Czym jest życie? : fizyczne aspekty żywej komórki ; Umysł i materia ; Szkice autobiograficzne

Tłumaczenie: Stefan Amsterdamski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasycy Nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
What is life? : the physical aspect of the living cell with Mind and matter & Autobiographical skettches
biofizyka, materia, umysl,
popularnonaukowa
hunter

To jeden z najznakomitszych esejów naukowych.
Wielki fizyk, współtwórca mechaniki kwantowej i laureat Nagrody Nobla za matematyczne sformułowanie mechaniki falowej napisał go - jak sam przyznaje - "z tęsknoty za spójną wiedzą o świecie".

Michał Kownacki | 2017-04-09

W jasny sposób Schrödinger omawia problem zdefiniowania życia na gruncie fizyki. Przyjemna lektura, może autor trochę mniej biegle porusza się w temacie biologii i te fragmenty czytałem z mniejszą fascynacją. Jednak finalnie biofizyczna koncepcja negatywnej entropii jako opisu procesów życiowych jest satysfakcjonująca. Epilog w którym poruszane są zagadnienia już bliższe filozofii okazał się dla mnie zaskakujący - nie spodziewałem się po Erwinie fascynacji Upaniszadami, ani po tej książce zajmowania się takimi tematami jak krytyka mistyki zachodu. Króciutka obrona idei Deus factus sum pozostawia niedosyt i mimo, że temat jest nieco bardziej przybliżony w dodatku "Umysł i materia", chętnie przeczytałbym co więcej ma w tym temacie do powiedzenia wybitny noblista.

Benzyna | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Wielki uczony Erwin Schrödinger jawi się w tej książce jako ktoś bardzo bliski i zrozumiały bez względu na to, jakie wykształcenie posiada czytelnik. Wiadomo, odrobinę łatwiej czyta się mając pewne podstawy, ale mimo tego wiedza tu zawarta i tak trafia do każdej komórki ciała.
Wyciągnięte na pierwszy plan filozofie i sposób, w jaki Erwin Schrödinger je omawia zaspokoją najbardziej ciekawskich i dociekliwych obserwatorów świata. Ponadto rozwiną wyobraźnię i poszerzą (nie tylko) naukowe horyzonty.

Olka | 2014-02-19

Jestem pod wrażeniem spektrum zainteresowań autora i przemyśleń do jakich dochodzi: od materialnej podstawy życia do świadomości. Polecam!

pirx007 | 2013-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2013

Niesamowita książka, nadal niezwykle aktualna. Może stanowić inspirację zarówno dla osób posiadających ścisłe wykształcenie jak i pozostałych - zainteresowanych tematem.

Michał | 2013-03-31
Przeczytana: 25 marca 2013

Książka godna polecenie. W niektórych momentach wymaga od czytelnika zgłębienia fachowej wiedzy, szczególnie z zakresu biologii.

Marcin Lachowicz | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016