Jak to robią twardzielki

Seria: Monika Szwaja poleca!
Wydawnictwo: Sol
literatura polska
Ag2S

Twardzielki... Kochają, płaczą, przyjaźnią się i rozpaczają, jak my wszyscy. Tylko bardziej! I, jak przychodzi co do czego, tęsknią do... silnych męskich ramion. Problem w tym, że faceci boją się twardzielek. Jak na komedię przystało, przez powieść przewija się prawdziwa plejada twardzielek i twardzieli, których perypetie bawią do łez, ale i do łez wzruszają. Kto jest bardziej „twardy”?...

Kto jest bardziej „twardy”? Dziennikarka wściekła na ród męski, czy policjantka tropiąca oszusta matrymonialnego? A może pani naukowiec przekonana o swej nieatrakcyjności przez psychopatyczną matkę? Czy twardzielką jest zabójczo nieprofesjonalna reporterka, której wpadki i wyjątkowy brak taktu uczyniły z niej gwiazdę telewizji? I co z „twardością” harleyowców, chłopów o złotych sercach? Jeśli sięgasz po tę książkę, na pewno jesteś twardzielką. Tylko jeszcze o tym nie wiesz.

źródło opisu: http://wydawnictwosol.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwosol.pl/

Ataga | 2014-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Twardzielki? Hmmm... Po przeczytaniu książki pani Zaczyńskiej jestem w stu procentach pewna, że twardzielki to odpowiednie słowo dla kobiet opisanych w powieści.

Historia trzech przyjaciółek, które starają się być bardziej twarde niż nie jeden mężczyzna.
Brysia - policjantka, której nie udaje się stworzyć poważnego związku na dłużej. Nie lubi okazywać emocji, za to lubi czasami poboksować swój worek treningowy .
Gosia - dziennikarka z ciętym języczkiem. W swoich reportażach nie zostawia na nikim suchej nitki. Singielka z wyboru.
Sabina - pani naukowiec, której matka od dzieciństwa wpajała, że jest brzydka. Zakochana w mężczyźnie, który ma dość dziwne upodobania.
Wszystkie razem i każda z osobna przeżywa swoje rozterki. Razem działają jak jedna spójna całość. To pozwala im przetrwać trudne chwile zwątpienia w siebie.

Przygody trzech muszkieterek są niesamowicie zabawne i wciągające. W książce zawarte jest wiele emocji. Ja jednak cenię panią Mariolę za dawkę humoru, który mi...

Ostatnio mam szczęście do trafiania na lektury nieznanych mi wcześniej autorów. Chwilę temu zaznajomiłam się z pisarstwem pani Danuty Noszczyńskiej, a teraz poznałam panią Mariolę Zaczyńską.
Jak okładka jej książki, którą przyszło mi przeczytać jako pierwszą, głosi, jest to dziennikarka z dużym bagażem doświadczeń zawodowych, na różnych polach. „Pochodzi z Siedlec, miasta, w którego centrum stoi więzienie, a naprzeciw niego – bank”*. Zabrakło tu jeszcze informacji o rondzie, na środku, którego stoi Kościół i na którym przyszło mi się razu pewnego zgubić…Pomijając kwestię „babskiej jazdy”, Siedlce kojarzą mi się bardzo przyjemnie, więc tym chętniej zabrałam się za lekturę „Jak to robią twardzielki…”.

Kim są tytułowe twardzielki? Są to trzy przyjaciółki: Brygida, Gośka i Sabina. Choć styl życia każdej z nich jest różny to jednak łączy je wspólny mianownik – jego trudy. Nijak się jednak to ma do ich sił oraz chęci walki – biorą problemy „na klatę” i walczą z nimi do samego...

Agnesscorpio | 2010-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2010

”Twardym trzeba być nie miętkim” powiedział bohater jednej z polskich komedii.

Ja też byłam twarda, czytając „Jak to robią twardzielki” Marioli Zaczyńskiej. Twarda jak cholera. Starałam się trzymać i nie parskać śmiechem jak nienormalna, ale coś kiepsko mi szło. Bo ta książka to jak lek na całe zło. Jak lek na zły humor, pochmurny dzień i zbyt głośne reklamy w telewizji. Od pierwszej strony wciąga czytelnika w zwariowany świat kobiet twardych, ale jednocześnie bardzo kobiecych. Niezależnych, ale spragnionych męskiego oparcia. Pyskatych, ale tęskniących za ciszą w ramionach ukochanego.

