Zgłosuj na książki roku 2017

Seria: Seria z kilerem
Wydawnictwo: Sol
literatura polska
Ag2S

Wiosną 1959 roku Kraków żyje wielką sensacją – tajemniczym zabójstwem siedemnastoletniej Iwony Horn, córki stalinowskiego prokuratora. Kto zamordował dziewczynę, samotnie spędzającą Wielkanoc w mieszkaniu swoich rodziców, pojedynczym ciosem noża? Dlaczego to uczynił? Czy była to kara za niesprawiedliwe wyroki jakie w niedawnych czasach ferował jej ojciec? Zbrodnia z zazdrości? Efekt...

Dlaczego to uczynił? Czy była to kara za niesprawiedliwe wyroki jakie w niedawnych czasach ferował jej ojciec? Zbrodnia z zazdrości? Efekt zawiedzionych uczuć, czy misterna intryga bezpieki? Wszystkie odpowiedzi są możliwe, ale prawdziwa jest tylko jedna.
Amatorskie śledztwo w tej sprawie prowadzi nieszczęśliwie zakochany w Iwonie jej szkolny kolega, Filip Dobrowski wraz z przyjacielem, lekarzem Jerzym Gruszewskim, weteranem wojny domowej w Hiszpanii. Dochodzenie odsłoni przed nimi wstydliwe sekrety, których istnienia nawet się nie domyślali, układając się w mroczną opowieść o miłości, śmierci i zemście.

źródło opisu: Wydawnictwo SOL, 2012

źródło okładki: http://wydawnictwosol.pl

basik | 2017-02-14

Początek wcale nie zapowiadał, że później czeka mnie w tej książce tyle emocji.
Bo najpierw było niezbyt ciekawie, żeby nie powiedzieć nudno.
Ciągłe przygotowania do sztuki w szkolnym teatrze amatorskim, kłopoty Filipa z kolegami, platoniczna miłość do koleżanki, która była już dziewczyną jego przyjaciela itp.Dopiero śmierć Iwony i śledztwo prowadzone przez Filipa nadają tej książce rumieńców.
Powieść napisana jest w formie narracji prowadzonej przez Filipa, który już jako człowiek w podeszłym wieku opowiada o zdarzeniach sprzed lat. Bo ma wyrzutu sumienia, bo chce na zawsze zamknąć ten rozdział życia i rozliczyć się z przeszłością.
W śledztwie pomaga mu lekarz Gruszewski, przyjaciel jego ojca z którym razem walczyli w Hiszpanii. I tu autorka całkiem niepotrzebnie wprowadza wątek hiszpański z ukrytym skarbem, który kompletnie nic nie wnosi do akcji a byłby świetnym materiałem na oddzielną powieść.
Prowadzone przez nich śledztwo ujawnia nieznane dotychczas oblicze zamordowanej...

boziaczek | 2016-07-25
Na półkach: Przeczytane, E-booki

Moją bardzo przyjemną przygodę czytelniczą z Agnieszką Krawczyk rozpoczęłam poprzez sielską i niezwykle uroczą historią opisaną w "Siostrach". Więc kiedy miałam możliwość przeczytania napisanego przez p. Agnieszkę kryminału "Dziewczyna z aniołem" od razu po niego sięgnęłam. I nie zawiodłam się.
Akcja dzieje się w 1959 roku wokół tajemniczego morderstwa licealistki Iwony Horn. Zagłębiamy się w śledztwo wraz z kolegą Iwony ze szkoły Filipem, który potajemnie podkochuje się w dziewczynie. Teorii dotyczących sprawcy tego mordu jest wiele... może to zazdrosny chłopak, może zemsta na ojcu dziewczynie - ważnym prokuratorze...? Liczne tropy mylą, autorka wodzi za nos czytelnika, domysły się mnożą, a na światło dzienne wychodzą różnorakie fakty z przeszłości nie tylko zabitej Iwony.
"Dziewczyna z aniołem" to świetny, zawiły kryminał, którego rozwiązanie zaskoczy niejednego czytelnika. Czyta się wyśmienicie.
Polecam!

