W sercu kanadyjskiej puszczy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
83-215-9836-6
Dan Szabel

Powieść Ireny Przewłockiej przenosi czytelnika w odległe rejony Brytyjskiej Kolumbii, gdzie na skutek powikłanych wojennych losów osiedliła się polska rodzina. Obraz jej życia, ukazanego na tle bogatej puszczańskiej przyrody,wzbogaca autorka opowieściami o pierwszych odkrywcach i podróżnikach, o indiańskiej przeszłości tej ziemi,indiańskich legendach i obyczajach, a także ciekawymi obserwacjami flory i fauny.Wątek przygodowy splata się w powieści z wnikliwymi spostrzeżeniami psychologicznymi.

źródło opisu: Wydawnictwo Morskie Gdańsk, 1986

źródło okładki: http://www.antykwariat.calinotheca.pl/przewlocka_i...»

książek: 1901
Gosia | 2015-12-03
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Książka Ireny Przewłockiej w zasadzie jest przeznaczona dla starszych dzieci. Jednakże problemy w niej poruszone i psychologiczne portrety postaci sprawiają, że każdy może skorzystać na jej przeczytaniu.
Akcja dzieje się w Kanadzie, gdzie osiadł polski emigrant, dawny uczestnik Powstania Warszawskiego. Polska ziemia, jej dzieje, pamięć o walce o wolność to dla niego sprawy najważniejsze.
Jednak jego dzieci urodzone na obczyźnie już tego tak głęboko nie odczuwają, może nie chcą, raczej chyba nie potrafią. Świetości ojca nie są ich świętościami. Do tego dochodzi różnica pokoleń. To rodzi konflikty.
Zresztą problemów jest więcej. Rodzeństwo walczy między sobą o miłość i uznanie ojca. Tyle o postaciach.
Dużą zaletą książki są opisy przyrody: krajobrazy, zwierzęta i roślinność, kształty i kolory, odgłosy. W tej opowieści puszcza żyje: "przysiada, kuli się, bucha żarem".
Największy minus to zakończenie, a właściwie jego brak. Na razie nie wiem, czy ta historia posiada jakiś dalszy...

Dan Szabel | 2011-06-03
Przeczytana: 2010 rok

Świetna na jesienne wieczory , przenosi nas w miejsca dzikiej i pięknej przyrody, Zwięzła akcja i dobrze zarysowane postacie dodają jej uroku, a opisy przyrody niemal urzeczywistniają nam jej obraz.

Cień | 2016-02-10
erloor | 2015-11-29