Wielkie ucieczki Polaków

Okładka książki Wielkie ucieczki Polaków Teresa Kowalik, Przemysław Słowiński
Okładka książki Wielkie ucieczki Polaków
Teresa KowalikPrzemysław Słowiński Wydawnictwo: Fronda historia
historia
Fronda
2022-10-25
2022-10-25

4/2024 (audiobook 3/2024)
Swoiste kuriozum.
Książka w sporej mierze… nie na temat :)
Stosunkowo niewiele tu o ucieczkach. Należałoby także upewnić się, co autorzy rozumieją pod pojęciem “wielkie”.
A i z tą “polskością” ucieczek trochę nie pod drodze, bo część książki poświęcona jest ewakuacji… Amerykanów z Iraku. :)

Kompilacja (wybór treści),kompozycja (liczne powtórzenia) i styl narracji – wszystko to reprezentuje poziom pracy semestralnej studenta pierwszego roku historii. Autorzy stosują tu starą studencką zasadę: “Jeśli nie wiesz, co napisać, to pisz, co wiesz”.

Wbrew tytułowi publikacji sporą część książki zajmują skrótowe biografie: Witolda Pileckiego, Andrzeja Panufnika, braci Niemczyków i Zielińskich (tych od ucieczki do Szwecji – nie liderów zespołu Skaldowie).
Historie te – same w sobie ciekawe – godne są osobnych publikacji (które zresztą powstały i z których autorzy “zrzynają” aż miło),ale nijak nie mają się do nadrzędnego tematu,, który zawiera się w tytule książki.
Trzeba więc otwarcie przyznać, iż dochodzi tu do sporego nadużycia, by nie rzec: manipulacji wydawniczej. Czytelnik otrzymuje bowiem inne nie oczekiwane treści, opracowane w dodatku na szkolnym poziomie.

Żeby już wbić ostatni gwóźdź w tę trumnę: autor okładki płakał rzewnymi łzami, gdy ją projektował… To już nawet nie jest poziom pierwszego roku studiów, dziecko w podstawówce wykazałoby się większą kreatywnością.

Lektor: Elżbieta Kijowska

4/2024 (audiobook 3/2024)
Swoiste kuriozum.
Książka w sporej mierze… nie na temat :)

Kompilacja (wybór treści),kompozycja (liczne...

2045

Książkę warto przeczytać ze względu na obszerny rozdział o Witoldzie Pileckim i jego ucieczce z Auschwitz. Autorzy przedstawili też fragmenty raportu rotmistrza o tym jak wyglądało życie w obozie, a także opowiedzieli o dalszych jego losach wojennych i powojennych. Mógł zostać na Zachodzie i dożyć sędziwego wieku, ale historia potoczyła się inaczej. To naprawdę ciekawa i wstrząsająca lektura.
Również zainteresował mnie rozdział o ucieczce dwójki braci w 1985 roku do Szwecji, którzy ukrywali się pod ciężarówką. Była to tak inspirująca historia, że powstał o niej głośny film "300 mil do nieba", który oglądałam kilkukrotnie. Możemy również przeczytać wywiad z jednym z braci, który zdecydował się powrócić z emigracji.
Pozostałe rozdziały niezbyt mnie wciągnęły i stały na różnym poziomie. No i ile można pisać o Krystynie Skarbek? Mam wrażenie, że jej postać przewinęła się przez niezliczoną ilość książek o różnej tematyce i raczej nic nowego się o niej nie dowiemy (szczególnie o jej tragicznej śmierci) póki Wielka Brytania nie odtajni akt, które są objęte klauzulą tajności.

Książka jest dużym rozczarowaniem już od pierwszych stron. Napisana w sposób przedstawiający wiele szczegółów nie związanych bezpośrednio w samymi ucieczkami przez co czyta się ją ocieżale. Okładka graficznie przyciąga i napawa nadzieją na świetną i przyjemną lekturę lecz treść jest zupełnie inna często przedstawiająca biografię postaci, nie skupia się natomiast na dostarczeniu czytelnikowi treściwych i szczegółowych informacji o ucieczkach.

Jak dla mnie zmarnowany potencjał. Fajnie opowiedziana operacja Samum czy ucieczka do Szwecji, a także jedna z pierwszych opowieści, kolejne, te bardziej wojenne to przytoczone fragmenty kronik, czy dokumentów, przez co czyta się ciężko z brakiem zaciekawienia. Wydanie również świadczy o książkach i o ich ocenach - a tutaj jakość papieru, zredagowanie, czcionka pozostawia bardzo wiele do życzenia.

