Dziewiąta runa

Cykl: Hubert Meyer (tom 1)
Wydawnictwo: Videograf II
6,71 (397 ocen i 76 opinii)
Evie

Inne wydania

Nowe, zmienione wydanie powieści, która po raz pierwszy ukazała się pod tytułem "Sprawa Niny Frank". Była to pierwsza na polskim rynku powieść kryminalna, której bohaterem jest tzw. profiler, czyli psycholog wykonujący portrety psychologiczne nieznanych sprawców. Akcja powieści rozgrywa się w dwóch światach: jeden to sielska miejscowość przygraniczna - Mielnik nad Bugiem, drugi - to high...

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch światach: jeden to sielska miejscowość przygraniczna - Mielnik nad Bugiem, drugi - to high life stolicy, w którym żyje najpopularniejsza aktorka polskich seriali - Nina Frank. Prawdę o niej poznajemy z dziennika internetowego, w którym opisuje swoje pełne skandali życie. Kiedy aktorka zostaje znaleziona martwa w swoim dworku nad Bugiem, do Mielnika przyjeżdża Hubert Meyer - profiler policyjny i zaczyna po kolei odkrywać tajemnice gwiazdy. Poznając sekrety Frank i próbując stworzyć profil jej mordercy, Hubert Meyer analizuje także swoje życie i przy okazji badania zbrodni dociera do skrywanych przed sobą własnych tajemnic. Okazuje się też, że niemal każdy z bohaterów mieszkańców sielskiej miejscowości ma swoje własne "podziemne rzeki" i wszystko tylko pozornie jest takie idylliczne. Proste analizy zbrodni nie wystarczą, gdy do głosu dochodzą niezbadane siły, a los bohaterki został określony przez jedną z run.

źródło opisu: Wydawnictwo videograf II

• Etta i Otto i Russell i James
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Oddam ci słońce
  • Powrót do Daringham Hall
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Widok z nieba

6,32 (73 ocen i opinii)
Etta i Otto i Russell i James
Emma Hooper

7,5 (2 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Oddam ci słońce
Jandy Nelson

8,73 (15 ocen i opinii)
Powrót do Daringham Hall
Kathryn Taylor

6,85 (144 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

Czarny świt
Rolf Börjlind , Cilla Börjlind

6,9 (10 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 2045
gwiazdka | 2015-04-07
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Pierwszy tom z serii opowiadającej o profilerze Hubercie Meyerze, dla mnie już drugi, bo zaczęłam od końca czyli od świetnej „Florystyki". I całe szczęście, bo nie do końca zachwyciła mnie „Dziewiąta runa". Owszem, widać tu całkiem dobre kawałki, właśnie te, gdzie Hubert jest w centrum akcji, poza tym nawet nieźle wypadły urywki z panem policjantem Kulą, niczego sobie też były kawałki dziennika Niny Frank. I te fragmenty są plusem książki, nie tylko czytałam, ale wręcz pochłaniałam rozdział za rozdziałem. I byłoby super, gdyby nie trzy rzeczy. Pierwszy i to ogromny minus to opis wsi żywcem wyciętej z „Chłopów" Reymonta, zacofanej, brudnej, pełnej zabobonów- gdzież takie cudo jeszcze istnieje? Moim zdaniem Bonda ostro przesadziła i za to odjęłam w ogólnej ocenie. Na minus poszły też ze trzy rozdziały całkiem niepotrzebne w powieści: jeden to spotkanie Meyera z Bułką i wspólnikiem- który wprowadzał tylko niepotrzebne zamieszanie, i dwa końcowe: co by było gdyby. W moim odczuciu...

eleanor_rigby | 2015-08-22

W książce są niedociągnięcia, kilka scen trochę "dziwnych", odstających od poziomu. Analizy psychologiczne też wymagają dopracowania i nie zawsze wpasowują się w treść. A jednak czyta się dobrze. Fabuła realna i swojska, gdzieś z miasteczka obok. Postać detektywa skrojona na naszą miarę - i to jest pochwała, nie zarzut. Ważne, że czytając chce się przełożyć kolejną kartkę. Jest w książce to coś, "duszek kryminału", który trzyma za rękę. Za to dla autorki gratulacje, bo "duszka" trudno stworzyć. Polecam fanom rodzimej zbrodni.

| 2014-11-17

Jest to całkiem dobrze napisany polski kryminał, który pozytywnie zaskakuje: formą (dobrze czytające się "lekkie pióro") i treścią (składna akcja, która się "dzieje", a nie "ciągnie"). Wypożyczyłem ze względu na wzmiankę o "psychologicznym portrecie sprawcy" i - paradoksalnie - te obszary okazały się być jedyną słabością książki, ale o tym za chwilę.
Pozytywy. Ciekawa, wciągająca fabuła, dobrze skonstruowana zagadka, trzyma w napięciu. I nareszcie bezpretensjonalny styl, czego tak brakuje mi w polskiej literaturze współczesnej. Dobry pomysł, nieźle dopracowany (są pewne luki, ale można przełknąć).
I szkoda, że książka nie pozostaje tylko kryminałem, a autorka postanawia wprowadzić tam elementy "psychologicznego portretu sprawcy". Szkoda, bo jest to robione nieudolnie. To modny ale ciężki temat. Mam wrażenie, że byłoby lepiej, gdyby skoncentrować się na tradycyjnej kryminalistyce.
Ale polecam. Całość warta przeczytania.

