Zagadki Sherlocka Holmesa

Seria: Klasyka
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
The Adventures of Sherlock Holmes/ The Return of Sherlock Holmes/ The Case-Book of Sherlock Holmes
837399100X
Sherlock Holmes

Inne wydania

Dwanaście opowiadań o znakomitym detektywie-amatorze Sherlocku Holmesie. Posługując się sztuką dedukcji, logicznym myśleniem oraz szeroką wiedzą naukową z przeróżnych dyscyplin skutecznie ściga nawet najgroźniejszych przestępców, których brytyjska policja nie jest w stanie ująć. Książka zawiera opowiadania, które w Polsce były publikowane tylko raz przed drugą wojną światową. Opowiadania: -...

Opowiadania:
- Rytuał rodu Musgrave'ów (The Musgrave Ritual)
- Tajemnica morderstwa w Reigate (The Reigate Puzzle)
- Traktat morski (The Naval Treaty)
- Ostatnia zagadka (The Final Problem)
- Pusty dom (The Adventure of the Empty House)
- Przedsiębiorca budowlany z Norwood (The Adventure of the Norwood Builder)
- Samotny cyklista (The Adventure of the Solitary Cyclist)
- Karol August Milverton (The Adventure of Charles Augustus Milverton)
- Trzej studenci (The Adventure of the Three Students)
- Umierający detektyw (The Adventure of the Dying Detective)
- Brylant kardynała Mazariniego (The Adventure of the Mazarin Stone)
- Zabójstwo przy moście (The Problem of Thor Bridge)

Trochę wstyd przyznać, ale było to moje pierwsze spotkanie zarówno z twórczością Arthura Conan'a Doyle'a jak i z cyklem przygód o sławnym detektywie - Sherlocku Holmesie.

Jest to ciekawy zbiór opowiadań. Muszę przyznać, że autor rzeczywiście niezwykle opisuje sytuacje w jakich znaleźli się bohaterowie. Opowiadania są napisane wedle zasady: szybko, zwięźle i na temat, co nie pozwala czytelnikowi doświadczyć znużenia poprzez zbytnie przeciąganie wątków.
Wśród zbioru dwunastu opowiadań najbardziej przypadły mi do gustu: Ostatnia zagadka, Rytuał rodu Musgrave'ów oraz Zabójstwo przy moście.

Wkrótce sięgnę po inne książki o przygodach Sherlocka.

Littleveronica | 2010-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2010

Prawdę mówiąc, spodziewałam się odrobinę bardziej ekscytującej lektury, ale może zwyczajnie po raz kolejny ujawniły się moje mieszane uczucia co do opowiadań. Każda z tych dwunastu opowiastek miała niemalże identyczną budowę - długi wstęp i zaznajamianie czytelnika z sytuacją, a potem błyskawiczne rozwiązanie zagadki. Jak dla mnie, brakowało pogmatwania tropów, bardziej tajemniczych morderstw i atmosfery grozy. Wszystko to sprawiło, że lektura bywała nużąca.
Co do stylu, jakim autor się posługuje, muszę przyznać, że okazał się być imponujący. Wyrafinowane zdania, nienaganna narracja - wszystko w absolutnym porządku. Tylko pożałować, że tak mało pisarzy może pochwalić się tak wprawnym i eleganckim piórem.
Sam Sherlock Holmes wydał mi się bardzo arogancki i trochę za bardzo zapatrzony we własny geniusz - wolałam jego filmowe wcielenie (Robert Downey Jr.). Wciąż wypominał wady i słabostki swojego wiernego przyjaciela, doktora Watsona, niezmiernie mnie tym irytując. Może i Holmes...

IzumiAlexis | 2015-07-10

Sherlock, Sherlock, Sherlock! Najsłynniejszy detektyw na świecie! Któż go nie zna? W tej powieści poznajemy kolejne zagadki, które rozwiązuje wraz z Johnem, równie genialną postacią...
Większość spraw, które muszą rozwiązać, trzyma w napięciu, a dobra fabuła i idealne dostosowanie dostarczania informacji na temat zagadki, pozwala czytelnikowi poczuć się chociażby towarzyszem pana Holmesa :))

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: sierpień 2010

Klasyka, która nie wymaga komentarza.

Margoo | 2011-12-06

Kolejna książka po którą powinien sięgnąc fan sławnego detektywa, znakomitego skrzypka i boksera w jednym. 12 opowiadań, które utwierdzają czytelnika w tym, że nie ma wybitniejszej osobowości w świecie kryminalnych zagadek... Oddzielne, niezależne historie połączone wartką akcją, nienaganną narracją i tym, co zachwyca najbardziej - postacią głównego (-ych) bohatera (-ów) niebojącego się żadnych przeszkód i wykazującego się coraz to większym geniuszem...

Reni | 2014-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Bardzo dobrze opisane przygody Holmesa i Watsona, chociaż po kilku zagadkach zaczęłam się trafnie domyślać, kto jest sprawcą zbrodni. W błąd wprowadziła mnie nazwa czwartej zagadki - "Ostatnia zagadka" i dlatego postanowiłam przeczytać ją na końcu, co było błędem, ponieważ akcja następnego opowiadania toczyła się po wcześniejszej. Dlatego ostrzegam, żeby wszystkie zagadki czytać po kolei. ;)

Matthews | 2016-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Klasyka, choć nieco drażniąca.
Super inteligenty, wysportowany, utalentowany aktorsko, w sztukach walki oraz muzyce detektyw rozwiązuje zagadkę za zagadką razem z zakochanym w nim Watsonem (wierzę, że żona jest tylko przykrywką). Choć "z nim" użyte jest nieco nad wyraz, gdyż kombatant służy jedynie za kamerę oraz maszynkę do podważania tez Sherlocka. Ten oczywiście się tym nie przejmuje nigdy, bo zawsze wie więcej niż wszyscy pozostali. Nie dziwię się zbytnio, bo większość przewijających się postaci jest dość płaska i przewidywalna.
Żeby tak ciągle nie narzekać - Doyle całkiem nieźle posługuje się piórem, zagadki same w sobie stanowią przyjemność, a okazjonalny humor Sherlocka może sprawić, że się człowiek uśmiechnie.
Trzeba też uwzględnić fakt, że to klasyka gatunku, a wady wśród takich powinno się zdecydowanie bardziej wybaczać niż w dziełach nowszych.

taka1 | 2012-10-31
Na półkach: Przeczytane, 2012, Audiobook, Klasyka
Przeczytana: 30 października 2012

Znów rewelacyjny Sherlock i jego zagadki. Generalnie nie przepadam za zbiorami opowiadań, preferuję powieści, jednak w przypadku opowiadań o detektywie ta forma aż tak mi nie przeszkadza. Wolałabym tylko by opowiadania były wydawane w kolejności w jakiej wychodziły, gdyż omijane są w ten sposób ważne chwile w życiu bohaterów.

krasnylud | 2015-06-14

Dużo już nie pamiętam, a i bardziej wolę Poirota, ale czyta się dobrze, a Sherlock jest może i ekscentryczny, ale też charyzmatyczny

Magda | 2014-07-23
Na półkach: 2014, Klasyka, Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2014

Zbior opowiadan o najslynniejszym detektywie. I wlasciwie nie mam jak go ocenic. Bo jezeli patrzec na kunszt i finezje jezyka, bez chwili wachania mozna dac 10 gwiazdek. Ale dla mnie kryminal wymaga czegos wiecej, emocji, napiecia. Tu tego nie bylo, zbyt wiele zagadek odgadnelam zbyt szybko, przed genialnym Sherlockiem.