Najnowsze artykuły
- ArtykułyW nazwaniu tkwi siłaArnika0
- ArtykułyLive z Zadie Smith już 30 września — tego nie możesz przegapić. Sprawdź szczegóły!LubimyCzytać1
- ArtykułyCo nowego w wydawniczym świecie? 9 wrześniowych premier na ten tydzieńLubimyCzytać3
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Irena Przewłocka
Źródło: http://www.mbp.sopot.pl/przewlocka.htm
8
6,5/10
Urodzona: 28.08.1911Zmarła: 01.01.1991
Prozaik, publicystka, autorka literatury dla dzieci i młodzieży. Studia polonistyczne ze stopniem doktora ukończyła na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Od maja 1945 roku mieszkała w Sopocie. Współorganizatorka życia kulturalnego na Wybrzeżu. Długoletni współpracownik tygodnika młodzieżowego "Płomyk". Członek Związku Literatów Polskich i od roku 1980 członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Debiutem literackim autorki był esej o tragizmie Żeromskiego, opublikowany w 1938 roku. Pierwsza powieść pt.: "Miasto w ogniu" ukazała się w 1949 roku.
6,5/10średnia ocena książek autora
32 przeczytało książki autora
36 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Miasto w ogniu Irena Przewłocka
7,5
Powstanie warszawskie z perspektywy cywilów. Mieszkańcy Mokotowa większość czasu spędzają w swojej kamienicy zbiegając do piwnicy podczas nalotów. Miasto ginie, padają kolejne dzielnice, pomoc nie nadchodzi. Kończy się woda i zapasy żywności. Jest wielu rannych, którym trudno pomóc. Mieszkańcy radzą sobie jak mogą. Śmierć jest zawsze blisko.
W sercu kanadyjskiej puszczy Irena Przewłocka
6,3
Książka Ireny Przewłockiej w zasadzie jest przeznaczona dla starszych dzieci. Jednakże problemy w niej poruszone i psychologiczne portrety postaci sprawiają, że każdy może skorzystać na jej przeczytaniu.
Akcja dzieje się w Kanadzie, gdzie osiadł polski emigrant, dawny uczestnik Powstania Warszawskiego. Polska ziemia, jej dzieje, pamięć o walce o wolność to dla niego sprawy najważniejsze.
Jednak jego dzieci urodzone na obczyźnie już tego tak głęboko nie odczuwają, może nie chcą, raczej chyba nie potrafią. Świetości ojca nie są ich świętościami. Do tego dochodzi różnica pokoleń. To rodzi konflikty.
Zresztą problemów jest więcej. Rodzeństwo walczy między sobą o miłość i uznanie ojca. Tyle o postaciach.
Dużą zaletą książki są opisy przyrody: krajobrazy, zwierzęta i roślinność, kształty i kolory, odgłosy. W tej opowieści puszcza żyje: "przysiada, kuli się, bucha żarem".
Największy minus to zakończenie, a właściwie jego brak. Na razie nie wiem, czy ta historia posiada jakiś dalszy ciąg.