Kobiety Kossaków

Okładka książki Kobiety Kossaków Joanna Jurgała-Jureczka
Okładka książki Kobiety Kossaków
Joanna Jurgała-Jureczka Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Naukowe PWN
2015-02-09
2015-02-09
Kossak

Uwielbiam wszystko co dotyczy rodziny Kossakow . Moja miłość zaczęła się od Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej , sięgałam po biografie, chciałam dowiedzieć się więcej o jej życiu i tak poznałam dzieje tej niezwykłej, artystycznej rodziny. Książka Joanny Jurgaly-Jureczki nie wniosła w zasadzie nic nowego,czego nie wiedziałam o Kossakach, sporo faktów zaczerpniętych jest z książki Magdaleny Samozwaniec ,,Maria i Magdalena". Miałam lekki mętlik w głowie ponieważ Kossakowie nadawali dzieciom imiona przodków i Anna,Zofia czy Tadeusz pojawiają się tak często,że można się pogubić kto jest kim. Niemniej jeśli ktoś lubi biografie, wspomnienia rodzinne to Kobiety Kossakow będą ciekawą lekturą.

Mieszkając na tyłach Kossakówki (wreszcie wykupionej przez miasto od przypadkowego właściciela) nie jestem obiektywna - czytam wszystko, co ktoś na temat Kossaków napisze. Jeżeli dowiaduję się o nich czegoś nowego, uznaję, że warte było lektury. Z książki Jurgały-Jureczki się dowiedziałam, więc ją polecam.
Żałuję, że nie ma w niej nic o dwu niezwykłych córkach Jerzego, Glorii i Simonie, a jest tak dużo o Zofii Kossak, również rzeczy, które można znaleźć w innych tekstach. Trochę też wydają mi się potraktowane po macoszemu córki Wojciecha, Maria i Magdalena, sympatia autorki wyraźnie nie jest po ich stronie.
Rozśmieszyło mnie, że w książce, gdzie tak dużo mówi się o koligacjach rodzinnych, siostrzenica jest pomylona z bratanicą (str.117: "Jadwiga, córka Jadwisi, była wnuczką Juliusza Kossaka, bratanicą Wojciecha..."). Gdzie był redaktor z PWN?

Żałuję, że nie ma w niej nic o dwu niezwykłych córkach Jerzego,...

Autorka przybliża nam znane i mniej znane fakty z życia kobiet Kossaków, zabiera nas w podróż przez kolejne pokolenia, ukazuje kobiety na tle życia społecznego, rodzinnego, nie pomijając tła historycznego.

Powieść ta dedykowana jest wytrawniejszym czytelnikom, osobom zaczytującym się w biografiach, wspomnieniach, które przybliżają postacie znane z kart historii, literatury czy szeroko pojętej sztuki. Ród Kossaków może się poszczycić wieloma wybitnymi osobami, zarówno płci męskiej jak i żeńskiej, co zważywszy na czas historyczny i dominację mężczyzn ma niebanalne znaczenie....