Zbiór opowiadań o heroizmie Polaków, a może o brawurze… na pewno o marzeniach. Oczywiście wyboru czytelniczego dokonały oczy, jedno spojrzenie i wiedziałam, że ta książka zostanie przeczytana. Niektóre historie znałam, np. o braciach Leonie i Ludwiku, o podróży z Syberii, chłopcach pod tirem. Jest tego więcej.
Pięknie wydana, zawiera zdjęcia opisywanych bohaterów, dokumentów, miejsc. Śliską okładkę, mam ochotę cały czas dotykać. Ta niepozorna gabarytowo antologia wywołała we mnie bardzo pozytywne odczucia – czytelnicze i wzrokowe. Jest dopieszczona, dopracowana w każdym aspekcie.
Napisana prosto, swojsko. Bo jak napisać prawdę o wielkich dokonaniach?
„Nie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec, ani trudności, których nie zdołaliby przezwyciężyć”.
Książka to czytelniczy strzał w dziesiątkę.

Pięknie wydana, zawiera zdjęcia opisywanych bohaterów,...

Wolność to wielka wartość. Wiedzą to wszyscy Polacy. Przez wiele lat trzeba było o nią walczyć. Walczono o wolność kraju, osobistą a także współrodaków. Polacy uciekali m.in. z więzień, które były pod jurysdykcją okupantów, obozów koncentracyjnych a także komunistycznej Polski. Wśród uciekinierów znaleźli się Andrzej Pilecki- uciekinier z Auschwitz, Krystyna Skarbek, której udało się wymknąć Niemcom w Budapeszcie, Ludwik Niemczyk, Andrzej Panufnik, bracia Zielińscy -uciekinierzy z komunistycznej Polski. Autorzy starali się też przybliżyć czytelnikowi operację ,,Samun’’ czyli ewakuacji przez polski wywiad amerykańskich i brytyjskich agentów z Iraku w 1990 roku oraz odpowiedzieć na pytanie dotyczące prawdziwości eskapady przez Syberię Sławomira Rawicza i Witolda Glińskiego.
Przez ostatnie wieki życie większości Polek i Polaków nie było usłane różami. Zabory, dwie wojny światowe i siłą narzucony komunizm… To sprawiło, że Polacy rozsmakowali się w wolności. Dla niej byli wiele znieść i wiele zrobić. Wszak nie na darmo mówi się, że Polak potrafi. Dla Polaków nie ma słowa niemożliwe natomiast ich pomysły bywają szalone. Świetnym przykładem są przypadki, które przedstawiono w niniejszej książce.
O bohaterskim wyczynie rotmistrza Pileckiego słyszał zapewne każdy. Wiele osób poznało barwny życiorys Krystyny Skarbek, ale większość zaprezentowanych historii tak naprawdę możemy poznać po raz pierwszy. Co najważniejsze, autorzy publikacji starali się oddzielić prawdę od fałszu i półprawd, które niejednokrotnie wkradały się w te historie.
Większość historii, z którymi się spotkałam, czytałam z coraz większym zdziwieniem. Cały czas zastanawiałam się ile trzeba było samozaparcia i odwagi by zdecydować się na kroki, których podjęli się przedstawieni bohaterowie. Książka idealnie wpisuje się w historię dróg do wolności swojej i innych. Przez to warto się zapoznać z Wielkimi ucieczkami Polaków.

"Nie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec, ani trudności,których nie zdołaliby przezwyciężyć.
Ryzykowali własne życie, żeby pomóc innym".

Autorzy tej książki to świetny duet pisarski. Poprzednia ich książka była bardzo dobrze napisana i czekałam, kiedy wyjdzie coś nowego spod ich pióra.

"Wielkie ucieczki Polaków" przedstawiają historię ucieczek znanych Polaków.
Znajdziemy tu opowieść o Witoldzie Pileckim, który był ochotnikiem do Auschwitz i uciekł z najbardziej strzeżonego obozu zagłady.
Jego zdjęcie znajduje się na okładce.
Pośmiertnie został oznaczony Orderem Orła Białego.
Krystyna Skarbek, która została okrzyknięta ulubionym szpiegiem Churchilla między innymi dzięki urodzie i sprycie.
Ucieczka Sławomira Rawicza i Witolda Glinskiego z Syberii w 1941roku. Niewiarygodny hart ducha, który pomógł im przetrwać.
Historia żołnierzy wyklętych i wielka ucieczka z katowni w Kielcach.
Poznamy historię słynnej operacji Samum w 1990 roku, która była tajną akcją ewakuacji amerykańskich agentów z Iraku, przeprowadzoną przez polski wywiad.

Książka jest napisana w sposób przejrzysty, podzielona na rozdziały, opatrzona w cytaty i zdjęcia.
Widać tutaj ogrom pracy autorów włożony w zebrane materialy. Język jaki używają jest prosty, momentami bardzo bezpośredni. Jednym to może przeszkadzać, dla mnie jest to ogromny plus. Prawda jest prawdą i nie ma co jej koloryzować i ubierać w piękne słowa.

Ryzykowali własne życie, żeby pomóc innym".

"Wielkie ucieczki Polaków" przedstawiają historię ucieczek...

