Słodkie lato

Tłumaczenie: Ewa Wojaczek
Cykl: Inspektor Anders Knutas (tom 5)
Wydawnictwo: Bellona
I denna ljuva sommartid
literatura szwedzka
Ag2S

Wyjątkowo upalne lato sprawiło, że na Gotlandię ściągają tłumy turystów. Ogromnym szokiem dla letników odpoczywających na jednym z campingów jest morderstwo dokonane z nietypowej broni na jednym z gości. Ofiarą jest najzwyklejszy z pozoru obywatel i drobny przedsiębiorca Peter Bovide. Śledztwo prowadzone przez komisarza Knutasa i jego zastępcę Karin Jacobsson przebiega wielotorowo i wymaga międzynarodowej współpracy.
Z biegiem czasu okazuje się bowiem, że ofiara była uwikłana w nielegalne formy zatrudniania pracowników zagranicznych oraz być może w równie niezgodny z prawem handel alkoholem. Dochodzenie jest niezwykle trudne i początkowo niezbyt owocne. Analiza różnych wątków każdorazowo doprowadza bowiem policjantów na ślepy tor. Kolejnym wstrząsem dla śledczych staje się drugie morderstwo, popełnione kilka tygodni później przez najwyraźniej tego samego sprawcę.

Pozorny brak motywów działania mordercy jak też powiązań pomiędzy obiema ofiarami, stanowi wyjątkowo trudny orzech do zgryzienia. Zaskakujące zwroty akcji ukazują, jak wskutek kilku zbiegów okoliczności pewne tragiczne zdarzenia sprzed wielu lat zaważyły na losach ludzi, których przypadek znowu ze sobą zetknął.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2011

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

Izabela Pycio | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

"Lęk pojawiał się falami, zawsze niespodziewanie, niechciany niczym nieproszony gość. Tłamsił... Próbował nie dopuścić go do siebie i myśleć o czymś innym."

Autorka osadziła intrygującą akcję powieści głównie na dwóch niezwykle malowniczych wyspach będących prowincjami Gotlandii. Pierwsza z nich to Gotska Sandön, ze wspaniałym parkiem narodowym, krajobrazem bogatym w plaże, ruchome wydmy, bogate lasy sosnowe, niezamieszkana przez ludzi, ale za to będąca domem dla wielu rzadkich gatunków ptaków, owadów i roślin. Druga to Fårö, z ośrodkiem wypoczynkowym Sudersand, co roku w sezonie letnim bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, miłośników pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych i spacerów wzdłuż plaż z widokiem na wystające z morza wysokie skały.

Kryminał czytamy z wielkim zainteresowaniem, mocno wciąga, ciekawie podana wielowątkowa fabuła, wyraziście wykreowane postaci, dynamiczna akcja, napięcie rośnie z każdym rozdziałem, wiele się dzieje, sytuacje zaskakują obrotem spraw....

Kasia | 2015-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Słodkie lato, to ciekawy kryminał, dobrze powiązany wątek tragedii z przed lat, z finałem w teraźniejszości. Ciekawie zostali też przedstawieni bohaterowie i ich życie osobiste. Wszystko to, zebrane w całość, stworzyło ciekawą historie.
To piąta część serii o komisarzu Knutasie, ale można je czytać w dowolnej kolejności.
Polecam.

Joanna | 2013-03-09
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia
Przeczytana: 07 września 2012

Równocześnie z wątkiem kryminalnym mającym na celu wykrycie sprawcy morderstw czytelnik poznaje historię rodziny rosyjskiego pochodzenia, która w 1985 roku wyjechała do Szwecji . Oleg – ojciec rodziny otrzymał pozwolenie na wyjazd wraz z żoną Verą, córkami Katją i Tanją jako uznany biolog, badacz ornitologii na wyspę Gotska Sandön, będącą dziewiczym rezerwatem zachwycającej przyrody, miejscem niezamieszkałym nawet przez miejscowych mieszkańców.
Ciekawa intryga kryminalna, rodzinna historia sięgająca dziewiętnastego wieku, wspaniałe opisy nieskażonej cywilizacją przyrody czynią z powieści fascynującą lekturę.

miqa | 2011-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 02 października 2011

wiejskifilozof | 2013-11-22

Gotlandia perła na Bałtyku.Zobaczcie na Google Grafika,piękne miejsce.Że aż się chcę umieścić tam akcję kryminału.No i mamy Słodkie Lato,pani Jungstedt.A zaczyna się od zabójstwa Peter Bovide,ginie podczas porannego biegania.Kto, to mówi że poranny jogging wychodzi na zdrowie ?Dla niego na pewno nie.
No, ale od czego mamy policjantów którzy zaczynają prowadzić śledztwo ?
Może akcja nie pędzi, jak jakiś sportowy samochód.Lecz i nie wlecze się,jak ślimak.Jest wszystko wyważone, spokojne.Można by rzec niespieszne,fakt tu mogę się czytelnicy lubiący szybko akcję poczuć ciut zażenowani.
Lecz wkrótce ginie kolejny mieszkaniec wyspy.To pan Morgan Larsson,czy coś go łączy z panem Bovide ? Tu trzeba samemu przeczytać.

