Fizyka a filozofia

Okładka książki Fizyka a filozofia Werner Heisenberg
Okładka książki Fizyka a filozofia
Werner Heisenberg Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Seria Myśliciela filozofia, etyka
filozofia, etyka
Stefan Amsterdamski
filozofia fizyka

Dobre.

Dobre.

Książka opisuje rozwój fizyki kwantowej i jej implikacje dla rozumienia rzeczywistości. Heisenberg wpisuje fizykę kwantową w tradycję filozoficznego zastanawiania się nad naturą rzeczywistości - opisuje poglądy starożytnych greckich filozofów oraz niektórych nowożytnych np. Kanta.
Książka napisana dosyć prostym językiem, ale mówiąca o sprawach skomplikowanych. Nie mogę powiedzieć, że w całości ją zrozumiałem, ale z pewnością wiem więcej o fizyce współczesnej i o tym, co z niej wynika. Zaskakuje szeroka wiedza i głęboka myśl Heisenberga.

Wykłady Heisenberga wygłoszone w latach 1955-56 w szkockim St Andrew University, w których przedstawia on kopenhaską interpretację mechaniki kwantowej w kontekście starożytnej i nowożytnej filozofii, oraz w relacji do innych kluczowych teorii współczesnej fizyki. Próbuje również przewidzieć rozwój nauki i jego wpływ na sytuację społeczno-polityczną.

Zakres poruszanych zagadnień jest bardzo szeroki, jednakże Heisenberg z niebywałą lekkością potrafił połączyć to wszystko w jedną spójna całość. Jego interpretacje dawnych filozofów tworzą zwartą siatkę pojęciową, co pozwala na lepsze zrozumienie wykładanych teorii fizycznych. Jest to szczególnie przydatne dla osób obeznanych już trochę z filozofią, chcących zrozumieć współczesną fizykę. Filozoficzni nowicjusze również nie powinni mieć problemu ze zrozumieniem, warto jednak pamiętać, że Heisenberg jest fizykiem, czyta więc filozofię jak fizyk. Zrozumieniem tematu jednak i tak bije na głowę większość współczesnych naukowców. Bardzo pomocna pozycja.

Zakres poruszanych...

Bardzo klarowna pozycja, którą posłowiem zmącił Stefan Amsterdamski (tłumacz). Mianowicie wykonał czarną robotę, akcję pogodzenia indeterministycznej mechaniki kwantowej, wyłożonej przez Heisenberga, z deterministyczną postawą materializmu dialektycznego. Heisenberga rozumiem, Amsterdamskiego tylko wtedy, gdy cytuje Heisenberga.

Mam du­ży sen­ty­ment do tej książ­ki. U­sły­sza­łem o niej pierw­szy raz w wie­ku 14 lat w olsz­tyń­skim pla­ne­ta­rium, na wy­kła­dzie po­pu­lar­nym o ro­li pi­ta­go­re­iz­mu w na­u­ce. Kie­dy w paź­dzier­ni­ku 2013 ro­ku przy­je­cha­łem na swo­ją pierw­szą u­czel­nię, po­szed­łem od ra­zu do bib­lio­te­ki, zna­laz­łem ten ty­tuł i od ra­zu go wy­po­ży­czy­łem. Ko­li­do­wał tro­chę z mo­i­mi o­bo­wiąz­ka­mi. To dziw­ne u­czu­cie, kie­dy ma się ja­kieś po­czu­cie wi­ny za to, że coś się wie.

To e­le­men­tarz dla tych, któ­rzy lek­ce­wa­żą ro­lę fi­lo­zo­fii dla fi­zy­ki, tak­że w XX w. To po­dob­no ta książ­ka u­ku­ła lub przy­naj­mniej roz­pow­szech­ni­ła ter­min „in­ter­pre­ta­cja ko­pen­has­ka”, o­bej­mu­ją­cy w is­to­cie bar­dzo róż­ne po­glą­dy róż­nych fi­zy­ków (od Hei­sen­ber­ga do Boh­ra). Wspom­nia­ne są pew­ne al­ter­na­ty­wy i o­wo­ce spo­rów in­ter­pre­ta­cyj­nych, np. lo­gi­ki kwan­to­we, któ­ry­mi po­dob­no zaj­mo­wał się Weiz­säcker.

Hei­sen­berg nie o­gra­ni­cza się do ko­men­to­wa­nia fi­zy­ki kwan­to­wej, któ­rą sam współ­two­rzył. Wy­ka­zu­je się e­ru­dy­cją fi­lo­zo­ficz­ną, stresz­cza­jąc „sprzę­że­nie zwrot­ne” fi­zy­ki i fi­lo­zo­fii od Gre­ków do New­to­na. Dla­te­go po­czą­tek książ­ki przy­po­mina tro­chę po­czą­tek bar­dziej roz­bu­do­wa­ne­go „Lo­go­su Wszech­świa­ta” Hel­le­ra. Sły­sząc po raz ko­lej­ny (od gim­naz­jum mo­że już dzie­sią­ty) o fi­lo­zo­fach przed­so­kra­tej­skich, moż­na by się znu­dzić, gdy­by nie do­kład­na wie­dza au­to­ra. Przy­bli­ży­ła mi po­stać A­na­ksa­go­ra­sa, któ­re­go moż­na by u­wa­żać za współ­twór­cę at­o­miz­mu o­bok De­mo­kry­ta i Leu­cy­pa oraz pierw­szy zna­ny przy­pa­dek prze­śla­do­wa­nia za po­glą­dy na­ukowe.

Po­le­cam i fi­zy­kom, i fi­lo­zo­fom na ja­kim­kol­wiek e­ta­pie za­a­wan­so­wa­nia, mo­że na­wet już w gim­naz­jum. Tych dru­gich nie trze­ba chy­ba za­chę­cać, a tych pierw­szych nie­ste­ty trze­ba, bo lek­ce­wa­że­nie fi­lo­zo­fii i ig­no­ro­wa­nie jej ro­li w hi­sto­rii na­u­ki jest nag­min­ne, nie­ste­ty też u wy­bit­nych i zna­nych au­to­rów (Feyn­man, Wein­berg, Haw­king, Ty­son itd.).

Wiedza jednego z najwybitniejszych fizyków na temat klasycznej metafizyki starożytnej (i nie tylko) potrafi zawstydzić nawet dobrze wykształconego filozofa. Co więcej, Heisenberg w niezwykle jasny i przystępny sposób wykłada tutaj zdobycze współczesnej fizyki (świetnie wykłada interpretację kopenhaską teorii względności). Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym filozofią i fizyką.

• Filozofia
  • Nauka
  • Fizyka
  • Do kupienia
  • Przeczytane 2017

Dodaj cytat z książki Fizyka a filozofia