijczyków, po którym świat porzucił Somalię. I nie chce tam wrócić".
JĘDRZEJ WINIECKI
Polityka

"Gorzka opowieść o tym, jak pycha przemienia najlepsze zamiary w ich przeciwieństwo".
WOJCIECH JAGIELSKI
Gazeta Wyborcza

"Natężenie akcji wystarczy na obdzielenie kilku filmów".
WOJCIECH LORENZ
Rzeczpospolita

"Prawdziwa i realistyczna".
RAFAŁ STAŃCZYK
TVP

"Bowden wykonał kawał świetnej roboty".
BERTOLD KITTEL
TVN

Precyzyjny opis brutalności współczesnej wojny, od którego cierpnie skóra.
ANDRZEJ CHOJNOWSKI
CKM

Dzieło na miarę „Plutonu”.
ARTUR GÓRSKI
Focus Śledczy

Książka niezwykła. Powinien przeczytać ją każdy, kogo interesuje otaczający świat zbudowany TAK, że gdy kończy się jeden konflikt zbrojny, zaraz zaczyna się kolejny lub kilka toczy się równolegle.
SŁAWOMIR PETELICKI
twórca i dwukrotny dowódca Jednostki Wojskowej GROM

źródło opisu: sklep.mayfly.pl

źródło okładki: www.empik.com

Shimik | 2015-05-13

To nie jest książka lecz reportaż wydany w formie książki:)
Są tu opisane autentyczne wydarzenia z walki amerykańskich żołnierzy:)
Fanom wojska polecam przeczytanie:)

| 2014-09-13
Przeczytana: 13 września 2014

Kilka lat temu z polecenia znajomych obejrzałem film „Helikopter w ogniu”.
Tytuł (kolejny raz brawa dla ludzi który wymyślają polskie tytuły, choć w tym przypadku nie jest tak aż źle) i film kojarzył mi się z początku raczej z katastrofą lotniczą lub historią o dzielnych strażakach. W żaden sposób nie utożsamiałem go z filmem wojennym. Na szczęście czasem człowiek posłucha kogoś innego. Troszkę głośno o nim było też w mediach dzięki Sławomirowi Idziakowi który stworzył znakomite zdjęcia do tego obrazu. Film jest bardzo dobry i już kilka razy go obejrzałem zważywszy że reżyser Ridley Scott uwielbia kilkakrotnie przemontowywać swoje filmy i tworzyć tak zwane wersje reżyserskie które są raz dłuższe a raz krótsze (film „Łowca androidów” ma chyba około 7 rożnych wersji).
Podobnie rzecz się miała w przypadku książki na podstawie której powstał film. Również była z polecenia.
Postanowiłem więc zdobyć ją i przeczytać.
Książka jednak troszkę poczekała na półce na swoją kolej.
W tym...

Grażyna | 2015-03-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Damian Miziołek | 2014-03-18
Przeczytana: 17 marca 2014

Doskonałe połączenie! - Reportaż wojenny i powieść akcji.

Bowden doskonale balansuje pomiędzy wspomnieniami żołnierzy biorącymi udział w bitwie, a tłem politycznym i osobistymi historiami bohaterów. Książka cały czas trzymała mnie w napięciu. Obnażyła dla mnie niedoskonałości amerykańskiej armii dnia 3 października 1993. Momentami nie dowierzałem w niektóre wydarzenia, które miały tam miejsce.
Dzięki bezpośrednim relacjom można się przenieść na pole bitwy i przeżywać wszystko razem z żołnierzami, całym sobą.
Świetny klimat, świetna książka !

Piotrek | 2012-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

Przyznam się, że najpierw oglądałem film. Prawda jest taka, że nie czytałem a słuchałem bo posiadam audiobooka. A z tym wiążą się 2 sprawy. Słuchowisko czytane przez Bogusława Lindę zasługuje na ocenę ledwo dobrą - a w większości wypadków na 3+. Pan Bogusław czyta słabo i jednostajnie. Pomijam przedziwny akcent aktora nieumiejącego wymawiać amerykańskich nazw i technicznych definicji z odpowiednia intonacją. A teraz do sedna. O książce ma być. Jest bardziej "plastyczna" niż film, wiele rzeczy zostało pominiętych i jak się czyta (słucha) kolejnych linijek to się czuje, że też tam jesteś i jest to bardzo emocjonujące. Sama fabuła książki, na faktach autentycznych, jest fantastyczna. Polecam innym. Warto sypnąć grosza na tę książkę.

