Elizabeth Bowen

(Elizabeth Dorothea Cole Bowen)

Angielsko-irlandzka powieściopisarka i autorka opowiadań. Jej rodzicami byli Henry Charles Cole Bowen i Florence Colley Bowen. Gdy ojciec zapadł na chorobę psychiczną w 1907r. przeniosły się wraz z ma... Angielsko-irlandzka powieściopisarka i autorka opowiadań. Jej rodzicami byli Henry Charles Cole Bowen i Florence Colley Bowen. Gdy ojciec zapadł na chorobę psychiczną w 1907r. przeniosły się wraz z matką do Anglii, gdzie ostatecznie osiadły w Hythe. Po śmierci matki w 1912r., Bowen była wychowywana przez ciotki. Uczyła się w Downe House School. Po pewnym czasie spędzonym w szkole artystycznej w Londynie odkryła, że jej talent to pisanie. Dołączyła do Bloomsbury Group, zostając dobrą przyjaciółką Rose Macaulay, która pomogła jej znaleźć wydawcę jej pierwszej książki "Encounters" (1923).
W 1923r. poślubiła Alana Camerona, który pracował dla BBC. Małżeństwo było opisywane jako "pozbawiony seksu, ale zadowalający związek". Miała różne pozamałżeńskie związki, takie jak z Charlesem Ritchie, Kanadyjskim dyplomatą młodzym od niej o siedem lat - związek ten trwał ponad 30 lat. Miała również romans z irlandzkim pisarzem Seánem Ó Faoláin oraz związek z amerykańską poetką May Sarton. Bowen i jej mąż początkowo mieszkali blisko Oksfordu, gdzie utrzymywali znajomość z Maurice Bowra, John Buchan i Susan Buchan, i gdzie napisała wczesne powieści, jak "The Last September" (1929). Po opublikowaniu "To the North" (1932) przenieśli się do Londynu, gdzie napisała "The House in Paris" (1935) i "The Death of the Heart" (1938).
W 1930r. Bowen jako pierwsza kobieta odziedziczyła Bowen's Court, ale pozostali w Anglii często odwiedzając Irlandię. Podczas II wojny światowej During World War II pracowała dla Brytyjskiego Ministerstwa Informacji. Poglądy polityczne Bowen skłaniały się ku konserwatyzmowi Burkeana. Podczas wojny i po niej napisała "The Demon Lover and Other Stories" (1945) i "The Heat of the Day" (1948). W 1948r. przyznano jej nagrodę CBE.
Mąż przeszedł na emeryturę w 1952r. i przenieśli się do Bowen’s Court, gdzie Alan Cameron zmarł kilka miesięcy później. PO przeprowadzce wielu pisarzy odwiedziło ją w Bowen's Court, wśród nich Virginia Woolf, Eudora Welty, Carson McCullers i Iris Murdoch. Latami Bowen walczyła o utrzymanie domu, wykładając w USA by zdobyć pieniądze. W 1957r. jej przyjaciel Patrick Hennessy namalowal w Bowen's Court jej portret. Pojechała do Włoch zbierać materiały i pisać powieść "A Time in Rome" (1960), ale w późniejszych latach była zmuszona sprzedać ukochane Bowen's Court. W 1960 zostało zburzone. PO kilku latach bez stałego domu Bowen wreszcie osiadła w 'Carbery', Church Hill, Hythe w 1965r.
Jerj ostatnia poweiść "Eva Trout, or Changing Scenes" (1968) zdobyła nagrodę James Tait Black Memorial Prize w 1969r. i była nominowana do Man Booker Prize w 1970. Później sama była członkiem komisji (ze swoją przyjaciółką Cyril Connolly) która nagrodziła w 1972r. nagrodą Man Booker Prize Johna Bergera z "G". Spędziła Boże Narodzenie w 1972w w Kinsale, County Cork z pzryjaciółmi majorem Stephenem Vernonem i Lady Ursula Vernon (córką księcia Westminsteru) ale była hospitalizowana przed powrotem do domu. W szpitalu odwiedzili ją Isaiah Berlin, Cyril Connolly, Ursula Vernon, Rosamund Lehmann, jej agent literacki Spencer Curtis Brown i Charles Ritchie.
Elizabeth Bowen zmarła naraka płuc w szpitalu w Londynie 22 lutego 1973r. w wieku 73 lat. Została pochowana z mężem w Farahy na cmentarzu przy kościele, w pobliżu bramy Bowen’s Court.

źródło opisu: tłumaczenie własne na podstawie Wikipedii

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Dziewczynki
Dziewczynki
Elizabeth Bowen

3,83 (6 ocen i 2 opinii)
Dziewczynki Seria: Klub Interesującej Książki
"Dziewczynki" ("The Litlle Girls") to powieść psychologiczna, której bohaterkami są trzy kobiety w starszym wieku, dawne koleżanki szkolne. Spotykają się po latach i wspominają wsp...
czytelników: 33 | opinie: 2 | ocena: 3,83 (6 głosów)
Eva Trout
Eva Trout
Elizabeth Bowen

0 (0 ocen i 0 opinii)
Eva Trout
Orphaned at a young age, Eva has found a home of sorts in Worcestershire with her former schoolteacher, Iseult Arbles, and Iseult's husband, Eric. From a safe distance in London, her legal guardian,...
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Na północ
Na północ
Elizabeth Bowen

5,5 (4 ocen i 0 opinii)
czytelników: 37 | opinie: 0 | ocena: 5,5 (4 głosy)
The Death of the Heart
The Death of the Heart
Elizabeth Bowen

0 (0 ocen i 0 opinii)
The Death of the Heart
The Death of the Heart is a 1938 novel by Elizabeth Bowen set between the two world wars. It is about a sixteen-year-old orphan, Portia Quayne, who moves to London to live with her half-brother...
czytelników: 14 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

4
21
66
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (21)

Powiązane treści
Rok wśród książek

Ci, którzy dużo piszą, najczęściej są również osobami, które dużo czytają. Kogo więc prosić o czytelnicze rekomendacje jak nie pisarzy? Co czytali znani autorzy w mijającym roku? Oto wybrane książki, które towarzyszyły im w 2016 roku i które gorąco polecają.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd