Umysł matematyczny

Okładka książki Ciekawość Bartosz Brożek, Michał Heller, Jerzy Stelmach
Ciekawość Bartosz Brożek, Mic...
Okładka książki Szkice z filozofii głupoty Bartosz Brożek, Michał Heller, Jerzy Stelmach
Szkice z filoz... Bartosz Brożek, Mic...
Okładka książki Spór o rozumienie Bartosz Brożek, Michał Heller, Jerzy Stelmach
Spór o rozumienie Bartosz Brożek, Mic...

Przeczytać w przypadku rzeczywistego zainteresowania.

Z tą książką jest tak: idzie się do sklepu, kupuje butelkę coca-coli a w środku... Złota Rosa. Tytuł, nadtytuł i okładka sugerują popularnonaukową książkę o matematyce a w środku - treść biologiczno-neuropsychologiczna + filozoficzny bełkot. Trudna, stricte naukowa pozycja dla baaardzo biegłych właśnie w neuropsychologii i filozofii. Przystępne rozdziały 1, 2 i 5, pozostałe 2 tylko dla wyjątkowo zainteresowanych. Fragmenty i polemiki filozoficzne całkowicie zbędne i oderwane od nauki. To wszystko wina ogromnej chęci autorów zmieszczenia na 250 stronach kompilacji wielu dziedzin naukowych tak, aby stała się ona godna dedykacji Michałowi Hellerowi.

Przeczytać w przypadku rzeczywistego zainteresowania.

2047

Bardzo interesująca pozycja; najbardziej mnie interesował oczywiście fragment lingwistyczny. Oranie "gramatyki wbudowanej" Chomsky'ego zawsze spoko - mamy co najwyżej aparat umożliwiający nam odpowiednie nazwanie, kategoryzowanie i strukturalizowanie przestrzeni, a sam charakter rzeczywistości wymusza istnienie takiej, a nie innej struktury (typu podmiot, zaimek, orzeczenie),nie jakieś geny czy kultura, które co najwyżej pozwalają nam na ich wyrażanie.

Pozostałe rozdziały też spoko ;)

Nie zabrakło oczywiście tez Michała Hellera, które wyjątkowo sobie cenię.

Nie zabrakło oczywiście tez Michała Hellera, które wyjątkowo sobie cenię.

Bardzo ciekawa książki i dobrze napisana. O umiejętnościach matematycznych.

Bardzo ciekawa książki i dobrze napisana. O umiejętnościach matematycznych.

Przyzwoity opis procesów poznawczych i neurobiologicznych stojących za nasza zdolnością do pojmowania matematycznej złożoności, symetrii natury i niezwykle skomplikowanego świata liczb.

Od neurobiologi, lingwistyki i metafor oraz psychologii poznawczej do filozofii i najważniejszych pytań o naturę Wszechświata. A wszystko to, aby pokazać relacje pomiędzy matematyką i Matematyką, a umysłem ludzkim i Wszechświatem. W jaki sposób nabywamy umiejętności matematyczne? Na czym polega wyjątkowość kompetencji protomatematycznych człowieka pośród innych stworzeń? Jakie uzasadnienia można współcześnie stawiać za i przeciw platonizmowi matematycznemu? O tym jest ta książka.

Dobrze napisana książka, która krok po kroku odsłania przed nami rodowód abstrakcyjnych matematycznych zdolności człowieka.

Polemika ze znajomością matematyki u zwierząt, czy też z metafizycznym pojmowaniem matematycznym jak najbardziej udana.

Książka w świetny sposób pokazuje, jak przez ewolucję biologiczną nabyliśmy wrodzone zdolności do szacowania wielkości, instynkt liczby, jak po przez ewolucję kulturową wynaleźliśmy język, który mógł ująć w słowa i znaki to, czemu umysł się domyślał, oraz jak po przez funkcjonowanie ze światem poznawalnym matematycznie mogliśmy odkryć prawa i zależności matematyczne światem rządzące.

My sami, a więc nasze poznanie funkcjonuje już w tym świecie zjawisk fizycznych, a więc nic dziwnego w tym, że i poznanie matematyczne tak do tego świata pasuje. Metafizyczne czy platońskie źródło zdolności naszych umysłów wydaje się być nieuzasadnione i bezpodstawne, w świetle naszej dzisiejszej wiedzy.

Szukałem pozycji, która sprzeda mi matematykę lepiej, niż próbowała to zrobić szkoła. Pomyliłem się - książka jest stricte na temat działania mózgu i naukowo, acz przystępnie objaśnia jak to się dzieje, że człowiek potrafi liczyć.

Zmylił mnie opis, który traktował o filozofii matematyki (w przeciwieństwie do zawartości) i stawiał pytanie "Czy obiekty matematyczne istnieją poza czasem i przestrzenią?".

Polecam, jeśli kogoś interesuje natura pojmowania abstrakcyjności przez człowieka i jak ona się w nim rozwija na przestrzeni lat.

Nie polecam, jeśli ktoś tak jak ja szukał dywagacji i rozmyślań nad matematyką samą w sobie.

Książka dość obszernie traktująca temat poznania matematycznego. Oprócz najbardziej istotnych dla tego tematu zganień neurobiologicznych, porusza tematy pokrewne: filozofie matematyki (ontologię polatońską),matematyczność przyrody. W kwestii zagadnień neurobiologicznych książka bazuje głównie na książkach: G. Lakoffa/R. Núñeza "Where Mathematics Comes From", S. Dehaene "The number sense. How the mind creates mathematics", B. Butterworth "The mathematical brain", i z dwoma pierwszymi pozycjami autorzy polemizują, nie zgadzając się w większości z przedstawionymi w nich poglądami. W porównaniu do książki J. Dębca "Mózg i matematyka", właściwa treść, omawiająca poznanie matematyczne jest bardziej obszerna (145 stron),co wnika z faktu, iż przez ponad 15 lat dokonał się większy postęp na tym polu badań, zarówno z zakresie typowo (neuro)biologicznym, jak i tym psychologicznym. Część dotycząca (w tym przypadku platońskiej) filozofii matematyki jest natomiast uboższa, co oczywiście nie jest wadą. Książka posiada obszerną cytację pozycji (książek/badań). Jej cena (edycji studenckiej) jest niewielka, więc zdecydowanie polecić ją mogę osobom zainteresowanym zagadnieniami ze styku neurobiologii, psychologii i filozofii matematyki. Jest to obecnie najlepsza, polskojęzyczna pozycja traktująca o poznaniu matematycznym dostępna na polskim rynku wydawniczym.

Bardzo ciekawa książka opisująca skąd potencjalnie pochodzi nasza zdolność do odkrywania/tworzenia matematyki.

Jak na książkę tego typu zdecydowanie zbyt mało rysunków, diagramów itd.

Jak na książkę tego typu zdecydowanie zbyt mało rysunków, diagramów itd.

• Popularnonaukowe
  • Matematyka
  • Filozofia
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Umysł matematyczny