Powrót wojowniczki

2024-03-13
2023-05-02
Marta Czub

2.75/5

Niestety ogromnie zawiodłam się na tej książce. Spodziewałam się dynamicznej, ciekawej i angażującej historii, a mam wrażenie, że otrzymałam tego dosłowne przeciwieństwo. Czytając "Powrót Wojowniczki" niezmiernie się nudziłam i ciągle odkładałam książkę, większość czasu nie chcąc do niej już wracać. Dopiero ostatnie 70 stron zaintrygowało i wciągnęło mnie na tyle, abym mogła spokojnie dokończyć czytanie. Fabularnie ten tytuł zupełnie nie sprostał moim oczekiwaniom.

Natomiast to wątek kulturowy sprawił, że mimo wszystko dałam tej książce 2.75 gwiazdki. Nigdy wcześniej nie czytałam o kulturze Odżibwejów (jedno z plemion Indian zamieszkujących Stany Zjednoczone) i dzięki tej książce bardzo zainteresował mnie ten temat.

Czy polecam tą książkę? Zależy komu. Jeżeli lubicie powolne historie, które potrzebują chwili aby się rozkręcić, to "Powrót Wojowniczki" może Wam się spodobać. Jednak jeśli preferujecie szybkie książki pełne akcji, ten tytuł nie jest dla Was.

2.75/5

Hejka! Znacie ,,Córkę strażnika ognia"? 🔥🔫

Niedawno premierę miała kolejna książka tej autorki- ,,Powrót wojowniczki", w której główną bohaterką jest znana z poprzedniej historii- Perry Firekeeper - Birch 👩🏼🫶🏻
Według wprowadzonej kilka lat temu ustawy, rzeczy związane z plemieniem Odżibwejów powinny zostać im jak najszybciej zwrócone 🎏 Jednak niektórzy nie chcą oddać im ich własności. Gdyby tego było mało, wykradają również ich kości z cmentarzy 🪦 W głowie się nie mieści, prawda?

Myślą, że ujdzie im to na sucho, jednak nie! Grupa nastolatków, na czele z Perry postanawia wziąć sprawę w swoje ręce i zawalczyć o dobro swojego plemienia 🫂❤️

Fabuła tej książki jest naprawdę świetna! ✨️
Zniknięcia rdzennych kobiet, morderstwo, złodzieje cmentarni, liczne zagadki i niebezpieczeństwa- nie powiecie, że to nie brzmi ciekawie! 🤭🔪

Oprócz tego możemy obserwować fantastyczną, silną więź pomiędzy bliźniaczkami- Perry i Pauline- które są zupełnie różne, ale świetnie się uzupełniają! 👭

Trzymający w napięciu thriller łagodzi delikatny wątek romantyczny! 💞
Zakończenie tej miłosnej historii jest nieprzewidywalne i niepewne 🤭🫶🏻

Oryginalności tej historii dodaje m.in. profesja głównej bohaterki- jest ona najlepszą wędkarką na Sugar Island! 🐟🎣

Niestety według mnie książka wolno się rozkręca i trudno było mi się w nią wkręcić, ale zagadki w niej występujące były całkowicie nieprzewidywalne! 😲

Angeline Boulley jest królową, jeśli chodzi o przybliżanie czytelnikowi reprezentacji kulturowej 👥️👑

Świetnie opisuje żyjące w Ameryce Północnej rdzenne plemienie Odżibwejów, ich politykę, kulturę i obowiązujące zasady 📜
Zarówno ,,Córka strażnika ognia", jak i ,,Powrót wojowniczki" zawierają mnóstwo ciekawych informacji o tym plemionie! ✨️

Jednak pomimo fantastycznej fabuły, czasami się nudziłam i momentami trudno było mi przebrnąć przez tą lekturę 🙈

Hejka! Znacie ,,Córkę strażnika ognia"? 🔥🔫

To na jaki rollercoaster emocji zabrał mnie „Powrót Wojowniczki” aż ciężko jest mi opisać.
Jest to książka powiązana z pierwszą książką autorki – „Córką Strażnika Ognia”. Pokochałam tamtą książkę i wiedziałam, że nie ominę premiery tego cuda!
Opowiada ona o problemach rdzennej ludności z odzyskaniem przodków i artefaktów do swoich zbiorów. Są oni poniekąd „okradani” przez muzea i prywatnych kolekcjonerów. Jednak Perry – główna bohaterka – nie zamierza pozwolić na takie zachowanie i koniecznie chce ubiegać się o sprawiedliwość – czasem w niekoniecznie legalny sposób...
Cieszę się, że przez te książki możemy poznawać kulturę i tradycje plemienia Odżibwejów, poniekąd „dołączyć” do nich i wspólnie przeżywać piękne ale i straszne chwile. Czuć razem z nimi tę frustrację, rozczarowania i złość na niesprawiedliwość. Uczestniczyć z nimi w ważnych obrzędach, poznawać ich język.
Ta książka jest mieszanką kryminału, thrillera, powieści przygodowo-obyczajowej i nawet w pewnym momencie pod niektórym względami „Domu z papieru”. Autorka jest KOMPLETNIE nieprzewidywalna, zdecydowanie zaskoczyła mnie swoimi zwrotami akcji, nieraz wywiodła mnie w pole.
Wielokrotnie książka mnie wzruszała, czułam całą gamę emocji od szczęścia i ulgi przez strach i złość. Wspaniała jest to lektura – nie dość, że edukuje i dostarcza niezapomnianych emocji to jest też po prostu doskonałą rozrywką! 7.5/10