Autorka, co szczególnie lubię poświęca sporo na temat życia prywatnego policjantów.Pokazujących ich jako normalnych ludzi.Z wadami i zaletami.Do tego dochodzą przepiękne opisy wyspy.
Książka mimo, paru wad jest naprawdę dobrym kryminałem i warto ją przeczytać.

Lily76 | 2016-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Poważnie zastanawiam się, ile książki Mari Jungstedt straciły na tłumaczeniu i ogólnym niechlujstwie wydawcy. "Płaski" styl z wieloma powtórzeniami, pomieszany niejednokrotnie szyk zdania, pogubione wyrazy to nic nadzwyczajnego w tych kryminałach. Ale lubię je, mimo że takie niedoróbki bardzo mnie drażnią.
Tym razem śledczy z Visby, m.in. Knutas i Karin, rozwiązują zagadkę zabójstwa dokonanego w pobliżu kampingu, na którym trwa pełnia sezonu. Początkowo wydaje się, że motywem są porachunki pomiędzy szefem firmy budowlanej a jego nielegalnie zatrudnionymi pracownikami, ale postęp śledztwa każe sięgnąć głębiej w przeszłość.
Policjantom po piętach depczą dziennikarze Pia i Johan (który wciąż wzdycha do swej Emmy, która chwilowo dała mu kosza).

Ta część dosyć ciekawa. Lubię nawiązania i wtrącenia z przeszłości, więc byłam usatysfakcjonowana intrygą i prowadzonym śledztwem. Poza tym z każdym tomem serii lepiej poznaję Gotlandię i jej okolice. Pewne sprawy się powyjaśniały, bo cykl czytam skacząc po tomach i dzięki temu mam dodatkowe zagadki. Poza tym chyba lepsze tłumaczenie, niż w niektórych częściach.

rudarecenzuje | 2014-12-16
Przeczytana: 2013 rok

Gotlandia przyciąga latem setki turystów, którzy uwielbiają wylegiwać się na plaży, korzystając z pięknej pogody. Na wyspę chętnie wracają szczególnie Ci, którzy zdążyli ją pokochać podczas wcześniejszych podróży. Jednym z nich jest Peter Bovide, spokojny przedsiębiorca, bezgranicznie oddany żonie i dzieciom. Poza nimi mężczyzna ma tylko dwie pasje- poranny jogging i własną firmę. Kiedy pewnego spokojnego poranka zostaje znaleziony martwy na plaży, inspektor Andres Knutas musi rozstrzygnąć, która z tych pasji zgubiła mężczyznę.

Kolejne kartki powieści to przedstawienie mozolnej i monotonnej pracy policji. Mimo że inspektor staje na głowie, a jego podwładni sprawdzają starannie każdy szczegół, śledztwo wciąż stoi w miejscu. Ciężka praca dodatkowo zostaje przepleciona nieustanną walką z dziennikarzami, bowiem z niezrozumiałych dla Knutasa przyczyn, reporterzy zawsze wydają się być krok przed nim. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Petera Bovide zastrzelono ze starej,...

Pablos | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Kolejna powieść Mari Jungstedt, po którą sięgnąłem po przerwie, tradycyjnie rozgrywa się na Gotlandii. Tym razem autorce udało się osiągnąć nieco lepszy poziom, niż ostatnio (“Umierający dandys”), niestety jednak wciąż akcja nie dorównuje pierwszym tomom cyklu.

W “Słodkim lecie” pod warstwą kryminalną oglądamy ciąg dalszy problemów codziennego życia komisarza Knutasa i dziennikarza Berga. Z tym, że ten drugi jest tu znacznie ważniejszy, i na całe szczęście, bo Knutas ma życie tak samo nudne, jak kiepskie posiada umiejętności śledcze. Niestety wrażenie, że gotlandzka policja nie nadaje się do niczego jest tu wciąż obecne, czego najlepszym dowodem jest natychmiastowe wezwanie do pomocy w śledztwie znanego nam z każdej poprzedniej części agenta CBŚ.

Historia tu opowiedziana jest bardzo chwytająca za serce, jednak autorka nie stanęła na wysokości zadania i mocno ją popsuła zbyteczną gadaniną o niczym oraz brakiem umiejętności nakreślenia mocniejszego klimatu. Właściwie udana w...

Angelika | 2014-12-14

Książkę czyta się przyjemnie, jednak pewne sytuacje były troszkę naciągane. Pomysł na historię świetny, ale akcje mogłyby się troszkę szybciej rozwijać.