Liza | 2013-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2013

Kraków w roku 1959 żył tajemniczym morderstwem pięknej maturzystki Iwony Horn, które wzbudziło wiele emocji. Filip (notabene imienia narratora długo nie poznajemy) po wielu latach decyduje się powołać do życia bohaterów tamtych lat oraz zdradzić ciążącą mu tajemnicę…

„Dziewczyna z aniołem” jest kryminałem retro, który zaczyna się na małym, podwórku- uczniowskim światku, by potem przenieść się w większy świat. Szczeniackie żarty uruchomiają lawinę niepokojących zdarzeń, gdzie wiele rzeczy nie pasuje do całości, Filip boi się jednak prawdziwych odpowiedzi, które zaczynają wyłaniać się z mroku.

Pojawia się parada szalonych na różne sposoby postaci, na uwagę zasługuje kreacja Leona- wynaturzonego nastolatka, zafascynowanego śmiercią, makabrą i eksperymentami ponad granice dobrego smaku. To za jego sprawą Filip udał się z przerażającą wizytą do prosektorium, gdzie nagromadzone potworności i wynaturzenia skłoniły go do refleksji na temat istoty cierpienia oraz kruchości ludzkiego...

Zuela | 2015-03-05

Koniec lat 50-tych,Kraków.Jeszcze istnieje podział szkół na męskie i żeńskie.Wspólne spotkania sa możliwe przy wspólnym przedstawieniu.Gdy zostaje zamordowana najładniejsza dziewczyna z żeńskiego gimnazjum,a równocześnie córka stalinowskiego prokuratora miasto i osoby,które znały Iwone ogarnia panika.Trzej koledzy w kręgu podejrzanych,odkrywanie brudnych prawd o różnych ludziach,fałszywe tropy milicji.Autorka świetnie oddała klimat tamtych ciężkich,świezo powojennych czasów.Lektura jedyna w swoim rodzaju

Kasia | 2012-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2012

Gdy niedawno w moje ręce wpadła komedia kryminalna „Miłość, szkielet i spaghetti”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Sol, przekonałam się, że nie należy oceniać książki po okładce. Pod mało zachęcającą oprawą kryła się bowiem bardzo dobra fabuła. Dlatego też postanowiłam nie zwracać uwagi na dość toporne wydanie „Dziewczyny z aniołem” (notabene wchodzącej w skład tego samego cyklu, co „Miłość…” – „Seria z kilerem”) i od razu przystąpić do jej lektury, zwłaszcza że opis naprawdę mnie zaintrygował.

Kraków, rok 1959. Miastem wstrząsa zabójstwo Iwony Horn, siedemnastoletniej córki stalinowskiego prokuratora. Szybko wychodzi na jaw, że ta piękna, inteligentna dziewczyna miała na swoim sumieniu poważne na owe czasy występki – narkotyki i spotkania z dużo starszymi od niej mężczyznami. Czy mordercą był jeden z nich, czy też zazdrosny o nią kolega ze szkoły? A może morderstwo miało związek z polityczną działalnością jej ojca i było próbą zemszczenia się na nim? Milicja nie wydaje się...

aleksnadra | 2012-09-20
Przeczytana: 19 września 2012

Agnieszka Krawczyk ma na swoim koncie cztery powieści: dwie obyczajowe ( "Napisz na priv" i "Magiczne miejsce") i dwa kryminały ("Morderstwo niedoskonałe" i "Dziewczyna z aniołem") oraz opowiadanie Memento w Antologii kryminału "Zatrute pióra". Każda z tych pozycji doczekała się wianuszka wiernych fanów i bardzo pozytywnych recenzji. Te wszystkie ciepłe i chwalebne słowa sprawiły, że miałam ochotę zaznajomić się z twórczością pisarki. W moje ręce trafiła "Dziewczyna z aniołem" i zachwyciła mnie.