Roman Dłużniewski | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Jeśli kogoś interesuje współczesna historia, historia konfliktów zbrojnych w Afryce, powinien przeczytać.

Pao1ito | 2014-03-02

Nie czytam książek gdzie wojna to wymachiwanie szabelką. Ta książka została przygotowana i napisana wspaniale, zarówno w warstwie dokumentalnej jak i literackiej. Wojna jako konsekwencja działań polityków, prowadzona przez dowódców, na której giną zwykli żołnierze płacąc za błędy tych poprzednich. Bowden pokazuje ich wszystkich. Tam nie ma aniołów - bo to wojna.
Poważniejsze niż reportaż, ciekawsze niż opracowanie naukowe.
Zwracam uwagę na przedmowę gen.Sławomira Petelickiego ukazującą w kilku słowach szerszy polityczny kontekst przyczyn porażki Amerykanów.

ira | 2015-04-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Znacznie lepiej by mi się to pewnie czytało, gdybym nie widziała wcześniej filmu. W książce jest mnóstwo detali, wyjaśniających kilka kwestii (np. dlaczego Blackburn nie poradził sobie z liną), są historie poszczególnych żołnierzy.
Problem w tym, że ja film - doskonały film - widziałam wielokrotnie. Nie mogłam się więc skupić na opisywanej akcji, bo wiedziałam dokładnie, kto co i jak i nie potrzeba mi było do tego tylu słów.
Szkoda, że nie miałam tej książki w ręku wcześniej, wielka szkoda.

Michał | 2015-01-21
Na półkach: Przeczytane, PocketBook
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Mark Bowden osiągnął coś niezwykłego - sprawił, że czytając jego książkę ma się wrażenie, że był on uczestnikiem wydarzeń w Mogadiszu. Oczywiście znajdą się na pewno osoby, które mogą mieć za złe autorowi, iż używa prostego języka, który jest nieodpowiedni zarówno dla stylu pisania powieści jak i reportażu. Niemniej uważam, że dzięki temu zabiegowi Bowden jeszcze lepiej oddał panujący w tych ciężkich warunkach klimat, a plastyczne opisy sprawiają, że czytelnik widzi oczami wyobraźni rozgrywające się w 1993 roku w Somalii wydarzenia. Ta książka stanowi poniekąd hołd dla bohaterów - żołnierzy, którzy polegli - żołnierzy którzy z narażeniem własnego życia ratowali towarzyszy i przyjaciół - żołnierzy którzy doświadczywszy piekła na ziemi, wykończeni zarówno fizycznie jak i psychicznie byli wstanie przezwyciężyć własne słabości i wrócić na pole bitwy. Jestem wdzięczny autorowi, że dołożył wszelkich starań, aby ukazać wszelkie aspekty tego konfliktu zarówno z punktu widzenia Amerykanów...

Koniczowka | 2014-03-21
Przeczytana: 20 marca 2014

Do zakupu skłoniło mnie moje umiłowanie do filmu. Nie rozczarowałem się.

Akcja jest wartka, wielowątkowa, dramatyczna. Bardzo podobał mi się sposób narracji tj. narrator nie był żadnym z bohaterów na polu walki, opowiadał tylko, słowami żołnierzy, wydarzenia jakie miały miejsce.

Książka jest jednak dość trudna w "ogarnięciu" - podobnie zresztą jak film. Półtora setki żołnierzy, mnóstwo nazwisk i równolegle opisywane walki potrafią nieźle zdezorientować. Pewnie, tak samo jak miałem z filmem, należałoby przeczytać je ze 2-3 razy ;) A warto!