I jeszcze mała dygresja. My, kobiety, autorki, kochające nasze zwierzaki… Musimy dać im życie wieczne w naszych książkach. U Marioli to pieski rasy Pomeranian. U Ani Klejzerowicz, to rudy kocur Bolero. A u mnie, mój Rudolf. To jest wspaniałe i cieszę się, że te zwierzaki tam się pojawiły.

Ale wracając do treści. Opowieść o perypetiach trzech przyjaciółek. Brysi, która jest policjantką. Sabiny, która...

Sabinka | 2011-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2011

Mariola Zaczyńska - nigdy nie czytałam żadnej książki tej autorki, debiutowała książką "Gonić króliczka".
"Jak to robią twardzielki" to książki z serii Monika Szwaja poleca! którą to bardzo lubię. Jest to seria jak ja to mówię z uśmiechem, bo humoru w nich nie brakuje.

Teraz padło na "Jak to robią twardzielki", historia trzech kobiet : Brysi, Gosi i Sabiny, które z pozoru są twardo stąpającymi po ziemi kobietami.
Brysia czyli Brygida, policjantka, mieszka z mamą i jej psiakami. W pracy fajny kumpel, w życiu prywatnym niezastąpiona przyjaciółka, niestety póki co nie trafiła na swoją druga połówkę.
Gosia - dziennikarka, piękna, wolna i samotna. Nastawiona do życia bojowo, uparta singielka, choć zaczyna jej dokuczać samotność.
Sabina - wychowywana przez ciocię, wyrosła na wspaniałą i mądra kobietę, niestety z wczesnego dzieciństwa, kiedy to wychowywała ją matka wyniosła same kompleksy. Jako jedyna z przyjaciółek - muszkieterek ma narzeczonego i w najbliższym czasie planują ślub....

kamism | 2010-05-28
Przeczytana: czerwiec 2010

Co nas nie zabije, to nas wzmocni. Yahuuu

Twardzielką nikt się nie rodzi. Twardzielka to taka kobieta, która dostała od życia po czterech literach, nie załamała się, wstała, otrzepała obolałe siedzenie i poszła w świat dalej walczyć o siebie, innych i istotne, codzienne sprawy. Twardziel to nie tylko ten, który zgrywa macho, ale również ten, który jak jego żeńska odmiana dostał od kogo i w co (oczywiście w przenośni rzecz ujmując) już wiemy.

Bohaterki najnowszej, drugiej już powieści siedleckiej dziennikarki Marioli Zaczyńskiej swe charaktery, stosunek do świata szlifują na swojej potłuczonej codzienności. Niech nie zwiedzie was celny, mocny cios pięknej policjantki Brysi, pewność siebie i zdecydowanie dziennikarki Małgorzaty Zuber oraz poważny, mądry wzrok Sabiny - nauczycielki akademickiej - wyzierający spod okularów. Każda z tych kobiet, w życiu prywatnym przyjaciółek, walczy niczym trzej muszkieterowie pod hasłem: Jedna za wszystkie, wszystkie za jedną.

Pozornie ich problemy...

Edith | 2011-03-09
Przeczytana: 06 marca 2011

„Jak to robią twardzielki...” to druga po „Gonić króliczka” powieść w dorobku Marioli Zaczyńskiej. Zapowiadana jako typowa powieść dla kobiet, które chcą poczytać o losach trzech przyjaciółek, a przy tym nieźle się pośmiać. Wydaje mi się, że to zamierzenie się udało.

Bohaterkami powieści są trzy trzydziestoletnie przyjaciółki: policjantka Brysia, dziennikarka Gośka i naukowiec Sabina. To właśnie one są tytułowymi twardzielkami. Poznajemy je w trudnych dla każdej z nich sytuacji. Brysia po kolejnym nieszczęśliwym związku wyżywa się na worku treningowym, Gośkę prześladuje mężczyzna, który nie zgadza się z jej artykułami, Sabina za to ma dylemat czy matka, która porzuciła ją w dzieciństwie zjawi się na jej ślubie. Każda z dziewczyn oprócz własnego problemu, stara się pomóc swoim przyjaciółkom, a także pozostać twardzielką. Okazuje się, że nic nie jest łatwe, a problemy dopiero się zaczynają.

