Zagadkowy uśmiech: Tajemnica kradzieży Mona Lisy

Wydawnictwo: Rebis
Vanished Smile: The Mysterious Theft of Mona Lisa
978-83-7510-576-6
Ktabi

Historia kradzieży z Luwru Mona Lizy, arcydzieła Leonarda da Vinci 21 sierpnia 1911 roku zdarzyła się rzecz niewiarygodna - z Luwru zniknęła Mona Liza, arcydzieło Leonarda da Vinci. Zuchwała kradzież stała się wyzwaniem dla francuskiej policji i wywołała burzę nie tylko we Francji. Wśród podejrzanych znaleźli się nawet Pablo Picasso i Guillaume Apollinaire... Autorka, zarysowując tło...

Historia kradzieży z Luwru Mona Lizy, arcydzieła Leonarda da Vinci

21 sierpnia 1911 roku zdarzyła się rzecz niewiarygodna - z Luwru zniknęła Mona Liza, arcydzieło Leonarda da Vinci. Zuchwała kradzież stała się wyzwaniem dla francuskiej policji i wywołała burzę nie tylko we Francji. Wśród podejrzanych znaleźli się nawet Pablo Picasso i Guillaume Apollinaire... Autorka, zarysowując tło historyczne wydarzenia - kształtowanie się nowoczesnego rynku sztuki, działalność kolekcjonerów oraz pojawienie się niezliczonych artystycznych i popularnych trawestacji obrazu - pokazała fascynujący obraz epoki, w której zrodziła się kultura masowa.

R.A. Scotti pieczołowicie odtworzyła szczegóły kradzieży najsłynniejszego obrazu świata, rozmaite wątki śledztwa, teorie dotyczące domniemanych sprawców i wreszcie rozwiązanie zagadki. Bogactwo szczegółów, barwne postacie i żywa narracja sprawiają, że książkę czyta się jak dobry kryminał.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2010

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Anakonda | 2015-04-20
Przeczytana: 28 lutego 2015

Wspaniała pozycja.
Autorka z wielką pieczołowitością interesująco przekazuje wspaniałą wiedzę o kradzieży (i nie tylko) tego obrazu.

Maggi | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

R.A. Scotti ze swadą opisuje okoliczności kradzieży Mona Lizy, która w gorący sierpniowy dzień w 1911 roku zniknęła z Luwru. Relacjonując nam przebieg policyjnego dochodzenia, cytując artykuły prasowe i analizując wszystkie wątki i teorie pojawiające się w śledztwie autorka stara się rozwiązać zagadkę i odpowiedzieć na pytanie kto i dlaczego dokonał tej zuchwałej kradzieży? "Zagadkowy uśmiech" przybliża historię modelki, biografię da Vinci i koleje losu obrazu, który wisiał w sypialni min. Franciszka I i Napoleona Bonaparte. Ciekawie jest też opisany fenomen samego obrazu, który od momentu powstania budzi skrajne uczucia. (...)"Mona Lizy nie można pojąć. Zachowuje wyjątkową moc i nakłania skądinąd rozsądnych ludzi do czystego uwielbienia, bolesnego potępienia, absurdalnych przypuszczeń i zuchwałego przestępstwa. Pięćset lat po odłożeniu pędzla przez Leonarda Mona Liza pozostaje tym, czym była dla Baudelaire'a - "Zwierciadłem głębi i mroku"."
Mamy tu też bogato zarysowane...

joasak | 2016-05-27
Przeczytana: 16 września 2016