Materiał powstał we współpracy reklamowej dla wydawnictwa Time4ya

No powiem Wam dzieje się wiele! Jest to niesamowicie klimatyczna i momentami ciężka historia oparta na kulturze i historii plemienia Odżibjwejów. Do tego jeśli lubicie silne, ambitne bohaterki, które cenią sobie swoje pochodzenie – to definitywnie jest to tytuł dla Was!

Po tym jak zakochałam się w ,,Córce strażnika ognia" stwierdziłam, że muszę jak najszybciej przeczytać kolejną książkę tej autorki. Więc z wielkim zapałem i ogromnymi oczekiwaniami zaczęłam czytać ,,Powrót wojowniczki".
Początek książki nie był przekonujący i wciągający, w przeciwieństwie do pierwszej powieści autorki. Jednak stwierdziłam, że chcę dalej kontynuować lekturę, ponieważ jej akcja mogłaby rozwinąć się na kolejnych stronach. Z wielką przykrością, muszę przyznać, że tak się nie stało.
Szczerze mówiąc, do samego końca powieści nie wiedziałam, o co chodziło w tej książce. Nie rozumiałam niektórych zwrotów akcji i wydarzeń, które moim zdaniem były niepotrzebne. Większość z nich, nie wnosiła zupełnie nic do dalszych losów bohaterów oraz do fabuły. Akcja książki zaczęła rozwijać się dopiero na ostatnich 50 stronach. To one, choć trochę poprawiły moją opinię na jej temat.
Postaci w tej powieści były naprawdę fascynujące i ciekawie wykreowane. Chociaż miałam wrażenie, że nie mieliśmy okazji się do nich przywiązać. Przepięknie opisana jest w tej lekturze więź między siostrami: Perry i Pauline. Bliźniaczki z pozoru były identyczne, ale miały zupełnie inne zainteresowanie i charaktery, przez co uzupełniały siebie nawzajem.
Wątek romantyczny, w tej książce był naprawdę delikatny. Osobiście nie odczułam między bohaterami chemii i silnych uczuć. Ich relacja była strasznie płaska.
Książka ,,Powrót wojowniczki" ogromnie mnie rozczarowała. Podczas czytania, miałam ochotę odłożyć ją na półkę i do niej nie wracać. Po przeczytaniu ,,Córki strażnika ognia" miałam bardzo wysokie wymagania co do wymienionej powyżej powieści, co mogło okazać się moją zgubą. Lektura niestety, nie przypadła mi do gustu, jednak pamiętajmy, że każdy ma inny gust czytelniczy.
2⭐/5⭐

Nie wiem jakim cudem ta książka otrzymała 7,7/10.

Bardzo się zawiodłam na tej książce. Do 200 strony tak na prawdę nie dzieje się nic, mogę te strony streścić jednym zdaniem.

Przyznaję że akcja na 50 ostatnich stronach zaciekawiła mnie, ale nie tak żeby wystawić pozytywną recenzję tej książce.

W samym opisie jest powiedziane, że główna bohaterka uwielbia łowić ryby. Tak bardzo je uwielbia, że jest tylko jedna scena gdzie je łowi.

Jedyne co mnie trzymało żeby przeczytać tą powieść do końca było to czy powróci Jamie, jeśli tak jak ja liczycie na to, to muszę was zawieść. Nie wróci.

Przykro mi że muszę wystawić tak złą ocenę książce, którą wzięłam do recenzji.

Ten utwór miał potencjał, ale on został zmarnowany.

Mimo tak złej oceny dziękuję wydawnictwu za książkę do recenzji. 🩷

Nie wiem jakim cudem ta książka otrzymała 7,7/10.

W samym opisie jest powiedziane, że główna bohaterka uwielbia łowić ryby....

