Little Girls
Urszula Łada-Zabłocka
Róża_Bzowa

"Dziewczynki" ("The Litlle Girls") to powieść psychologiczna, której bohaterkami są trzy kobiety w starszym wieku, dawne koleżanki szkolne. Spotykają się po latach i wspominają wspólne dzieciństwo i młodość. Choć pragną odnowić przyjaźń, nie znajdują już wspólnego języka. Czas oddalił je od siebie, rozluźnił dawne więzy, a zaostrzył dzielące je kiedyś różnice. Życie nauczyło je tolerancji i pobłażliwości, nie mają więc do siebie o nic żalu - zamknęły na zawsze jedną kartę przeszłości.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1975

źródło okładki: scan

kinzetka | 2013-10-04
Przeczytana: 2010 rok

„Dziewczynki” Elizabeth Bowen można określić w jednym zdaniu: nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, a przyjaciółki z dzieciństwa nie są nimi nadal po pięćdziesięciu latach.
„Dziewczynki” to opowieść o starszej kobiecie, która pod wpływem impulsu postanawia odnaleźć swe dwie koleżanki szkolne. W międzyczasie świat przyjął na siebie ciosy obu wojen światowych i innych konfliktów. Spotkanie nie przebiega w radosnej atmosferze w stylu „a pamiętasz?”, przewija się natomiast pytanie: „po co mamy utrzymywać ze sobą kontakt?”. Tajemnica, która łączy Dicey, Mumbo i Sheike nie jest ani wielka, ani krwawa, ani ważna. Koleżanki nie pragną powrotu do przeszłości i nie rozumieją po co wracać do czasów, gdy miały po 11 lat. Uznają to za zamknięty rozdział, mają swoje życia, obowiązki i przyjemności.
Raczej smutna opowieść, dziwnie przy tym napisana. Treść rwie się jak wystrzępione nitki, z wydarzeń i słów właściwie nic nie wynika. Najbardziej sensowną i zawartą częścią jest ta, która...

portos | 2016-10-05
Dama | 2016-10-04