Kupiłam tę ksiązkę po przeczytaniu innej książki Pani Jurgały-Jureczki. Tamta porwała mnie i zachwyciła, pomyślałam więc, że warto i nie zawiodłam się.
"Kobiety Kossaków" są napisane prosto i z niewątpliwą sympatią dla opisywanych Pań. Oddają im należne miejsce w kulturze i to nie tylko tym najbardziej znanym - Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, czy Magdalenie Samozwaniec, ale i ich uzynce Zofii Kossak, oraz ich ciotkom, matkom i babkom.
Okazuje się, że talent malarski nie był dziedziczony jedynie w linii męskiej, bo posiadała go także siostra Wojciecha Kossaka, Zofia, a pisarstwo istniało już wcześniej wtym niezwykłym klanie w postaci pamiętników, czy spisywanych pod koniec życia wspomnień.
Od pierwszej strony ksiązka mnie porwała i trzymała pod swoim urokiem aż do ostatniej strony (duży druk i wciągająca treść sprawiły, że przeczytałam ją w jeden dzień). Szczególnie interesujące są opisy kobiet mniej znanych, choć stworzone na podstawie nielicznych listów, czy wspomnień, które mogą wypaczać obraz bohaterek i są niepełne. W przypadku lepiej znanych kossakówien, jak Panie PAwlikowska-Jasnorzewska i Samozwaniec, rozczarowujące jest jedynie zasygnalizowanie tematu i wyjasnienie, że jest mnóstwo innych opracowań na ich temat. Obie są bardzo interesującymi postaciami, dotąd nie czytałam biografii żadnej z nich i wolałabym lepiej je poznać, co w tej pozycji niestety się nie udało. Liczyłam też na jakąś wzmiankę na temat Simony Kossak, ale w tym zbiorze nie ma o niej słowa.
NAjobszerniej autorka potraktowała chyba Zofię Kossak Szczucką (tudzież Kossak Szatkowską),ale ona pozostawiła po sobie mnóstwo zapisków, w tym powieść biograficzną.
"Kobiety Kossaków" zdecydowanie nie wyczerpują tematu, ale są dobrym wstępem do dalszych poszukiwań. Czyta się je szybko i z przyjemnością, z pewnością sięgnę po inne książki autorki.

Dywagacje na podstawie wspomnień i pamiętników, nic nie znaczące i starsznie nudne.

Czegoś w tej książce brakuje... Może powodem, dla którego odnoszę takie wrażenie, jest pominięcie pewnych wątków, zasygnalizowanie jedynie najważniejszych kobiet w rodzinie Kossakow - Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Samozwaniec przy całkowitym pominięciu Simony.

Na półkach: , , , , , ,

Jeśli więc macie ochotę zapoznać się z portretami kobiet silnych, wytrwałych, kochających swoich najbliższych i w pełni im oddanych, ale także tych niezależnych i jawnie podkreślających swój odmienny sposób patrzenia na świat. Jak również jesteście zainteresowani życiem zza kulisami swoich ulubionych artystów, to Kobiety Kossaków Joanny Jurgały-Jureczka są lekturą specjalnie dla was. Cieszę się, że autorka postanowiła zatrzymać czas dla tych małych-wielkich kobiet i ocaliła je od zapomnienia. Bo były i są tego warte. Chyba jak prawie każda kobieta.

Cała recenzja: http://panikultura.pl/kobiety-kossakow-joanna-jurgala-jureczka/

Dużo faktów i ciekawostek o rodzinie Kossaków i spokrewnionych z nimi osób. Kobiety, które były żonami, matkami i córkami w tej rodzinie były nietuzinkowymi osobami. Rodzinie i ojczyźnie podporządkowały cłe swoje życie. Oddały posagi, walczyły o przetrwanie, dbały o wychowanie dzieci, rezygnowały ze swoich marzeń, przymykały oczy na zdrady, znosiły upokorzenia.
Niektóre są dzisiaj bardziej znane jak Magdalena Samozwaniec, Maria Jasnorzewska czy Zofia Kossak, ale wszystkie przedstawione w książce panie warte są naszej uwagi i zapamiętania. Żyły w trudnych czasach wojen i innych zawieruch historycznych. Dotykała je bieda, brak dachu nad głową, śmierć bliskich, choroby, niefrasobliwość mężów - jak to w życiu. Musiały by silne, zapobiegliwe, odważne, musiały poświęcić niejedno dla rodziny i ojczyzny. Bez względu na okoliczności były dumne ze swego dziedzictwa, dzieci i stały murem za rodziną. Czuły, że ich rodzina jest wyjątkowa i trzeba dbać o jej pamięć i twórczość artystyczną jej członków - malarzy, literatów, patriotów.

Niektóre są...

Historia rodu Kossaków nie zaistniałaby bez ich kobiet. Wybitnych, ale i tych w cieniu męża. Trzeba przeczytać...

Kto jest kim w drzewie genealogicznym rodziny Kossaków, a raczej w jego damskiej części.

• Biografie
  • Historyczne
  • Biografie, wspomnienia

Dodaj cytat z książki Kobiety Kossaków