Autorka serwuje nam szybką akcję, zabawne sceny i cięte dialogi. Plejada barwnych bohaterów,...

Irena | 2011-04-15
Na półkach: Lubuję <3, Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2011

I o to stało się. Przeczytałam drugą już „Włóczykijkę”. I do tego w jakich warunkach! Bez prądu, przy świeczce, nawet recenzje pisałam przy lampce, która (o zgrozo!) powoli gasła… No ale wracając do książki. Musiała naprawdę mi się podobać skoro podczytywałam ją jak tylko mogłam, No nie? ;)

Trzy twardzielki – Sabinka, Gosia i Brysia. Przyjaciółki od zawsze, teraz trochę się od siebie oddalają. Każda ma jakiś sekret i zajmuje się czymś innym. Brysia jako policjantka pracuje nad pewną sprawą, Gosia – reporterka zazwyczaj pisząca sama teraz musi napisać z kimś artykuł. No i Sabinka, nauczycielka szykująca się do ślubu, na którym ma być matka… niestety. Mamy też inne ciekawe postacie takie jak Pani Jadzie, Alberta, Pani Wandzia, Bartek oraz tajemniczy Wieśniak i parę innych. Każda z postaci coś wnosi. Jak się potoczą losy dziewczyn i innych bohaterów nie zdradzę. Jak widać prawie nic nie ujawniłam ;)

Jeśli bym musiała opisać książkę jednym zdaniem napisałabym „Książka jest świetna!”...

ChoiYoona | 2011-03-23
Przeczytana: 23 marca 2011

Jak to robią twardzielki to nie jest wcale opowieść o nieradzących sobie kobietach, ani o słabej płci tylko o odważnych i mimo wszystko walecznych kobietach. Bohaterkami tej historii jest Sabina - pani profesor, która być może wyjdzie za zwariowanego biologa oraz będzie musiała poradzić sobie ze swoją matką; Brysia - policjantka nie przyznająca się do swojego zawodu po uszy zakochana w niejakim Sławku oraz Gosia - dziennikarka, która musi pokonać swoje problemy z niejakim Wieśmakiem - żurnalistą, który trochę jej dokucza....

Oprócz głównych bohaterek w książce przewija się wiele innych kobiet i jak to kobiety - zakochują się, muszą przetrwać rozstania oraz kłótnie, pokonać płacz, ale i realizują się zawodowo szukając wielu ciekawych incydentów. Kobiety z tej książki jednak są właśnie Twardzielkami - nie poddają się, są gotowe się zemścić na mężczyźnie, który je skrzywdził, są gotowe użyć podstępu żeby tylko odkryć kto tak na prawdę chce im zaszkodzić... Niech Was pozory nie zmylą...

nellanna | 2011-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2011

Pasjonująca lektura, dla kogoś, kto sam jest twardziel(-em,-ką). Niestety, ja do tej grupy nie należę... Ale dla kogoś, kto miewa podobne problemy męsko-damskie, polecam.Trza sobie umieć radzić, jak w jakimś dowcipie powiedział baca, zawiązując but dżdżownicą... Polecam bacy i jemu podobnym!
A tak, na serio, to uśmiałam się kilka razy serdecznie nad tą powieścią i uważam, że dobrych zakończeń nigdy dosyć!Gdyby ktoś w branży filmowej zauważył jej potencjał, pozwolił autorce opracować scenariusz ( w końcu profesjonalistka!)i zatrudnił do głównych ról jakieś nowe, świeże twarze z talentem, a nie te, co stale goszczą na ekranie, byłaby z tego niezła komedia romantyczna, w sam raz na spędzenie popołudnia z miłą osobą...

diff86 | 2014-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2014

Książka ma bawić i taką funkcję spełnia. Według mnie napisana jest sprawnie i bardzo dobrze się ją czyta. Polubiłam bohaterki, które są prawdziwe i szczere. A dodatkowy plus za to, że pod płaszczykiem lekkiej komedii kryją się tu ważne problemy, chociażby to jak duży wpływ miały relacje matki i córki w dzieciństwie i jaki to ma skutek na postrzeganie siebie dorosłej już Sabiny. Wątek przemytu zwierząt i ogólnie zamiłowanie Bartka do pająków - również pełne ciekawostek.
Polecam! Ja spędziłam z tą książką miłe wieczory :)