Hue 1968. Wietnam we krwi

9788379761982
Mateusz Fafiński
Wietnam Hue wojna wietnamska historia XX wieku

Bitwa o Hue

Mark Bowden napisał: "Niektórym nie w smak były moje opinie o bitwie i wojnie wyrażone w epilogu". Trzeba sobie uczciwie przyznać - epilog to najsłabsza część książki.

Dobra książka ukazująca najważniejszy element wojny wietnamskiej. Momentami natłok informacji jest może zbyt duży i chaotyczny, innym razem mam wrażenie, że autor omija ważne elementy. Generalnie jednak czyta się ją dobrze i wnosi ona dużo do historii. Raczej dla znawców tematu.

Wnikliwy opis ofensywy wietnamskiej o miasto Hue podczas wojny. Dużo faktów, opinii, analiz, opisów.

Książka według mnie rewelacyjna. Początkowo trochę się gubiłem wśród tych wietnamskich nazw obozów, ulic... ale z czasem zacząłem doceniać to z jakim zaangażowaniem autor skupił się na przedstawieniu tej bitwy czytelnikowi. Mimo, że zeszło mi trochę czasu na przeczytanie tej książki (ogólny brak wolnego czasu) to gdy do niej siadałem to czytało się to świetnie. Relacje zawarte w książce dotyczące żołnierzy obu stron oraz tego jak przedstawiana była sytuacja w USA okazały się czymś czyniącym tą książkę wyjątkową.

Polecam każdemu kto chciałby się zainteresować lub interesuje się wojną w Wietnamie. Nie będziecie zawiedzeni.

PS. Jedyne do czego bym się przyczepił to brak fotografii o których autor wspomina w książce. Umieszczenie ich byłoby dużym ułatwieniem dla czytającego.

Nieco rozczarowującą jak na Bowdena.

Nieco rozczarowującą jak na Bowdena.

Książka idealnie pokazuje obie strony konfliktu. Pokazuje nam błędy które pojawiły się podczas trwania całej operacji związanej z odbiciem Hue. Jest też świetnym przykładem ignorancji osób decyzyjnych na sprawy często oczywiste oraz docierające do nich z kilku stron, a które mogły odwrócić sytuacje późniejszą w Wietnamie.
Pokazuje również wojnę z perspektywy cywili i żołnierzy liniowych. Ukazuje śmierć, brud i częstą bezsilność na otaczająca ich sytuacje.
Moim zdaniem książka obowiązkowa wraz z "Ostatni bastion w Khe Sanh" która ukazuje całą wojnę w Wietnamie z perspektywy innej bitwy, a jedna i druga działy się w tym samym czasie i są często poruszane w książkach.
Jest to kolejna przeczytana książka od Bowdena i kolejny raz jestem zachwycony jego spojrzeniem na wojnę,

Pokazuje również wojnę z perspektywy cywili i...

Na półkach: , , , , , , , ,

Znakomicie opisane krwawe walki o Hue. Klimat taki, że niemal słychać odgłosy walki. Polecam

Warto przeczytać dla bardzo dobrego epilogu.

Warto przeczytać dla bardzo dobrego epilogu.

"Piekło jest do dupy"
Monumentalna opowieść o bitwie Hue 1968. Więcej w niej ludzkiej tragedii niż taktyki i przesunięć kolejnych oddziałów. Czytelnik, jeśli tylko przejdzie przez polityczne zawirowania i przyczyny konfliktu, znajdzie się w samym środku piekła. Tu nic nie jest takie jak powinno być...
Autor nie pisze książki historycznej. Jest ona oparta głównie na wywiadach osób biorących udział w bitwie. Pisarz przyznaje się, że nie ingeruje we wspomnienia, a te bywają zawodne. Mamy więc do czynienia z praca popularno-naukową, reportażem dziennikarskim.
Pisarz stara się dać głos każdej stronie konfliktu. Niestety pomija zupełnie żołnierzy Wietnamu Południowego.
Ta wada nie dyskryminuje książki, która potrafi wstrząsnąć podczas czytania. Z początku, konstrukcja akcji z pozycji różnych postaci, mnie denerwowała. Szczególnie, gdy w najgorętszym momencie autor porzucał swojego podopiecznego i przenosił się w inne ciało. Później do takiego rwania się przyzwyczaiłem.
Czyta się znakomicie i mogę z całym sercem powiedzieć, że nie oszczędza się czytelnika. Ale kto powiedział, że wojna to sielanka. Wiele rzeczy nie mieści się w głowie, ludziom wychowanym na filmach "Rambo" czy "Zielone Berety". Wyłamywanie złotych zębów wietnamskim trupom przez żołnierzy USA, to nie jedyny z trudnych momentów. Dobry Wietnamczyk to martwy Wietnamczyk, nie trzeba męczyć się z identyfikacją "swój"-"Wróg". Lepiej zastrzelić, niż być zastrzelonym- nawet kobieta z dzieckiem ukryta w szafie może dobyć karabinu.
Na przeciwległej szali leży okrucieństwo północy. Czystki i masakry w imię rewolucji i wyzwolenia. Ale nikt nie mówił, że to film... to rzeczywistość krwawa, pokryta puchnącymi trupami i śmierdząca.
Jeśli umarłeś szybko to dobrze, gorzej jeśli wskutek trafienia ciągniesz własne jelita za sobą. Miasto Hue 1968 to nie była przyjemna okolica.
Tekstowi towarzyszą mapy, głównie na początku każdego rozdziału. Są bardzo dokładne.
Natrafimy też na zdjęcia. Niestety czasami są one umieszczone nie w tych miejscach co trzeba. Szczególnie widać to na przykładzie opisu pewnego zdjęcia, które zostało zamieszczone dużo za wcześnie.
Przypisy są na końcu książki. Przy tak ciekawej lekturze, nawet do nich nie zajrzałem. Trudno było oderwać się od tekstu.
Moim zdaniem warto przeczytać "Hue 1968". Jest kawał dobrej dziennikarskiej roboty.

"Piekło jest do dupy"
Autor nie pisze książki historycznej. Jest ona oparta głównie na...

Bowden jak to Bowden czyta się jego reportaże jak dobre powieści sensacyjne. Jest jedno ale przy "hue 1968", mianowicie absolutnie nie ma relacji ludzi ze strony Południowego Wietnamu. Po za tym da się odczuć między wierszami ,że autor sympatyzuje z Wietnamem Pólnocnym. Być może w latach 60 autor był hipisem i reprezentuje nurt tzw. "nowej lewicy", ale nie mam na to twardych dowodów, tak domniemam. Ogólnie polecam.

• Wietnam
  • Do kupienia