Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach armii amerykańskiej

Tłumaczenie: Michał Romanek
Wydawnictwo: Znak Literanova
American Sniper. The autobiography of the most lethal sniper in U,S. military history
Getos

Chris Kyle to najbardziej niebezpieczny snajper w dziejach amerykańskich sił zbrojnych i Navy SEALs. Wrogowie nazywali go DIABŁEM. Dla kolegów z Navy SEALs jest LEGENDĄ. Chris Kyle był chłopakiem z Teksasu, gdy dołączył do SEALsów. Nie trzeba było długo czekać, aby okazało się, że na linii frontu młody kowboj radzi sobie równie dobrze jak na rodeo. Iraccy rebelianci wyznaczyli za jego głowę...

Chris Kyle był chłopakiem z Teksasu, gdy dołączył do SEALsów. Nie trzeba było długo czekać, aby okazało się, że na linii frontu młody kowboj radzi sobie równie dobrze jak na rodeo. Iraccy rebelianci wyznaczyli za jego głowę nagrodę. Pentagon potwierdził, że Kyle ma na koncie więcej niż 150 trafień. Żołnierze GROM-u nie tylko byli jego towarzyszami broni, ale nauczyli go też, czym jest Żubrówka.

„Chris Kyle opowiedział swoją historię z taką samą odwagą i męstwem, jakie okazywał w życiu i na polu walki. »Snajper« to wspaniała lektura”.
– Clint Eastwood

W 2014 roku powstał film z Bradleyem Cooperem w roli głównej.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Modliszeg | 2015-07-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 02 lipca 2015

"Jeśli w otaczającym świecie człowiek nie widzi sensu, zaczyna szukać innego sposobu, żeby sobie z tym poradzić. Śmieje się, bo nie sposób mieć żadnych emocji, bo trzeba dać jakiś upust temu, co się przeżywa"

Moją znajomość z życiorysem Chris'a Kyle zapoczątkowałam filmem "American Sniper". Będąc pod ogromnym wrażeniem osobowości i czynów bohatera, zagłębiłam się w jego biografię. Znalazłam wzmiankę o książce, postanowiłam ją mieć. Na nowo mogłam poznawać historię Chris'a.
"Snajper" jest autobiografią legendy Amerykańskiej Armii. Okrzyknięto go najniebezpieczniejszym snajperem, co ma swoje potwierdzenie w czynach. Jednym, z najbardziej imponujących dokonań bohatera jest celny strzał z odległości 2100 jardów.
Chris Kyle pochodził z Teksasu. Dołączył do oddziału SEALSÓW. Przeszedł rozmaite szkolenia, testujące jego wytrzymałość, cierpliwość, udoskonalające jego umiejętności. W tym okresie życia poznał swoją przyszłą żonę Taie.
Posmakował prawdziwego oblicza wojny, zaznał straty....

Polipei | 2015-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2015

Jako ciekawska osoba, która lubi wiedzieć o czym czyta. Przyczepię się więc do nieprzemyślanej formy. Brakowało mi zdjęć/ rycin broni, czy pojazdów. Googlowanie ich zajmowało za dużo czasu i odrywało od treści ksiażki. Poza tym małym niedogodnieniem, przedstawienie sposobu myślenia człowieka przesiąkniętego wojną, wywarło na mnie ogromne wrażenie. SEALsi, Marines, GROMowcy ich metody działania, składają sie na niesamowitą historię. Po przeczytaniu wspomnień Chrisa Kylea, szacunek przerodził się w głęboki respekt. Zdecydownie polecam :)

PAWEŁ82 | 2015-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Kalin | 2013-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2013

"Cel Snajpera" to kolejna przeczytana przeze mnie książka z tematyki SEAL'sów (wcześniej przeczytałem Marcinkę, Snajpera i Trzynaście moich lat w JW GROM).
Książka Kyle wypada przeciętnie przy pozostałych tytułach. Jak dla mnie jest w tym wszystkim coś nieszczerego, czegoś mi tu brakuje. Sporo można się dowiedzieć na temat broni, wyposażenia itp. więc jeżeli ktoś się nastawia na tego typu informacje to na pewno się nie rozczaruje. Opowieści z walk są zazwyczaj krótkie a niektóre nudnawe i moim zdaniem wręcz nie potrzebne. Denerwuje też zapieranie się Kyle'a, że nie jest najtwardszym i najlepszym żołnierzem co powtarza niemalże co kilkanaście stron ;)
Jednak za jedno jestem mu wdzięczny - dzięki temu, że napisał "Cel Snajpera" Kisiel napisał "Trzynaście moich lat w JW GROM" i zdecydowanie ten tytuł bardziej przypadł mi do gustu.
Jak wcześniej już napisano, książka Kyle'a w Polsce jest promowana jako powieść w której pojawiają się opisy wspólnych akcji z GROMEM - potwierdzam, że...

Beatriz_Aguilar | 2015-01-22
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Nie gustuję raczej w pozycjach książkowych tego pokroju ale po "Cel snajpera" - biografię najskuteczniejszego snajpera w historii amerykańskich wojsk - Chrisa Kyle'a, sięgnęłam zachęcona przez mojego Robura, który z niecierpliwością wyczekuje premiery adaptacji filmowej popełnionej przez Clinta Eastwooda. A że zwykle trzymamy się zasady: najpierw książka, potem film; z lekką niechęcią zabrałam się za lekturę.