Perry jest zmuszona iść na wakacyjny staż do muzeum aby spłacić ciotce dług za zepsuty samochód. To miała być tylko szybka okazja do zarobienia pięniędzy, jednak to co zobaczyła w muzeum zwaliło ją całkowicie z nóg… Szczątki ich przodków zostały potraktowane bez grama szacunku, często były gdzieś zostawione, zapomniane, albo przetrzymywane w pudełkach śniadaniowych. Jako rdzenna odżibwejka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i naprawić to co został zbezczeszczone.

W tym samym czasie jej ciotka zostaje uwikłana w morderstwo, rdzenne kobiety zaczynają znikać, a na domiar złego grasują cmentarni złodzieje… Czy to wszystko prawda? Kto stoi za zniknięciami? I jakie jeszcze sekrety skrywa jej rodzina?

Perry jest niezwykle silną, wytrwałą i ambitną dziewczyną walczącą o swoje dziedzictwo. Nic ani nikt jej nie przeszkodzi w uratowaniu tego co zostało źle potraktowane. Biorąc przykład i siłę ze swoich przodków walczyła o swoje, nie bojąc się mówić prawdy na głos. Nie raz niezwykle mi zaimponowała swoją odwagą oraz błyskotliwym myśleniem.

Po „Córce Strażnika Ognia” którą uwielbiam, spodziewałam się czegoś równie dobrego, a dostałam coś o niebo lepszego! Pełna akcji, zaskoczeń i emocji fabuła prowadzi nas przez zakątki umysłów innych bohaterów. Niezwykle cenię autorkę za bardzo wnikliwe i wierne przedstawianie postaci. Każda ma innych charakter, każda opowiada inną historię i każda skrywa inny sekret, a kiedy wszystko połączy się w całość dostajemy książkę o dziedzictwie i dziewczynie, która nie boi się stawiać na swoim!

Uwielbiam czytać książki, które oprócz oczywistej fabuły ma do opowiedzenia coś więcej. Już przy poprzedniej książce Boulley byłam oczarowana odżibwejską kulturą, językiem i tradycjami. To otwiera oczy na problemy i sytuacje, o których mogliśmy nie mieć pojęcia, a są równie ważne jak te które znamy.

"Powrót wojowniczki" - jest to kolejna książka młodzieżowa autorstwa Angeline Boulley, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie! Uważam że ten tytuł warto traktować jak kontynuację książki "Córka strażnika ognia", gdyż jest tu dużo powiązań fabularnych. Główna bohaterka Perry Firekeeper-Birch ma szesnaście lat, dziewczyna i jej rodzina należą do plemienia Odzibwejów. Perry planowała spędzić wakacje na luzie: odpoczywać i łowić ryby, w przeciwieństwie do jej bliźniaczki Pauline, która planuje chodzić na płatny staż przez całe lato. Seria niefortunnych zdarzeń oraz jej ciotka Daunis zmuszą nastolatkę porzucić letnie plany, oraz iść na staż jak siostra. Perry jest niezadowolona z tego faktu. Nie wie jednak że ten staż zmieni jej życie o 180 stopni. Dziewczyna dowie się o cmentarnych złodziejach, które sprzedają rzeczy i części jej przodków. Dowie się również o NAGPRA i o tym że uniwersytety/muzea nie śpieszą się, żeby zwrócić szczątki jej przodków do plemienia. Dowie się o "wojowniczce", którą za wszelką cenę będzie chciała uratować z łapsk naukowców. To wszystko zmieni jej światopogląd. Jednak w tej historii mamy też doczynienia ze znikającymi rdzennymi kobietami, których ciała znajdują po pewnym czasie. Sprawa nabiera obrotów, gdyż okazuje się że ciocia Daunis może być w to zamieszana. Czy poradzi sobie dziewczyna w nowej rzeczywistości? Czy uda się znaleźć porywacza rdzennych kobiet z plemienia Odzibwejów? Czy uda się plemieniu odzyskać szczątki przodków? > Dowiecie się już z książki!Ta historia jest przesiąknięta kulturą i tradycjami rdzennych mieszkańców Ameryki. To wyjątkowa książka młodzieżowa: głęboka, ciężka i bardzo klimatyczna. Duchy przeszłości Daunis powrócą i teraz młoda Perry będzie musiała z nimi walczyć. Powiem szczerze, jestem zaskoczona przebiegiem wydarzeń, cały czas historia trzymała mnie w napięciu i finał zaskoczył. Ta część podobała mi się bardziej niż pierwsza, jednak zdecydowanie nie należy ta lektura do lekkich. Z minusów mogę zaznaczyć niektóre dialogi między nastolatkami, które były niepotrzebne moim zdaniem (np.rozmowy o pierdzeniu) - takie wstawki "młodzieżowe" odbierają urok tej pozycji. Moja ocena to 8/10. Polecam, jest to zdecydowanie nietypowy thriller młodzieżowy.

