Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon

Okładka książki Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon Mark Robert Bowden
Okładka książki Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon
Mark Robert Bowden Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie reportaż
reportaż
Wydawnictwo Poznańskie
2021-03-23
2021-03-23
Mariusz Gądek

Niezła jako reportaż, przerażająca jako historia, niezwykła jako hołd oddany ciężkiej, żmudnej i wyczerpującej psychicznie pracy śledczych.
Polecam.

Polecam.

Świetne.
Reportaż o śledztwie w sprawie zaginięcia dwóch sióstr, których nigdy nie odnaleziono. Większość książki to kłamstwa głównego podejrzanego w sprawie - który wciąż i wciąż opowiada inną prawdziwą historię o tym co się naprawdę stało i jaki on sam miał w tym udział. Czyta się jak nakładające się na siebie potencjalnie mozliwe historie, w ktorych pewne elementy pozostają takie same , a inne całkiem odmienne, zmieniają sie bohaterowie, bo opowiadający wprowadza do swojej opowieści kolejne osoby, zazwyczaj z rodziny, które oskarża o udział w sprawie.

Potem śledczy sprawdzają elementy jego historii, przesłuchują kolejne osoby, mówią opowiadającemu, które elementy jego opowieści są absolutnie nieprawdziwe i wtedy powstaje nowa, szczegółowa, kolejna nieprawdziwa historia. Dopóki śledczy słuchają -dopóty opowiadający opowiada.

Wszystkie te historie są równie tragiczne i przygnębiające. Prawdopodobnie ich fragmenty są prawdziwe, prawdopodobnie jeszcze inne osoby były zamieszane w porwanie sióstr i ich późniejsze wykorzystanie.
Z wszystkich tych historii wyłania się przerażający obraz opowiadającego, oraz jego rodziny, jakby jego opowieści, mimo że w większości zmyślone - opowiadały przede wszystkim o nim. O jego dzieciństwie i młodości, o jego dziewczynach i dzieciach, o jego postrzeganiu świata, o jego polowaniach i pragnieniach.

Świetne.

Bardzo dobry reportaż pokazujący ogrom pracy śledczych, żeby dojść do prawdy. Jednocześnie trudne studium człowieka pozbawionego empatii i zdolnego do niewyobrażalnych czynów.

Ksiazka wprawila mnie w autentyczne przygnebienie. Jestem zly i rozgoryczony. Nie czuje sie nawet zeby oceniac co przeczytalem. Bo jakos slowa 'znakomita' czy 'fantastyczna' wydaja mi sie nie na miejscu. Swiadomosc tego co jeden czlowiek jest w stanie zrobic drugiemu czlowiekowi, w szczegolnosci, malym, bezbronnym dziewczynkom jest po prostu przytlaczajaca. Jako ojciec takiej malej blondyneczki po prostu krwawie w srodku.

Przejmujący i pełen napięcia reportaż true crime.
25 marca 1975 , z centrum handlowego w mieście Wheaton znikają dwie siostry, Katherine lat 10 i Sheila lat 12.
Zakrojone na szeroką skalę poszukiwania są niestety bezskuteczne. Dziewczynek nie udaje się odnaleźć.
Mija 39 lat, w czasie przeglądu akt spraw niewyjaśnionych jeden ze śledczych zwraca uwagę na notatkę z przesłuchania nastolatka Lloyda Welcha sporządzoną tydzień po zniknięciu sióstr. Z notatki wynika że Lloyd był świadkiem uprowadzenia Katherine i Sheili.
Detektywi odnajdują Welcha w więzieniu, gdzie odsiaduje długoletni wyrok za molestowanie dziecka.
Ze świadka Lloyd Welch staje się podejrzanym. Rozpoczyna się żmudne policyjne dochodzenie i przede wszystkim wielogodzinne sesje przesłuchań notorycznego kłamcy, jakim okazuje się Welch.
Ze ziaren prawdy wyłuskiwanych z zeznań Lloyda wyłania się obraz tego co stało się z dziewczynkami.
Wstrząsający reportaż, ukazujący widok zdegenerowanej rodziny, której członkiem był Lloyd Welch.

Przejmujący i pełen napięcia reportaż true crime.

Nie wypada oceniać tej książki.
Smutna historia sióstr Lyon. Jak bezdusznym trzeba być człowiekiem, by uczynić tak okrutne rzeczy ? 😥

Nie wypada oceniać tej książki.

Dobry dokument, ogólnie rzecz biorąc ciekawie napisany i dzięki temu wciągający. Niestety wg mnie trochę zbyt rozwleczony, za co odejmuję gwiazdkę.

Książka bardzo trudna w odbiorze, męcząca, frustrujaca - męczyłam ją kilka tygodni. Znakomita robota reporterska, jednak trudny temat oraz osoba Lloyda Welcha oraz jego niekończące się konfabulacje i manipulacje sprawiały, że miałam ochotę książkę odłożyć.
Książka jest dobrze napisana i ważna, ale ciężko cieszyć się jej lekturą.

Książka jest dobrze napisana i ważna, ale ciężko cieszyć się jej lekturą.

🎈 Zostały po nich koraliki z naszyjnika, fragment drucianych oprawek od okularów i uśmiechy zastygłe na fotografii. Bo dzieciństwo zatrzymane w kadrze nigdy nie zakwitło kobiecością. Zaginięcie sióstr pod Waszyngtonem w 1975 roku było głośną sprawą, ale dopiero po niemal czterdziestu latach udało się - ale niestety tylko fragmentarycznie - ustalić, co wydarzyło się tamtego dnia w galerii handlowej, w której dziewczynki rozpłynęły się jak w powietrzu.
🎈 "Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon" to książka opierająca się na transkrypcji przesłuchań Lloyda Welcha, który prawdopodobnie jako ostatni widział zaginione dziewczynki. Autentyzm tych rozmów wraz z ciężarem popełnionej zbrodni sprawia, że ta lektura nie należy do najłatwiejszych. Czytelnik musi się wyposażyć w bogate pokłady odporności, spotka bowiem człowieka skrajnie złego, psychopatycznego, ale jednocześnie niezwykle przebiegłego manipulatora.
🎈 Ta książka, stanowiąca zapis rozmów z Lloydem, pokazuje przebieg śledztwa, konsekwencję i wytrwałość śledczych, którzy za przeciwnika mieli przestępcę - notorycznego kłamcę ciągle zmieniającego swoje zeznania. Im bardziej przysięgał na stosy biblii i życie swojej matki, im częściej podkreślał prawdę swoich słowa z ręką na sercu, tym grubsze i bardziej niespójne te kłamstwa były. Bawiąc się w kotka i myszkę ze śledczymi, próbował uniknąć odpowiedzialności. Czytelnik odnajdzie tu wstrząsający obraz umysłu człowieka chorego, przestępcy racjonalizującego i normalizującego okrucieństwo, ale też charakterystykę zepsucia rodziny, w której przez lata chowano śmierdzące sekrety w zatęchłej piwnicy.
🎈 Mocna, prawdziwa lektura, obowiązkowa dla fanów #truecrime.

Oparcie książki na transkrypcjach z przesłuchań okazało się być bardzo ciekawą koncepcją: spotkanie po spotkaniu odkrywamy nowe kłamstwa i wersje tego, co się wydarzyło, mamy okazje obserwować pracę policjantów i do jakich sztuczek uciekają się, żeby uzyskać niezbędne informacje. Między przesłuchaniami mijają czasem miesiące, trochę otwiera to oczy na fakt jak bardzo żmudną pracą była próba dotarcia do prawdy (czy też jej części)

• Reportaż
  • Literatura faktu