Fałszerz

Wydawnictwo: Videograf II
978-83-7183-886-6
literatura piękna
Isadora

Barwna biografia holenderskiego malarza, który zasłynął jako genialny fałszerz obrazów. Naśladując głównie styl Vermeera, ale także de Hoocha, Halsa i ter Borcha, van Meegeren stworzył kilkanaście płócien uznanych przez autorytety w tej dziedzinie za oryginały...

źródło opisu: Wydawnictwo Videograf II, Chorzów, 2011

Anna | 2017-05-10
Przeczytana: 10 maja 2017

Kiedy po klęsce III Rzeszy, alianci odnaleźli ukrytą kolekcję Goeringa zrabowanych i kupionych - niemal we wszystkich krajach Europy - tysięcy dzieł sztuki, podjęto próbę odnalezienia ich właścicieli i zwrotu zagrabionego dziedzictwa.

Jednym z obrazów w tej kolekcji był "Chrystus i jawnogrzesznica" autorstwa genialnego holenderskiego malarza Johannesa Vermeer z Delft. Ustalając drogę, jaką trafił on do Goeringa oraz jego potencjalnego właściciela, dotarto do Hana van Meegerena, który prawdopodobnie pośredniczył w sprzedaży tego obrazu. Za kolaborację z okupantem groziła mu kara śmierci.
Po spędzeniu kilku tygodni w więzieniu van Meegeren zdecydował się na wyznanie prawdy, jednak nie o nabywcy obrazu; przyznał się do autorstwa i fałszerstwa paru innych jeszcze dzieł.

I w tym momencie rozpoczyna się niesamowicie fascynująca opowieść o życiu tytułowego bohatera, o jego pasji malarskiej, braku uznania ze strony krytyków, popadaniu w ubóstwo oraz o powstaniu pomysłu namalowania...

Zaiste to jedna z tych książek jakie lubię najbardziej - literatura faktu, biografia. Zainspirowana ostatnimi doniesieniami o odnalezieniu utraconych przez Polskę dzieł sztuki przeczytałam jednym tchem.
Malarz i fałszerz obrazów Han van Meegeren, z pochodzenia Holender, jako narrator opowiada swoją historię podczas przesłuchania w więzieniu.
Był autorem jednego z najbardziej kontrowersyjnych znalezisk w zbiorach marszałka III Rzeszy Hermanna Goringa, dzieła Vermeera "Chrystus i jawnogrzesznica", które to zakupił od niego Goring przez pośrednika jako autentyczny obraz artysty.
Wprowadza nas w tajniki prowadzonej przez siebie działalności podczas II Wojny Światowej i nie tylko.
Nie od dzisiaj wiadomo, że podczas II Wojny doszło do największej jak dotąd w dziejach kradzieży dzieł sztuki.
Dwóch największych grabieżców - kolekcjonerów Adolf Hitler i Hermann Goring uruchomili największą chyba w dziejach armię do plądrowania i konfiskowania dzieł sztuki w celu utworzenia...

Isadora | 2011-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2011

Chciałabym Wam przedstawić pewną intrygującą, barwną i nietuzinkową postać. Jest nią holenderski malarz, Han van Meegeren, który w latach powojennych zasłynął jako genialny fałszerz głównie obrazów Vermeera oraz "człowiek, który oszukał Goeringa".
Na czym polegał fenomen człowieka, który zadrwił sobie nie tylko z marszałka III Rzeszy, "kolekcjonera" dzieł sztuki, który rościł sobie prawo do miana eksperta w tej dziedzinie, lecz także z całego środowiska znawców, biegłych, krytyków i historyków sztuki, których autorytet i reputację boleśnie nadszarpnął?

Han van Meegeren został aresztowany pod zarzutem kolaboracji, kiedy podczas śledztwa wyszło na jaw, że pośredniczył w sprzedaży odnalezionego w zbiorach Goeringa obrazu Vermeera. Aby dowieść absurdalności tego zarzutu i uniknąć wysokiej kary, van Meegeren decyduje się przyznać do fałszerstwa - nie tylko tego, lecz także innych, uznanych za autentyczne, "Vermeerów".
Jego wyznanie budzi niedowierzanie i konsternację przesłuchującego...

