Viper. Pilot F-16

Tłumaczenie: Kamil Lesiew
Wydawnictwo: Pascal
olciak84

Prawdziwa historia jednego z najgroźniejszych i najskuteczniejszych pilotów F-16 w historii lotnictwa „Jeśli drzewa robią się za duże, ciągnij do siebie, aż zobaczysz niebieskie.”Tak brzmiały niezapomniane pierwsze wskazówki pilotażu, które przekazał mi ojciec.Dan Hampton Dan HamptonZabójczo niebezpieczny. Śmiertelnie groźny.W latach 1986-2006 ppłk Dan Hampton był wiodącym pilotem Dzikich Łasic, elitarnych eskadr myśliwskich Sił Powietrznych, których zadania uznaje się za najniebezpieczniejsze we współczesnej walce powietrznej.20 lat służby i 608 godzin lotów bojowych w najbardziej rozpoznawalnym myśliwcu świata: F-16. Był w Iraku, Kosowie i na wojnie w Zatoce Perskiej gdzie uratował oddział Marines.151 misji bojowych21 potwierdzonych zniszczeń stanowisk wyrzutni pocisków ziemia-powietrze4 Zaszczytne Krzyże Lotnicze z Odznaką Waleczności1 Purpurowe SerceJego autobiografia VIPER. PILOT F-16 daje wgląd w szkolenie i misje bojowe elity elit pilotów wojskowych. Hampton odtajnia szczegóły misji Dzikich Łasic.Ta opowieść sprawia, że można odnieść wrażenie jakby się siedziało za sterami VIPERA (tak amerykańscy piloci nazywają myśliwce F-16).Dzikie Łasice to niszczyciele pocisków rakietowych ziemia-powietrze. Pierwsi piloci wysyłani do strefy wojny. Ludzie, którzy z premedytacją ściągają na siebie ogień nieprzyjaciół na ziemi, a potem tropią i niszczą stanowiska wyrzutni rakiet, czyniąc niebo bezpiecznym dla samolotów i śmigłowców nadlatujących później.

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2013

źródło okładki: Wydawnictwo Pascal

veinylover | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Są książki o walkach lotniczych z II wolny światowej, dotychczas nie było bodajże żadnej książki pisanej z kokpitu pilota najnowocześniejszego myśliwca F-16 z pola walki.
Ta luka zostaje zapełniona niniejszą książką i to przez właściwą osobę.
Pozycja wyjątkowa i warta przeczytania.

ryszpak | 2018-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Bardzo dobra książka będąca zapisem wspomnień oficera Dana Hamptona, pilota F-16, zwanego u nas „Jastrzębiem” a w Stanach „Viper”. Brał udział w obu wojnach w Zatoce Perskiej, poza tym szkolił pilotów egipskich, zaliczył również elitarny kurs instruktorów lotnictwa myśliwskiego USAF, czyli został „Posiadaczem Łaty”.

Służył w formacji zwanej „Dzikie łasice”, której hasłem (skrót widnieje nawet na ich odznace), jest „No, bez jaj k…rwa”. Kto chce poznać etymologię zwrotu - zapraszam do lektury ;)

Dzikie Łasice to jednostka myśliwców, których zadaniem jest oczyszczanie terenu walk z wszelkich zagrożeń dla samolotów, czyli głównie baterii pocisków ziemia-powietrze. Ciągłe zwroty, beczki, żmijki, zrzucanie dipoli, lakoniczne komunikaty przez radio, ataki Maverickami czy HARMami… Ale w sytuacjach kryzysowych wykonują i inne zadania – patrole czy pomoc okrążonym wojskom.

Rzadko się zdarza czytać wspomnienia pilotów nowoczesnego pola walki (i bardzo dobrze, wojen jak najmniej), a jeszcze...

Filip | 2013-05-10

Książka zachęciła mnie do przeczytania samym tytułem. Bez dłuższego zastanawiania się, z marszu zamówiłem ją i nie żałuję. Viper Pilot F-16 jest pozycją obowiązkową nie tylko dla byłych, czy też obecnych pilotów, ale również dla każdego kto pasjonuje się lotnictwem, a także dla tych, którzy pragną mocą wyobraźni wybrać się z bohaterem nad piaski Iraku, gdzie hordy rozjątrzonych i odgrażających się żołnierzy pragną krwi „niewiernych”.

Podpułkownik Dan Hampton zarówno autor książki jak i pilot najbardziej rozpoznawalnego w świecie wielozadaniowego myśliwca F-16, ukończył Szkołę Uzbrojenia Myśliwskiego Wojsk Lotniczych USA, Szkołę Top Gun Marynarki Wojennej USA (znaną z filmu o tym samym tytule) oraz Szkołę Operacji Specjalnych Wojsk Lotniczych. Odznaczony m.in. Purpurowym Sercem i czterema Zaszczytnymi Krzyżami Lotniczymi z Odznaką Waleczności. Wykonał 151 misji bojowych, podczas których zniszczył 21 stanowisk ziemia-powietrze. Był członkiem elitarnej eskadry Wojsk Lotniczych USA...

