Alicja i Ciemny Las

Cykl: Alicja (tom 2) | Seria: Po zmroku
Wydawnictwo: Red Horse
alicja, kraina czarów, fantasy

Kiedyś, dawno temu Aleks poznał Alicję, a ta odmieniła jego życie. Teraz przyjdzie mu spłacić zaciągnięty dług. Być może nawet własnym życiem. Aleks wyrusza więc do swojej Krainy Czarów – Ciemnego Lasu. Żeby jeszcze tylko wiedział, czym on właściwie jest…

W kontynuacji "Alicji" autor zupełnie zmienia klimat - tym razem zagłębiamy się w...baśń. I to taką bardzo baśniową baśń - jest tu gadający kruk, dziwne i przerażające jednorożce, które z białymi i łagodnymi stworzeniami nie mają prawie nic wspólnego... Jest smok, dziwne Miasto i przede wszystkim Ciemny Las, który może okazać się miejscem bez możliwości wyjścia i powrotu do normalnego świata...

Początkowo Las wydaje się Aleksowi pusty, ale niestety wcale taki nie jest... Jak wiele można znieść dla ratowania kochanej osoby?

Mam trochę mieszane uczucia co do tej części - lubię baśnie i zaczarowane lasy, ale akurat do tej książki ta konwencja niezbyt mi pasuje. Wolałam wcześniejszą nieokreśloną tajemnicę i całkiem realne otoczenie niż ten świat, który może być nawet tylko halucynacją albo sennym majakiem...

Mimo tych moich zastrzeżeń nie czuję się zawiedziona - powieść jest bardzo dobra.

PaniKa | 2010-07-18
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 18 lipca 2010

Niezła. Ale pozostanę tylko na określeniu jej jako niezłej, strawnej bądź znośnej. Jako druga część "Alicji", niestety dla mnie okazała się gorsza. Zdecydowanie jest bardziej mroczna i klimatyczna niż pierwsza część, ale nie posiada "tego czegoś". Tego dreszczyka emocji, tej tajemniczości która w pierwszej części sprawiała że nie chciało się odejść od książki. Tutaj jest inaczej. Miałam wrażenie że wiele momentów, wiele dialogów było pisanych na siłę. Tak jakby czasem autor nie wiedział co napisać i na siłę odwlekał ten kulminacyjny moment, który niestety też mnie trochę rozczarował. Jak dla mnie okazał się zbyt "cukierkowy". Mimo to podsumowując, książka dobra. Szybko się czyta i nie wymaga myślenia. Polecam ją przede wszystkim osobą które przeczytały pierwszą część. Miłe dopełnienie całości.

Agatka | 2013-06-15
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Nie zawiodłam się. Polecam!

aAtlanta | 2014-09-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014
Przeczytana: 14 września 2014

Na pierwszym planie. Okładka. Jest prześliczna. Taka mroczna i wcale nie pasuje do treści :).
Na drugim planie. Fabuła mijała się z 'Alicją' o kilometry. Zbyt mało Alicji, zbyt dużo panie Piekara umysłu Alexa. Moja opinia na temat jest taka :
Alex czterdziestolatek, mocno pokochał Alicję. Do tego stopnia, że myślała o niej przez cały czas. Skrywał to w sobie, nie mówiąc nikomu. Nie otwierał się. W jego umyśle stworzył fortece (Ciemny Las) w którym musiał ją uratować. Bo tylko przy nim jest naprawdę bezpieczna. Przemierzając swój umysł, dotarł do różnych emocji w postaci halucynacji. Kruk, dziewczyna Robina, Wróżka, Dziadek, Smok, Jego Ojciec. W Ciemnych Lesie był Panem, bo jest Panem swojego umysłu. Dlatego ma na punkcie Alicji fioła. Jest dla niego najważniejsza, ale jej tego nie mówi. Dosłownie, to uważam, że po wypiciu alkoholu z domieszką narkotyków wylądował na ulicy i zasnął. To tyle.
Na trzecim planie. Nie powala. Słabsza o wiele od 'Alicji'. Myślę, że autor po prostu nie...

Gośka | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Po zachwytach nad częścią pierwszą przyszedł czas na rozczarowanie.
Od wydarzeń z poprzedniego tomu mijają trzy lata. W tym czasie Aleks stał się sławny, bogaty i rozpustny. Chociaż uważa Alicję za swoją jedyną miłość, nie przeszkadza mu to w zaliczaniu kolejnych panienek.
Pewnego dnia Alicja znika. Zrozpaczony Aleks wyrusza na poszukiwania, lecz napotyka na przeszkodę, w postaci kilku mężczyzn. Torturowany na różne sposoby Aleks może uniknąć bólu, jeśli tylko wyrazi chęć powrotu do domu i zaniecha poszukiwań dziewczyny. Jednak Aleks się nie poddaje. Brama do Ciemnego Lasu zostaje otwarta. W towarzystwie gadającego kruka Aleks przechodzi przez drzwi do zaczarowanej krainy. Co go tam czeka? I czy odnajdzie Alicję?