Ghostwriter | 2016-09-03
Przeczytana: 04 października 2015

"Fałszerz" to biografia Hana Van Meegerena, holenderskiego malarza, który niedoceniony przez krytyków postanowił dowieść swojego talentu poprzez sfałszowanie obrazów innych znanych malarzy holenderskich i sprzedanie ich jako oryginały.
Powieść podzielić można na trzy części. Pierwsza z nich opowiada przede wszystkim o Hermanie Goringu, niemieckim oficerze, nazistowskim działaczu, ale też wielkim miłośniku sztuki, który podczas II wojny światowej zgromadził sporą kolekcję obrazów, pochodzących z okupowanych krajów. Druga część "Fałszerza" to przesłuchanie Hana Van Meegerena, który oskarżony o kolaborację z nazistami postanawia wyjawić największy sekret swojego życia i przyznać się do fałszowania obrazów wielkich mistrzów. Powieść kończy część trzecia, przytaczająca ważniejsze fragmenty procesu Van Meegerena.
Najciekawsza część to przesłuchanie. Jest ono nie tylko wyznaniem, w którym Van Meegeren przyznaje się do fałszerstwa, ale stanowi obszerną biografię jego życia; jest jak...

joly_fh | 2015-06-18
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Polskie
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Książka w przystępny sposób przedstawia wiele ciekawych informacji nie tylko na temat fałszerza, który z dobrym skutkiem podszył się pod Vermeera. Jednak pomysł, by biografię malarza przedstawić w formie rozmowy z policjantem aresztującym go za fałszerstwo, jest nieco grafomański. Żadna rozmowa tak nie wygląda: z pewnością fałszerz nie opowiadałby całego swego życia, od dnia narodzin począwszy, nie wyobrażam sobie też w trakcie takiej rozmowy wykładów dotyczących historii i architektury Holandii.

rokita49 Boruta | 2013-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Świetnie napisana książka o okolicznościach,które kształtują ocenę i cenę dzieł sztuki.Autor przemyca dużo ciekawych informacji z historii powszechnej i historii sztuki.Obejrzałem także piękny film "Dziewczyna z perłą",który wprowadza w tajemniczy świat Vermeera.

ina71 | 2018-12-04
Na półkach: Czarna lista, Przeczytane
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Po raz pierwszy z postacią van Meegerena zetknęłam się jakiś rok temu w moim ulubionym niemieckim programie telewizyjnym „Galileo Big Pictures”. Pomysł programu jest dziecinnie prosty, producenci pokazują jakieś zdjęcie, a potem opowiadają stojącą za nim historię. Ponieważ takich zdjęć jest w jednym odcinku kilkadziesiąt, siłą rzeczy opisy zajmują niewiele więcej czasu niż przeciętna reklama telewizyjna. Często starcza to jednak, by rozbudzić wyobraźnię. Tak było i w tym przypadku, tak mnie zachwyciła historia genialnego fałszerza, który zrobił w konia Göringa, że zapragnęłam dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Przegrzebałam internet, a potem zaczęłam szukać książki Franka Wynne – „To ja byłem Vermeerem”. Rzeczonej książki nie udało mi się znaleźć, za to wpadła mi w łapki biografia van Meegerena pióra Przemysława Słowińskiego.

Zawsze byłam zdania, że nie ma czegoś takiego, jak autor przechwalający się swoją wiedzą. Jeśli ktoś wiedzę posiada, to jak najbardziej powinien się nią...

Dariusz | 2014-01-23
Przeczytana: 2010 rok

Han van Meegeren nie doceniany malarz podrabia obrazy sławnych malarzy są tak doskonałe że sam Göring i jego znawcy obrazów dają się nabrać. Nawet po wojnie jak jest sądzony nie którzy nie mogą uwierzyć że tak można podrobić obraz co sam zainteresowany robi specjalnie dla nich kopię. Podziw dla malarza.

go_rzata | 2012-07-16

mi się bardzo podobała ta książka, jestem teraz w Holandii, więc mogłam poznać co nieco historii i historii sztuki tego szalonego kraju ;) czyta się szybko i miło, polecam jak najbardziej.

Arkadiusz | 2019-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2019