Marfield | 2016-10-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 października 2016

W szczenięcych latach latanie to było jedno z moich marzeń. Pewnie nie byłem jedyny... :) Pamiętam jak zarzynałem kasety z "Top Gun" (kolegi) i "Żelaznym orłem" (moją). Oczywiście byłem Maverickiem :)
Książka Dana Hamptona ma trochę podobny klimat, z tą różnicą, że opisuje jego prawdziwą karierę i misje bojowe, które faktycznie miały miejsce.
Sam autor jawi mi się jako zarozumiały, arogancki amerykański kowboj i dupek... Całkowicie wpisuje się w stereotyp filmowego pilota myśliwca. Jednak da się go do pewnego stopnia polubić przez dystans jaki ma do siebie, który w śladowych ilościach czasem się przebijał przez skorupę twardziela :)
Czasem poglądy polityczne czy stosunek do innych ludzi, szczególnie nie-Amerykanów(np. Irakijczyków czy Francuzów) były irytujące, ale w nie wpływa to dla mnie negatywnie na całokształt. Książka nie spodoba się każdemu również ze względu na obszerne opisy szkoleń i misji, a także przez specyficzny język zawierający dużą ilość terminów i skrótów...

Arkadiusz | 2013-07-07
Przeczytana: 05 lipca 2013

Jak na razie nie zmieniam upodobań literackich i na tę chwilę ciągle wolę historie "z życia wzięte" od tych zmyślonych. Takim oto sposobem kolejna książka, którą mogę dla Was zrecenzować jest "Viper Pilot F-16" autorstwa podpułkownika Dana Hamptona. Książka porywająca i miejscami mrożąca krew w żyłach, która jednak ma w sobie wiele humoru i swobodę z jaką, wydawałoby się, nie sposób pisać o tego typu zagadnieniach. Hamptonowi się udaje. Jego styl jest lekki i zabawny, choć często "zwarty" i bardzo fachowy. Książkę czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem.

Pełny tekst do przeczytania na moim blogu - Rick's Cafe!

korektorka | 2014-09-21
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Sięgałam po książkę z nastawieniem "amerykański pilot pewnie będzie chwalił, jakie to amerykańskie wojsko jest wspaniałe". Zostawiłam to nastawienie już przy pierwszych stronach, bo styl Hamptona jest... normalny. Miałam wrażenie, że siadamy razem przy stoliku, pijemy kawę, a autor opowiada o swoim szkoleniu, pierwszych lotach, chwilach, w których był o krok od śmierci. Nie boi się wyrazić swoich opinii, nawet jeśli dotycząc dowództwa.
Duży plus dla polskiego wydawcy i redaktora merytorycznego za krótkie przybliżenie terminów używanych w lotnictwie czy wojsku. Dzięki temu książkę czyta się przyjemnie.

baszar | 2016-12-06
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2016
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Wspomnienia lotnicze autora, głównie z walk w Iraku. Z jednej strony prezentuje polityczne niepoprawne poglądy, często jednak można doszukać się "amerykańskiego" prostactwa. Opisuje ciekawe historie, ale czytało mi się tak sobie, sposób opisu był miejscami zbyt chaotyczny.
Moim zdaniem książce przydało by się więcej pracy redakcyjnej i korekcyjnej. Czasami trudno było mi zrozumieć o co chodzi w danym zdaniu. Jest nieco literówek, powtórzeń, błędów składniowych. Lotniczym laikom przyda się rozbudowany słownik.
W ebooku niska rozdzielczość zdjęć.

Symonides | 2014-10-10
Przeczytana: 10 października 2014

książkę czyta się dobrze, choć pod koniec męczyła mnie powtarzalność opisanych misji. Dzięki tej książce poznałem wiele ciekawych faktów dotyczących lotnictwa myśliwskiego. Oczywiście książka jest pełna typowej amerykańskiej dumy i buty (jesteśmy najlepsi i nikt nam nie podskoczy), ale ich żołnierze wyrastają właśnie w takim duchu, więc nie ma co się dziwić.

danielklik1980 | 2014-09-05

Na pewno gratka dla miłośników pilotażu i mocnych wrażeń. O dziwo nie ma tutaj typowego amerykańskiego patriotyzmu. Czasami jest nawet dowcipnie. Czasami zbyt dokładne opisy, ale mam świadomość ze najbardziej interesują one miłośników tematu. Ode mnie duży plus za wytrwałość w dążeniu do celu dla autora.

Kirq | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

Człowiek czuje się jak by siedział z Danem Hamptonem w ciasnej kabinie Vipera. Solidna, mocno tematyczna książka. Czyta się jednym tchem. Obowiązkowa pozycja dla osób interesujących się lotnictwem wojskowym.