Pilnie strzeżone więzienia, obozy koncentracyjne, syberyjskie pustkowia… Nie ma miejsca na świecie, skąd ludzie nie próbowaliby uciekać, z gorszym lub lepszym skutkiem. Przez wiele wieków Polakom udawało się wyjść z położeń, w których inni tracili nadzieję i chęć do życia. Dziś można zapytać, czy istnieją miejsca, z których nasi rodacy nie potrafiliby się wydostać?

Tysiące kilometrów, pokonywanych pieszo, konno, wozami, w ukryciu, wbrew zasadom i regułom. Nazwiska, które zapisały się w historii i do dziś wzbudzają podziw i szacunek z jednego powodu, wielkiej udanej ucieczki. Wszystko to po to, aby udowodnić, że Polak nigdy nie będzie niewolnikiem. Wydaje się, że jesteśmy takim rozleniwionym narodem, który potrafi dostosować się do większości warunków bez słowa skargi. Przetrwaliśmy dwie wojny światowe, okupację sowiecką, lata komunizmu… Na początku w pokorze, z narastającym buntem w sercu, który doprowadzał do wielkich zrywów, często nieudanych, jednak zapamiętanych na lata. Wśród tych wydarzeń, byli ludzie, którzy dzięki swoim czynom, dawali siłę i chęć do walki.

W swojej książce Wielkie ucieczki Polaków, Państwo Teresa Kowalik i Przemysław Słowiński opisują niewykonalne, spektakularne, niebezpieczne, ale wielkie i pamiętane ucieczki ludzi, którzy walczyli nie tylko o siebie, ale i o cały kraj.

Witold Pilecki, ochotnik do Auschwitz, sam z własnej woli daje się zamknąć w tym uważanym przez ludzi, zapomnianym przez Boga miejscu. Ryzykuje życiem, aby spisać raport, który ma wstrząsnąć światem. Ucieka, aby uratować miliony ludzkich istnień, o których pamięta niemiecka zagłada. Najsławniejszy exodus, o którym mówi się do dziś, pamięta i wspomina. Raporty wznawiane przez coraz liczniejszą ilość wydawców docierają do szerokiej rzeszy ludzi, którzy gdyby nie odwaga nigdy nie poznaliby tragicznej dla świata historii. Trzeba tutaj wspomnieć także o bezsprzecznie najbardziej emocjonującym „wyjściu” Sławomira Rawicza i Sławomira Glińskiego z Syberii podczas II wojny światowej. Spektakularna i epicka ucieczka z sowieckiego łagru, ponad 6,5 tysiąca kilometrów przez zaśnieżoną Syberię, Chiny, Himalaje oraz Pustynię Gobi. Dwóch mężczyzn, których oskarżono o kłamstwo, podawano w wątpliwość ich historię, aż do czasu kiedy agent wywiadu Rupert Mayne, podzielił się własnym doświadczeniem z ludźmi, którym udało się uciec.

W pozycji tej znajdziemy, także inne historie, być może nie tak epickie, opisane z tak wielkim rozmachem, ale równie ważne nie tylko dla nas Polaków, ale i dla świata. Uwielbiam tego typu książki, mam wrażenie, że ta publikacja jest w dużej mierze podobna do dzieła Pana Andrzeja Fodorowicza, ale obie te pozycje piszą o innych ludziach, choć w tym samym temacie. Autorzy Wielkich ucieczek Polaków opisaliwiele historii i postaci mi znanych. Kto nie słyszał np. o Pileckim? W książce znajdują się także opisy wydarzeń, o których nie słyszałam, to pozwoliło mi uzupełnić moją wiedzę. Książka ta z pewnością ma wartość historyczną, wydarzenia w niej przedstawione są w sposób prosty, bez zbędnego udziwniania np. skomplikowanym słownictwem, dlatego uważam, że jest ona doskonała dla młodych ludzi, którzy interesują się historią. Zapewne, każdy, kogo ciekawią wielkie ucieczki, ma swoją ulubioną wybraną, ja także. Powrót do wydarzeń sprzed lat pozwala nam nie zapomnieć o naszych korzeniach, naszej odwadze, ryzyku, jakie zawsze podejmowaliśmy w trudnych niemal nie do przeżycia czasach i miejscach. Każda tego typu publikacja pozwala nie zapomnieć nam, że jesteśmy silnym narodem, który potrafi wyjść obronną ręką z każdej opresji, nawet gdy nie widać światełka w tunelu. Bezsprzecznie polecam.

Naprawdę świetnie się to czyta. I spory wachlarz wydarzeń. Zaskoczyło mnie zróżnicowanie historii: od Rotmistrza Pileckiego po braci Zielińskich uciekających na podwoziu tira do Szwecji. Kapitalna lektura.

• Zakładki
  • 2. Audiobook'i
  • 2022 PRZECZYTANE
  • True crime, reportaż, na faktach
  • Biografia/Autobiografia/Wspomnienia