Miłosz. Biografia

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-240-1614-3
Ag2S

Wydarzenie Roku Czesława Miłosza! Niebywałe życie, niebywała biografia. Miłosz. Biografia autorstwa Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku - to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi. Wszystkich tych wydarzeń - a także...

Wydarzenie Roku Czesława Miłosza!
Niebywałe życie, niebywała biografia.

Miłosz. Biografia autorstwa Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku - to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi. Wszystkich tych wydarzeń - a także kluczowego dla tej epoki losu wygnańca - żyjący blisko sto lat poeta doświadczył na własnej skórze; ale też wnikliwie opisał w dziełach zdumiewających skalą artystycznej różnorodności.

Andrzej Franaszek zbierał materiały do tej biografii przez przeszło dziesięć lat - w Polsce i na Litwie, we Francji i w Ameryce. Dotarł do wszystkich, którzy mogli o Miłoszu powiedzieć coś istotnego, spenetrował archiwa w Beinecke Library i Maisons-Laffitte, prześledził obfitą korespondencję poety. Fantastycznie operuje zebranym materiałem, nie przytłaczając czytelnika nadmiarem wiadomości, a raczej budując portret bohatera swej opowieści lekkimi pociągnięciami pióra. Nie pomija bolesnych i trudnych tematów, drażliwych spraw osobistych, dramatycznych decyzji i wyborów. Pokazuje je z kulturą i empatią, pomagając nam poznać tajemnice fascynującego losu wielkiego człowieka. Czytając dzieło Andrzeja Franaszka, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu i meandry osobowości Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię, wrażliwość poetycką.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Oficjalna recenzja
Monika książek: 1332

Czesław M. - opowieść biograficzna

Andrzej Franaszek w setna rocznicę urodzin Czesława Miłosza zaprezentował niebagatelną i wyczerpującą biografię poety. Biografię, która daleka jest od hagiograficznych uniesień i ekstaz, która rysuje obraz autora „Zniewolonego umysłu” nie w przyćmionym świetle „pomnikowości”, lecz w pełnym i bezkompromisowym świetle dnia codziennego. Książka Franaszka to jednak nie biograficzna pornografia, oscylująca w granicach taniej sensacji, lecz literacki życiorys, biogram – majstersztyk, który stanowi próbę zrozumienia człowieka – poety, jego decyzji i postaw na tle nad wyraz niespokojnego i bodaj najokrutniejszego wieku w historii cywilizacji – wieku XX.

„Miłosz. Biografia” to monumentalny tekst (około 750 stron + 200 stron przypisów), który czyta się jednym, szalonym czytelniczym tchem. Już od pierwszych stron, kiedy poznajemy miejsce narodzin poety - Szetejnie, tolerancyjną i wielokulturową krainie dzieciństwa nad Niewiażą, można odnieść wrażenie, że praca Franaszka daleka jest od zdystansowanej i pełnej patosu biografii. Miłosz, jawi się bowiem jako osoba z „krwi i kości”, która urodzona w sielankowej jeszcze atmosferze sprzed dwóch wielkich wojen, siedemdziesiąt lat później w świetle rodzinnej tragedii będzie odbierać z rąk króla Szwecji Literacką Nagrodę Nobla.

Miłosz Franaszka to postać złożona. Z jednej strony niezwykle barwna osobowość - kilkunastoletni chłopiec zafascynowany naturą, który z wielkim zapałem uczy się wypychania zwierząt, to młodzieniec, który dołączając do studenckiego Klubu Włóczęgów kąpie się nago w Wilii wraz z Pawłem Jasienicą i który nie stroni od romansów, ale już od ich konsekwencji i owszem. To dorosły już mężczyzna, który wraz z równie pijanym jak on Polańskim śpiewa pod bramą paryskiej „Kultury” obsceniczne piosenki. To w końcu uznany już twórca, który na pytanie amerykańskich dziennikarzy w roku 1980 co zrobi z pieniędzmi otrzymanych za najważniejsze literackie wyróżnienie odpowie, że planuje zakupić pole, aby hodować marihuanę… . Z drugiej jednakże strony autor „Pieska przydrożnego” to osobowość na wskroś tragiczna. Konieczność ciągłych wyborów i nie łatwe ich konsekwencje. Między innymi świadome nie uczestniczenie w powstaniu, bardzo trudna decyzja o emigracji, choroba żony, syna... Miłosz pełen słabości, ludzkich przywar i kontrastów, ale także siły, która nie pozwoli nigdy poecie się poddać. Siły, którą czerpał między innymi od swoich wybitnych przyjaciół: Iwaszkiewicza, Andrzejewskiego, Turowicza, Hertza, Camusa, Einsteina i wielu, wielu innych zaliczanych o śmietanki intelektualnej ówczesnej Europy i świata.

