Fałszerz

Wydawnictwo: Videograf II
978-83-7183-886-6
Isadora

Barwna biografia holenderskiego malarza, który zasłynął jako genialny fałszerz obrazów. Naśladując głównie styl Vermeera, ale także de Hoocha, Halsa i ter Borcha, van Meegeren stworzył kilkanaście płócien uznanych przez autorytety w tej dziedzinie za oryginały...

źródło opisu: Wydawnictwo Videograf II, Chorzów, 2011

Isadora | 2011-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2011

Chciałabym Wam przedstawić pewną intrygującą, barwną i nietuzinkową postać. Jest nią holenderski malarz, Han van Meegeren, który w latach powojennych zasłynął jako genialny fałszerz głównie obrazów Vermeera oraz "człowiek, który oszukał Goeringa".
Na czym polegał fenomen człowieka, który zadrwił sobie nie tylko z marszałka III Rzeszy, "kolekcjonera" dzieł sztuki, który rościł sobie prawo do miana eksperta w tej dziedzinie, lecz także z całego środowiska znawców, biegłych, krytyków i historyków sztuki, których autorytet i reputację boleśnie nadszarpnął?

Han van Meegeren został aresztowany pod zarzutem kolaboracji, kiedy podczas śledztwa wyszło na jaw, że pośredniczył w sprzedaży odnalezionego w zbiorach Goeringa obrazu Vermeera. Aby dowieść absurdalności tego zarzutu i uniknąć wysokiej kary, van Meegeren decyduje się przyznać do fałszerstwa - nie tylko tego, lecz także innych, uznanych za autentyczne, "Vermeerów".
Jego wyznanie budzi niedowierzanie i konsternację przesłuchującego...

joly_fh | 2015-06-18
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Polskie
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Książka w przystępny sposób przedstawia wiele ciekawych informacji nie tylko na temat fałszerza, który z dobrym skutkiem podszył się pod Vermeera. Jednak pomysł, by biografię malarza przedstawić w formie rozmowy z policjantem aresztującym go za fałszerstwo, jest nieco grafomański. Żadna rozmowa tak nie wygląda: z pewnością fałszerz nie opowiadałby całego swego życia, od dnia narodzin począwszy, nie wyobrażam sobie też w trakcie takiej rozmowy wykładów dotyczących historii i architektury Holandii.

Ghostwriter | 2016-09-03
Przeczytana: 04 października 2015

"Fałszerz" to biografia Hana Van Meegerena, holenderskiego malarza, który niedoceniony przez krytyków postanowił dowieść swojego talentu poprzez sfałszowanie obrazów innych znanych malarzy holenderskich i sprzedanie ich jako oryginały.
Powieść podzielić można na trzy części. Pierwsza z nich opowiada przede wszystkim o Hermanie Goringu, niemieckim oficerze, nazistowskim działaczu, ale też wielkim miłośniku sztuki, który podczas II wojny światowej zgromadził sporą kolekcję obrazów, pochodzących z okupowanych krajów. Druga część "Fałszerza" to przesłuchanie Hana Van Meegerena, który oskarżony o kolaborację z nazistami postanawia wyjawić największy sekret swojego życia i przyznać się do fałszowania obrazów wielkich mistrzów. Powieść kończy część trzecia, przytaczająca ważniejsze fragmenty procesu Van Meegerena.
Najciekawsza część to przesłuchanie. Jest ono nie tylko wyznaniem, w którym Van Meegeren przyznaje się do fałszerstwa, ale stanowi obszerną biografię jego życia; jest jak...

rokita49 Boruta | 2013-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Świetnie napisana książka o okolicznościach,które kształtują ocenę i cenę dzieł sztuki.Autor przemyca dużo ciekawych informacji z historii powszechnej i historii sztuki.Obejrzałem także piękny film "Dziewczyna z perłą",który wprowadza w tajemniczy świat Vermeera.

Dariusz | 2014-01-23
Przeczytana: 2010 rok

Han van Meegeren nie doceniany malarz podrabia obrazy sławnych malarzy są tak doskonałe że sam Göring i jego znawcy obrazów dają się nabrać. Nawet po wojnie jak jest sądzony nie którzy nie mogą uwierzyć że tak można podrobić obraz co sam zainteresowany robi specjalnie dla nich kopię. Podziw dla malarza.

go_rzata | 2012-07-16

mi się bardzo podobała ta książka, jestem teraz w Holandii, więc mogłam poznać co nieco historii i historii sztuki tego szalonego kraju ;) czyta się szybko i miło, polecam jak najbardziej.

Frog711 | 2016-07-30
Ryśka | 2016-05-29