Traktat ateologiczny: Fizyka metafizyki

Tłumaczenie: Mateusz Kwaterko
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Traité d'athéologie: Physique de la métaphysique
ateizm, religia, filozofia
filozofia i etyka
Holmes

Autor poddaje krytyce główne religie monoteistyczne, a także tworzy filozoficzne podstawy zaangażowanego, świadomego ateizmu. (za Wikipedia)

Amarcord | 2014-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2014

Książka napisana z wielką pasją i sporą erudycją.
Początek obiecujący - postulat nowego sposobu widzenia świata, nowej etyki, estetyki, polityki, etc. - ateologia i ateizm jako filozofia i sposób życia zwrócony nie PRZECIW religii, ale istniejący POZA religią, PO religii.
Niestety w drugiej części autor zarzuca ambicję sformułowania nowej "episteme", nowego ducha czasu, nowego paradygmatu - zamiast tego skupia się na krytyce zinstytucjonalizowanych religii monoteistycznych, która, jeżeli czytało się wcześniej Dawkinsa, Harrisa albo Hitchensa - nie wnosi nic nowego.
W gruncie rzeczy zarzucam Onfrayowi to samo co Dawkinsowi - brak pewnej podskórnej wyobraźni i wrażliwości na sprawy ducha (której nie brakuje np. Harrisowi), oraz zamknięcie się w szczelnej skorupie naukowego materializmu, gdzie nie ma miejsca na "rzeczy, o których nie śniło się filozofom"...

Mariusz61 | 2014-11-14

Znakomicie napisana krytyka największych religii i myślenia religijnego w ogóle. Książka inspiruje, skłania do przemyśleń, otwiera nowe horyzonty dzięki błyskotliwej narracji i wiedzy autora. Jednak by odkryć ukryte w lekturze intelektualne skarby niezbędny jest jeden warunek - otwartość umysłu.

Fra_Nio | 2013-12-29

Bardzo mądra książka...autor postarał się i nie zasypuje nas tylko swymi przemyśleniami bezmyślnie, lecz wszystko ładnie uzasadnia źródłami.
Miażdżąca krytyka podstawowych religii monoteistycznych.
Przeczytaj to narodzie...

Jonasz | 2013-02-07

Onfray ma duże ambicje. Chce stworzyć pozytywną filozofię ateistyczną. Wychodzi mu - wezwanie do stworzenia filozofii pozytywnej po czym przechodzi do klasycznego w nieewolucyjnej myśli ateistycznej antyklerykalizmu.

Maciek Wolański | 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016