yaola | 2014-10-05
Przeczytana: 04 października 2014

Genialny suspens i to w polskim wydaniu. Jest to pierwsza książka przeze mnie przeczytana tej autorki i na pewno nie ostatnia. Fabuła wciąga od pierwszej strony. Ciekawe są dwa równoległe wątki: jeden dzieje się w teraźniejszości, a drugi pozwala na poznanie życia ofiary. Intrygujące jest również zakończenie, które zostawia czytelnika z ogromnym znakiem zapytania. Polecam

McRap1972 | 2014-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Właśnie skończyłem czytać. Chciałbym napisać ... doskonała książka, wspaniały kryminał. I w zasadzie tak jest poza małym "ale". Zacznę jednak od pochwał. Książka przykuwa uwagę od pierwszej strony. Napięcie nie opada nawet na moment. To jeden z lepszych debiutów jakie czytałem, aż trudno uwierzyć, że to debiut. Styl Bondy jest lekki i nie wymuszony. Postaci są przedstawione naprawdę ciekawie i wielowymiarowo. Dotyczy to głównych bohaterów jak i postaci pobocznych. Fabuła ... brak mi słów, po prostu mistrzostwo. Dawno juź nie czytałem książki w ten sposób ... ja właściwie jej nie czytałem, ja ją pożerałem. Powinienem więc dać książce 10 gwiazdek. Prawda? Niestety dwa ostatnie rozdziały to jakaś kpina. Głupi żart? Eksperyment? Wydawca kazał je dopisać? Pewnie nigdy się tego nie dowiem, ale dwa ostatnie rozdziały to kompletna pomyłka. Jeśli ktoś jeszcze nie czytał daję dobrą radę ... nie czytajcie dwóch ostatnich rozdziałów. Po prostu szkoda zepsuć sobie doskonałą powieść. Nawet nie...

joaśka | 2015-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Książkę przeczytałam (przekartkowałam) w wersji "Sprawa Niny Frank". Napiszę tylko, że dobrze, że to nie było moje pierwsze spotkanie z Katarzyną Bondą bo na pewno byłoby ostatnie. Brakuje wszystkiego, co w kolejnych książkach przykuwało uwagę: wyrazistych bohaterów, akcji i języka. Amen.

Kanclerz | 2014-03-18
Przeczytana: 22 lutego 2014

Dlaczego tej książki nigdzie nie ma? Dlaczego w księgarniach się ją chowa? Dlaczego nie stoi na wystawach reklamując polskie kryminały? Dlaczego? !!

Tak książka jest rewelacyjna! Jest jednym z lepszych kryminałów jakie przyszło mi czytać, a gdy zauważyć, że produkcji jest krajowej, dodatkowe należą się fanfary.

Bohaterem nie jest typowy policjant pędzący po metropolii na sygnale, czy strzelający jedenaście razy z ośmiostrzałowego rewolweru. Tym razem pierwsze skrzypce gra policyjny profiler uderzający głową w mur krajowej hierarchii mundurowej, gdzieś pomiędzy 'to jakieś głupie zgadywanie' a 'nie da się'.

Akcja jest niejasna, zapętlona jak trzeba, a trochę nawet z nawiązką. Podwójny, a nawet i potrójny narrator zdecydowanie utrudnia identyfikację i dodaje smaczku.

Pani Katarzyno, chylę czoła i nabywam pozostałe części :)

Agro | 2014-09-09
Przeczytana: 08 września 2014

Po lekturze..nie wiem co powiedzieć. Rozczarowany to mało , zawiedziony..Tak! Nie pierwszy raz ktoś zachwala autorkę , nie pierwszy raz jej książki są w rankingach dobrej sprzedaży. Nastawiłem się na dobry kryminał a w sumie banał gonił banał i nawet profiler który miał ubarwić książkę nic tu nie pomogł bo jaki kryminał taki profiler.
Uczciwie trzeba przyznać że pomysły autorki były zacne , powieść dobrze napisana , zagadka w miarę , dialogi poprawne, bohaterowie płascy i bezbarwni. Polski standard. Mało wymagający czytelnik będzie zadowolony. Lecz jeśli ktoś wymaga czegoś więcej to się zawiedzie ..
Historia Agi - banał przewidywalny do szpiku kości. Opowieść o Ninie - wtórność do kwadratu , bez zaskoczeń. Przewidywalna. Wspomniałem o bezbarwności bohaterów? Po minucie od zakończenia książki już prawie ich nie pamiętam. Morderstwo , seryjny zabójca , piękna, tajemnicza aktorka...Wszystko ok ,autorka szła w dobrą stronę ale na tym się skończyło. Szkoda że takie fajne pomysły...

książek: 2058

Powiem tak: takiego kryminału, to ja jeszcze nie czytałem. Uważam, że każdy polski miłośnik kryminałów powinien zaliczyć tę książkę i wyrobić sobie o niej zdanie. Główną postacią jest Hubert Meyer - policyjny profiler. I to od razu stawia książkę w innym szczególnym świetle. Poznajemy śledztwo z jego punktu widzenia i jego pracy. Akcja skupia się nie na szukaniu i udowodnieniu winy sprawcy po dowodach i poszlakach, lecz na tym jaki człowiek mógłby te dowody i poszlaki zostawić w kontekście całości zdarzenia i w powiązaniu, co ważne, z psychiką ofiary. Niezwykle pasjonująca sprawa. Z tych wszystkich niby delikatnych i niezwykle płynnych powiązań wyłoni się obraz człowieka, którego trzeba wypatrzyć po jego zachowaniu i sposobie bycia. Dzięki profilerowi winny jest namierzany i wzięty pod lupę nawet kiedy żadne dowody na niego nie wskazują, kiedy nic go nie łączy z ofiarą, a po rewizji jego alibi i jego gniazdka, okazuje się, że ptaszek ma wiele do ukrycia.
Książka jest napisana...

kasandra_85 | 2012-02-28