Początki było dość toporne. Autorzy oparli się na schemacie typowej biografii: urodziłem się w rodzinie..., chodziłem do szkoły w..., nauczyłem się strzelać w..., zanim poszedłem do wojska pracowałem jako..., itp. Potem historia się rozkręca, chociaż przed najbardziej interesującymi rozdziałami musiałam jeszcze przebrnąć przez raczej nudne opisy różnych rodzajów broni używanej przez snajperów. Mocno wciągnęły mnie dopiero rozdziały poświęcone operacjom w Iraku, w których Chris Kyle brał udział, a w szczególności fragmenty opisujące przebieg walk w miastach Al-Falludża i...

akane171 | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Ogólnie nie mnie oceniać postawy moralne żołnierza, który przeszedł przez piekło, co nie zmienia faktu, że książka pozostawia po sobie dość "specyficzny" posmak. Co można zapisać autorowi na plus to nieowijanie w bawełnę - pisał co myślał, nie przejmując się poprawnością polityczną, ukazując niekiedy dość "interesujące" poglądy dotyczące wojny, tych złych czy patriotyzmu. Z książki wyłania się obraz twardziela z bardzo jasno określonymi postawami, gotowego na wszystko w imię obrony kumpli z drużyny i ojczyzny z jednej, ale jednocześnie chłopca z karabinem z drugiej strony. I czym ten chłopiec różnił się od fanatyków po przeciwnej stronie barykady?
Wiedząc wcześniej jak zakończyła się historia Chrisa Kyle'a, czytając książkę, miałam nieodparte wrażenie, że jak ma cię coś dopaść, to cię prędzej czy później dopadnie i to w najmniej spodziewany sposób. Niesety w przypadku Kyle'a - cholernie tragiczny i jednocześnie zalatujący ironią losu.

Wasylisa | 2013-08-12
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Chris Kyle oficjalnie został mianowany najskuteczniejszym snajperem amerykańskiej armii. Ma na koncie najwięcej potwierdzonych trafień w historii. Jego książka to bestseller. Dlaczego? Ponieważ zabiera nas, czytelników, nie tylko na wycieczkę na front, nie tylko pokazuje, jak wygląda wojna z perspektywy strzelca wyborowego, ale również ukazuje nam siebie jako człowieka. Człowieka, który ma kochającą żonę, dwójkę dzieci i ludzkie problemy.

"W ciągu niecałej godziny strzelaliśmy do gościa, który chciał nas wysadzić w powietrze, potem próbowaliśmy uratować mu życie, a na koniec zbezcześciliśmy jego zwłoki.
Pole bitwy to dziwaczne miejsce."

"Cel snajpera" jest pozycją, która czytelnika niejednokrotnie rozbawi, wzruszy, każe mu się zastanawiać, co zrobiłby na miejscu jej bohaterów. Pan Kyle nie tylko przedstawia nam wojnę taką, jaka jest: czasami zamiast biegać i strzelać, nie robiło się zgoła nic. On ukazuje nam kulisy wojennej polityki - wypełniając absurdalnie szczegółowe...

Zaczytana | 2017-12-23
Na półkach: Film, Serial, Przeczytane, PFD
Przeczytana: 22 grudnia 2017

Jeśli ktoś oglądał film i go zainteresował, to książka jest fajnym uzupełnieniem. Chociaż nie jest to obowiązkowe. Książka zawiera opisy zdarzeń z wojny, ale także relacje Chrisa żoną i to jak wydarzenia z jego pracy wpłynęły na ich małżeństwo. Sama Taya wypowiada się wielokrotnie, co jeszcze bardziej wzbogaca książkę. Były nudne fragmenty dotyczące szczegółowych opisów broni, ale ta część może bardziej zainteresować panów.
Z książki dowiadujemy się też co Chris robił zanim się zaciągnął i po tym jak odszedł z wojska. Są momenty wzruszające i takie co bawią. Znajdą się też takie, które mogą wydawać się kontrowersyjne, ale to są tylko przemyślenia Chrisa i nikt nie musi się z nim zgadzać.
Ci co liczą na krwawe opisy z wojny mogą być zawiedzeni, ale mnie książka jako całokształt bardzo się podobała i polecam zainteresowanym, którzy się wahają.

Piotrek | 2012-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Przeczytałem już dwie książki o Seals'ach - "Snajpera" Wasdina oraz "Komandosa" Marcinki i "Cel snajpera" Kyle'a wypada z nich najgorzej. Z początku jest nudna, choć rozkręca się parę rozdziałów od koniec. Plusem książki są "świeże fakty" z operacji wojskowych Seals'ów i nie tylko czyli roczniki od 2003 do 2009, bardzo dobrze zrelacjonowane przez tytułowego snajpera. Ciekawym dodatkiem są opisy broni w których Kyle poczynił swoje uwagi i zastrzeżenia dla pracy snajpera jak i zwykłego amerykańskiego żołnierza. Co do tych rewelacji z GROMem czyli okładki "zachętki" do kupienia, rozczarujecie się. Kyle naszych pochwalił, ale więcej nic nie opowiedział. Za całość dam 4, bo uważam że ta książka jest raczej "medialną bańką" a nie rewelacją na rynku wydawniczym.

OldSmokeOfDoom | 2012-09-13
Przeczytana: 13 września 2012

Ciężko mi jednoznacznie ocenić tę książkę. Autor porusza tu wiele wątków i nie wszystkie z nich są ciekawe. Na pewno te, w których pisze o broni, wyposażeniu, taktyce, walce, wojnie są doskonałe - zna się na rzeczy. Te, w których pisze o bójkach, "koceniu świeżaków" i kilku innych "macho" rzeczach są żenujące. Dobrym uzupełnieniem są notatki jego żony - fajnie spojrzeć na te sprawy jej okiem. Zatem kilka fragmentów chętnie bym wyrzucił, ale w ogólności można śmiało wystawić 6/10.