Morderstwo niedoskonałe

Okładka książki Morderstwo niedoskonałe Agnieszka Krawczyk
Okładka książki Morderstwo niedoskonałe
Agnieszka Krawczyk Wydawnictwo: Sol Seria: Monika Szwaja poleca! literatura piękna
Monika Szwaja poleca!
Sol
2011-08-11
2011-08-11
literatura polska

Przeczytana, ale bez entuzjazmu - moim zdaniem, ta książka do pięt nie sięga cyklom "Magiczne miejsce" i "Czary codzienności". I głównie sposobem pisania, bo pomysł całkiem fajny i fajne, do polubienia postacie głównych bohaterów. Nie polecam, ale i nie odradzam - może czytałam w nieodpowiednim dla siebie i tej książki czasie.

Zdecydowanie nie jest to kryminał :) I waham się przed szufladką "powieść obyczajowa", może raczej "powieść humorystyczna"? Niewątpliwie po parudziesięciu stronach ma siępewne deja vu, kłania się "Lesio" i "Wszyscy jesteśmy podejrzani" Chmielewskiej. Miejsce akcji: małe przedsiębiorstwo z silnymi więzami międzyludzkimi. Bohaterowie: grupka szeregowych pracowników związana silną niechęcią do kierownictwa. Fabuła: właściwie prawie żadna - bohaterowie postanawiają zmuszeni okolicznościami uzupełnić przygotowywaną do druku powieść, a potem wpadają na pomysł, że mogliby sami napisać kolejną. W tle przewija się dość tajemniczy autor powieści, czasami jako mężczyzna, czasami jako transwestyta. Przeczytać można (nie boli, nie zaszkodzi),ale w ciągu paru dni się o tej książce zapomni. A "Lesia" i jego perypetie pamiętam do dziś.

Lekka lektura, w której można doszukać się wpływów Chmielewskiej, zwłaszcza "Lesia" i może nawet "Wszyscy jesteśmy podejrzani". Mamy tutaj dowcip sytuacyjny, słowny oraz zabawne postaci. Niestety wszystko to takich sobie lotów. Generalnie jest to według mnie satyra na środowisko wydawców i autorów współczesnych oraz hasło "pisać każdy może". Mnie czytało się lekko i czasami autorka mnie rozbawiła. Dodatkową gwiazdkę daję za to, ze to książka o książkach i ich pisaniu przede wszystkim.

Przyjemna, fajna i lekka książka i chociaż nie jest nie wiadomo jak wartościowa(bo przyznaję szczerze - trudno nazwać tę książkę wartościową) jest warta przeczytania głównie ze względu na humor. Wątek kryminalny sprawia, iż książka wciąga, a to, że jest absurdalnie śmieszny również przyciąga i zachęca do przeczytania.

2037

Dla mnie niestrawna. Ostatnimi czasy mam tak, że jeśli po przeczytaniu 20-30 stron odłożę książkę na pół dnia, sięgam po nią ponownie i nie mogę zajarzyć, o czym jest i zaczynam kartkować ją od początku- daję sobie spokój. Może tracę, nie wiem, ale nie mam czasu na to, by zmuszać się do czytania czegoś, co mnie od początku nie bawi.
Proszę nie sugerować się moją subiektywną oceną, być może dla innych Czytelników będzie pasjonująca?

Proszę nie sugerować się moją...

Tak jak pewnie większość z nas, czytelników, nie lubię dawać bardzo niskich ocen, zazwyczaj, nawet jeśli książka jest okropna, to staram się nie zaniżać średniej. Ale tym razem moja dobra wola została naciągnięta do granic i czuję się w obowiązku ostrzec tych, którzy natkną sie na moją opinię, przed marnowaniem czasu.
Niestety nie dobrnęłam jeszcze do końca, choć mam nieśmiały zamiar kiedyś dobrnąć, ponieważ tę książke otrzymałam w prezencie, dlatego czuję się w obowiązku. Ale 90 z 285 stron chyba wystarczy, żeby stracić nadzieję, że coś sie zmieni.
To było bardzo długie 90 stron, wydrukowanych na bardzo szarym papierze, zamknięte w bardzo miękkiej okładce (okładka ciekawa, w więc nieadekwatna do zawartości książki). 29,90 PLN. Dobrze, że to prezent.
I przez te 90 stron nie działo się nic, oprócz krytykowania fikcyjnych i realnych pisarzy. Naśmiewanie się np. ze S. Meyer. Ok, nie jestem fanką sagi Zmierzch, raczej marne to "dzieło", ale w porównaniu do Morderstwa niedoskonałego, to niemal arcydzieło.
Szanowna pani autorka nader często używa zwrotów takich jak: "nie trzyma się kupy" czy "gniot", czyżby miała na myśli swoja książkę?
A gdzie humor?
Dialogi są tak głupie i tendencyjne, ze az cierpnie skóra.
Czytając tę książkę, czułam się jak na niekończącym się przyjęciu, gdzie osoba siedząca obok, opowiada mi natrętnie nudne i niezabawne anegdotki, a za cholere nie mam możliwości ulotnienia się. Koszmar.
Powinam zrobić to, co wg autorki robi kazdy szanujący się recenzent: "zajrzeć na początek, zajrzeć do końca i przeczytać ostatni rozdział. Beznadzieja." Koniec cytatu.
Zdecydowanie nie polecam.
Strata czasu.

Niestety nie dobrnęłam jeszcze do końca, choć mam...

"Morderstwo niedoskonałe" to znakomity kryminał "na wesoło". Świetnie się bawiłam podczas lektury. Mamy tutaj genialne połączenie, to co lubię najbardziej, czyli motyw sensacyjny oraz sporą dawkę humoru. Książkę polecam wszystkim tym, którzy lubią powieści pełne humoru, wciągające,i mają ochotę na doskonałą zabawę podczas czytania. Nie zawiedziecie się. Ta książka to idealny "umilacz" czasu wolnego. Polecam, bo warto.

Lekka lektura z ciekawym wątkiem morderstwa. Polecam na długie wieczory, z herbatą i czekoladą.

1982

Ta książka jak dla mnie była stratą czasu. Porównanie do mistrzyni komediowego kryminału, czyli Joanny Chmielewskiej, zdecydowanie nietrafione. Ani to zabawne, ani wciągające. Kompletnie nijaka książka.

Akcja toczy się w małym wydawnictwie, publikującym wszystko: od kolorowanek dla dzieci po słowniki gwary więziennej. Bohaterami jest czwórka przyjaciół. Koledzy każdego dnia na nowo muszą stawiać czoła różnym śmiesznym i absurdalnym sytuacjom w pracy. Pewnego dnia okazuje się, że w redakcji zginął rękopis powieści z gatunku SF, którą właściciel firmy postanowił wydać jak najszybciej, gdyż uzyskano na nią dotację. Cóż pozostaje biednym bohaterom, którym udało się odzyskać jedynie 100 stron tego "arcydzieła", absolutnie nienadającego się do publikacji? Muszą napisać książkę od nowa. W trakcie, okazuje się, że pierwotny autor zaginął bez wieści, a naszymi bohaterami zaczyna interesować się policja. Koledzy podejmują śledztwo na własną reką, ponieważ bardzo interesuje ich, czy autor żyje, czy też został przez kogoś zamordowany...
Książka nie porywa , jednakże chęć zakończenia akcji z poszukiwaniem rzeczonego Kusibaba , autora "arcydzieła " wymusiła na mnie jej dokończenie .Czasem trzeba przeczytać coś lekkiego i poznawać inne "gatunki" książek :)

• 2011

Dodaj cytat z książki Morderstwo niedoskonałe