"Wiosną 1959 roku Kraków żył trzema wydarzeniami – występami słynnej tancerki Josephine Baker, powodzią stulecia, podczas której woda w Wiśle wezbrała na wysokość siedmiu metrów, oraz tajemniczą śmiercią Iwony Horn"

Jak się pewnie domyślacie to właśnie śmierć Iwony, siedemnastoletniej licealistki zdominowała zainteresowanie mieszkańców Krakowa. Nastolatka została zamordowana we własnym domu tuż przed świętami Wielkiejnocy. Dziewczyna była córką stalinowskiego prokuratora więc Milicja...

Isadora | 2012-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Kraków, 1959 rok.
W mieście rozchodzi się wieść o zabójstwie siedemnastoletniej licealistki, Iwony Horn, córki stalinowskiego prokuratora mającego niejedno życie na sumieniu. Tą bulwersującą sprawą żyje cały Kraków - nagła i tragiczna śmierć dziewczyny staje się obsesją zakochanego w niej kolegi, Filipa Dobrowolskiego, który postanawia na własną rękę wyjaśnić zagadkę. Rozpoczyna prywatne śledztwo wraz ze swoim przyjacielem, a zarazem chłopakiem Iwony, Adamem Miliczem oraz przyjacielem swego ojca, weteranem wojny domowej w Hiszpanii, doktorem Jerzym Gruszewskim. Szczególnie niepokoi ich brak postępów w milicyjnym śledztwie jak również fakt, że władze najwyraźniej nie tyle są zainteresowane znalezieniem sprawcy, ile skazaniem kozła ofiarnego, Jacka Maliszki, chorego psychicznie brata dowódcy oddziału partyzanckiego, skazanego na karę śmierci przez prokuratora Horna. Podczas gdy całe miasto huczy od plotek, Filip z pomocą przyjaciół odkrywa wstydliwe i szokujące fakty z życia...

Kominek | 2015-12-20
Przeczytana: 06 września 2012

Grupa, którą polecam i do której zapraszam:

Urzekająca podróż w czasie!

Kiedy w moje dłonie trafiły pierwsze strony „Dziewczyny z aniołem” Agnieszki Krawczyk miałem już świadomość, że każda następna da przyjemność z lektury, którą trudno będzie opisać. I paradoksalnie tak się właśnie stało, gdyż musiałem zebrać myśli, aby po dłuższym czasie do niej wrócić.

Jakiś czas później dotarła już do mnie świeża i pachnąca książka i dopiero wtedy, cofając się odrobinę w czasie w lekturze, aby nawiązać do wątku na którym wcześniej się zatrzymałem moja podróż po Krakowie roku pańskiego 1959 mogła rozpocząć się na dobre. I przyznać muszę, że była to nie byle jaka podróż, bo książkę można rzecz „połknąłem” dając sobie tylko przerwę na sprawy niecierpiące zwłoki.

Kryminał to gatunek w literaturze szczególny, myślę, że byłby ostatnim, za jaki zabrałbym się, aby pisać książkę. O ile w pozostałych można w jakiś sposób improwizować pisząc,...

Przeczytana: 10 lutego 2013

Dobry kryminał z tłem historycznym. Młodość wciągnięta w sidła korupcji, radząca sobie z morderstwem rówieśniczki w indywidualny sposób. Fascynacja młodych ludzi śmiercią - niepotrzebnym ryzykiem. Czy taka zabawa może się skończyć dobrze? Młodość ma jeszcze jedną cechę - nieustanne dążenie do odkrycia prawdy, bez względu na konsekwencje. Ofiara - celowa, czy zabita przez przypadek? Jak ta cała historia odbije się na przyszłości tych młodzieńców? Odpowiedzi warte są poznania.
Polecam

Agnieszka-Wawka | 2015-05-22
Na półkach: Przeczytane, EBOOK, Rok 2015
Przeczytana: 19 maja 2015

Książka narkotyk nie odłożysz dopóki nie przeczytasz ostatniego słowa. Wyraziście zarysowani bohaterowie- wnikliwa analiza psychologiczna charakterów i różnych osobowości.