🧡 Jak już wielokrotnie się przekonaliśmy, niełatwo jest utrzymać sukces pierwszego tomu i drugi napisać lepiej lub choćby z takim samym powodzeniem. Jak jednak widać Angeline Boulley się nie zatrzymuje i dziś mam dla Was książkę, która zdecydowanie jest warta polecenia. "Powrót wojowniczki" to kolejna pozycja tej autorki osadzona pośród społeczności odżibwejskiej zamieszkującej Górny Półwysep na pograniczu Kanady i USA. Poprzedni tom bardzo mi się podobał. Zwraca on bowiem uwagę na wiele problemów dotyczących indiańskiego plemienia, z którego pochodzi autorka. Mogłoby się wydawać, że już w nim został wyczerpany cały temat, ale nic bardziej mylnego. Drugi tom w niczym nie odstaje od poprzedniego, a w dodatku rozwija wiele interesujących wątków.

🧡 Szesnastoletnia Perry Firekeeper-Birch postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i odzyskać dziedzictwo własnego ludu. Gdy w okolicy zaczynają znikać rdzenne kobiety, a cmentarni złodzieje zarabiają na szczątkach jej przodków, dziewczyna wie, że musi położyć kres całemu zamieszaniu i rozwikłać tę tajemniczą zagadkę. Liczne niebezpieczeństwa, sekrety i intrygi okazują się niestraszne, gdy ma ze sobą rodzinę i przyjaciół.

🧡 W "Córce Strażnika Ognia" poznaliśmy jedną bardzo silną kobiecą postać, a teraz autorka przedstawia nam następną. Perry to dziewczyna, która wielokrotnie podczas czytania zachwycała mnie swoim uporem w dążeniu do celu. Dosłownie nic nie było w stanie jej powstrzymać. Muszę Wam przyznać, że już dawno nie trafiłam na książkę, z której aż tak bardzo zionęłaby kobieca siłą. Na pierwszy plan wybija się tutaj nie tylko jedność i wsparcie kobiet, ale też rodziny czy całego plemienia.

Lubicie czytać książki, które są przesiąknięte kulturą, z którą na co dzień nie macie dużej styczności?

Taki jest właśnie „Powrót Wojowniczki” autorstwa Angeline Boulley. Niezwykle bogaty treściowo i kulturowo, pokazujący nam zwyczaje i tradycje Indian.

Fabuła:

Szesnastoletnia Odżibwejka Perry Firekeeper-Birch musi odbyć staż wakacyjny, by oddać swojej ciotce pieniądze pożyczone jej na naprawę auta po stłuczce.
I to właśnie ten powód prowadzi ją w miejsce uświadamia prawdę, która była kryta, a Perry nie była jej świadoma. Podczas pracy w muzeum dowiaduje
się, jak traktowane jest jej dziedzictwo. Uświadamia sobie, że dla niektórych to dobry sposób na zdobycie pieniędzy, na zarobienie i wybicie się, kiedy
dla niej to część tożsamości. Dziewczyna postanawia działać! Za długo pozwalała innym żerować na jej przynależności do rodzimej kultury.

Opinia:

Muszę przyznać, że ta historia jest pełna treści, których nie byłam świadoma. Zawierała mnóstwo tradycji pokazujących zwyczaje Indian. Autorka zrobiła naprawdę dobrą robotę, jeśli chodzi o narrację. Widać to choćby przez poszczególne słowa, które wplecione w fabułę, są w zapisane w rodzimym języku bohaterki. Książka jest niezwykle wartościowa choćby poprzez pokazanie trudności z jakimi muszą mierzyć się bohaterowie. Prawo wcale nie ułatwia
im dochodzenia roszczeń dotyczących ich własności i pozostałości po przodkach.

Jeśli chodzi o akcję powieści, to tutaj rozwija się ona dopiero w drugiej połowie książki, ponieważ pojawia
się także wątek morderstwa, w które uwikłana jest ciotka bohaterki. Ale to nie jest tego typu lektura. Tutaj autorka skupia się na czymś innym.
Narracja nie jest „wupucowana”. Bohaterka często mówi, co jej ślina na język przyniesie, często w emocjonalny sposób i wszelkimi dostępnymi
sposobami walczy o swoje dziedzictwo.

Czy trafiło to w moje gusta czytelnicze? Cóż, nie. Ta książka pewnie nie trafi do topki tego roku. Niemniej jednak bardzo doceniam tematy jakie autorka podjęła w tej książce. Myślę, że dla wielu osób będzie ona istotna i odnajdą w niej coś ważnego i niezwykłego.

Fabuła:

• [F]
  • Wydane w 2024
  • Może kiedyś
  • Młodzieżówki
  • Młodzieżowa
  • 📗 legimi

Dodaj cytat z książki Powrót wojowniczki