Powiem tak: spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Klimat "Alicji" bardzo mi się podobał i miałam nadzieję na więcej. Niestety, ta część wedle moich odczuć takiego klimatu nie posiada, chociaż powinna. Więcej tu elementów fantastycznych, trochę strachów, które mnie...

ira | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Podczas lektury pierwszego tomu nie opuszczało mnie drażniące pytanie - do czego to wszystko prowadzi...? Miałam nadzieję nadzieję na jakiś zwrot akcji, jakieś... cokolwiek, zwłaszcza po wielu umieszczonych w tekście szumnych zapowiedziach. Nic.
Sięgnęłam zatem, zaintrygowana, po tom drugi.
Olbrzymie rozczarowanie. Akcja wywleczona ciągnikiem z gry komputerowej (idź gdzieś tam, zdobądź coś tam, nie myśl za dużo) plus tandetne zakończenie.
Takie sobie, dobre kiedy umysł potrzebuje odpoczynku...

Rigo | 2015-11-11

Po twórczość Jacka Piekary sięgnąłem pierwszy raz i od razu zacząłem od dwutomowej opowieści o Alicji i Aleksie.
Zawsze byłem ciekaw co kryje wnętrze książek pod kolorowymi okładkami więc postanowiłem poskromić swoją ciekawość.Nie jest to tematyka przy której się zatracam ale chciałem wyrobić własne zdanie.
Po przeczytaniu "Alicji",historia mnie wciągnęła i uznałem,że to był dobry wybór.Nie chciałbym jednak opowiadać streszczenia bo nie o to mi chodzi.
Uważam tę część za wartościową i dającą do myślenia.Opowiada o przyjaźni,poświęceniu i relacji między ludźmi.W tym wypadku 14-letniej dziewczynki i 40-letniego faceta z problemami nie mniejszymi niż Alicja.
Trochę razi mnie przesadna ilość wulgaryzmów w miejscach czasem do tego niepotrzebnych ale jako całość historia mnie "zabrała".
Byłem ciekaw co będzie dalej sięgając po "Alicję i Ciemny Las" i ....zawiodłem sie.
Druga część jest dla mnie niezrozumiałym tworem jakiejś niewytłumaczalnej "zapaści narkotycznej" i historii...

Achaja | 2014-04-30

Gdybym miała ta książkę zakupić samodzielnie za własne pieniądze, to nigdy bym się na to nie zdobyła, szkoda było by mi pieniędzy.
Jako że ją dostałam i pamiętam nie miałam zupełnie już nic do czytania, nawet gazetki promocyjnej, to sięgnęłam po tą książkę.

Całkowicie, bezapelacyjnie i niezaprzeczalnie nudna fabuła, nie rozwinięta, oderwana od czegokolwiek. O horrorze już nie wspomnę, strachu ani pół grama.

Cały ten ciemny las to nieudana próba stworzenia ciekawego, mrożącego krew w żyłach miejsca, mrocznego gdzie za każdym drzewem drzemie potwór niczym z horroru.

Za to na kartach wyczytujemy że tam nic się za bardzo nie dzieje, wszystko jest patetyczne, rytmiczne, nudne i nie wnoszące żadnej ciekawostki ani tym bardziej świeżości.

Słyszałam że pan Jacek Piekara to wybitny polski pisarz, jednak tutaj nie za bardzo to widzę. Wręcz jestem zawiedziona że renoma nie idzie w parze z faktami. Może to po prostu małe potknięcie, jak będę miała sposobność to przeczytam jakieś dzieło...

Karolina | 2014-07-07
Na półkach: Przeczytane, 2014, Fantasy/SF
Przeczytana: 06 lipca 2014

Pierwsze spotkanie z Piekarą i nie mogę powiedzieć, że bardzo udane. Aczkolwiek wiem, że zaczęłam od dupy strony - muszę jak najszybciej sięgnąć po tom pierwszy. Nie powiem, że ostatnie, bo jednak styl pisania Piekary mnie zainteresował.
Co do samej pozycji, to mało rozwinięcia jak dla mnie. Pomysł ciekawy, chociaż mam wrażenie, że to już gdzieś czytałam bądź oglądałam. Myślałam, że wątki poboczne, a nawet samo wyjaśnienie będzie w jakimś stopniu bardziej rozwinięte. To niestety bardzo psuje efekt, ale czy obniża ocenę przekonam się, jak przeczytam tom pierwszy.

Sandresik | 2011-07-25

Książka krótka, pomimo ze coś sie w nie dzieje, według mnie tak naprawdę nic się nie dzieje. Była nudna, aczkolwiek pewne momenty dały do myślenia. W każdym razie, gdyby pojawiła się następna częsć, nawet bym po nią nie sięgnęła.