Franaszek w swojej książce nie boi się poruszać najbardziej zapalnych i drażliwych punktów życia Miłosza. Choćby wymienić te najczęściej dyskutowane – podejrzenie o romans z Iwaszkiewiczem, czy „paszport litewski” z którym Miłoszowi udało się przeżyć wojnę. Obiektywizm i drobiazgowość jest wielkim atutem tekstu, który oczywiście porusza także najważniejszą cześć życia noblisty, mianowicie jego pracę twórczą. Wielki erudyta i twórca, który nieprzypadkowo otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury – to kim naprawdę jest Miłosz. Autor, którego drogę poetyckiej ewolucji możemy obserwować dzięki Franaszkowi – zachwycał i nadal zachwyca kunsztem i precyzyjnością słowa - tak samo zresztą trafnego w eseistyce, prozie czy przekładzie.

Autor przedstawia zatem losy swojego bohatera dwu aspektowo - w kontekście prywatnym i twórczym. Sceny z życia rodzinnego przeplatają się (oczywiście o ile to możliwe na danym etapie) z interpretacją utworów pisarza, dając tym samym czytelnikowi możliwość zrewidowania problematyki „życie a twórczość” oraz, co ważne, ukazują postać Miłosza pełnowymiarowo. To poeta, który nie bał się poruszać problematyki trudnej dla nas Polaków (chociażby przedwojenne nastroje antysemickie w kołach katolickich) i który po dziś dzień jest postacią gorąco dyskutowaną, szczególne w kręgach społecznych, którym w niesmak inna, niż mesjanistyczna i nieskazitelna wizja polskiej historii.

Praca Franaszka to niepozbawiona emocji, precyzyjna warsztatowo biografia. Zachwyci nawet najbardziej wybrednego czytelnika. Niebagatelna ilość informacji zawarta w tekście pozostawia po sobie niedosyt oraz listę lektur, nazwisk, pojęć, kontekstów, z którymi należy się zapoznać. Losy poety na tle burzliwego XX wieku to niezwykła lektura, niewątpliwie warta uwagi, stanowiąca wydarzenie literackie tego roku. Książkę Franaszka należy znać jeśli chcę się dyskutować o polskiej literaturze w ogóle.

Monika Długa

Wojciech Gołębiewski | 2017-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2017

NIE ZGADZAM SIĘ!! Od tych słów zamierzam ponownie opublikować moje recenzje książek, których Państwo nie czytacie, a co do których wartości jestem głęboko przekonany. Ta idea powstała, gdy, dość przypadkowo, przejrzałem moje recenzje, które dostały najmniej plusów. Ale problem wnet okazał się o wiele poważniejszy, bo dotyczy książek za których recenzje dostałem od Państwa satysfakcjonującą ilość plusów, a mimo to poczytność tych naprawdę wartościowych pozycji jest znikoma. Wybieram tylko pozycje interesujące i zrozumiałe "dla każdego", a cykl zaczynam od utworów ks. Jana Twardowskiego.

Andrzej Franaszek - „Miłosz. Biografia”
Na LC zaledwie 23 opinie, a moja notka dostała 22 plusy.
Przede wszystkim polecam Państwu swoją pisaninę o Miłoszu (parę stron) na:

Pisałem tam w 2011 roku:
„.....'Nasze' tj Miłosza i ...

Snoopy | 2011-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2011

Zwykle z dużą ostrożnością odnoszę się do blurbów z okładek zachwalających książkę, której dotyczą. Rzadko kiedy zdarza się, by odpowiadały one rzeczywistości. Nawet moje ulubione wydawnictwo Znak niejednokrotnie przesadza w tych swoich notkach. Inaczej jest jednak w przypadku monumentalnej biografii Czesława Miłosza autorstwa Andrzeja Franaszka. Każde słowo tekstu z okładki jest bezsprzecznie prawdziwe (zob. informacje o książce powyżej).

Jest to jedna z tych książek, które początkowo onieśmielają, a nawet przerażają swoją objętością (prawie tysiąc stron), ale która po zakończeniu lektury wywołuje okrzyk: "To już? Tak szybko? Jaka szkoda!". Jest to najprawdopodobniej najlepsza polska książka roku.

Olbrzymia praca wykonana przez biografa imponuje i zachwyca. Jakie bogactwo faktów, szczegółów, cytatów - a wszystko razem buduje spójną i przekonującą wizję tej niezwykłej osobistości, jaką był Czesław Miłosz. Spodobało mi się bardzo, że Franaszek, uznany literaturoznawca, kreśląc...

alak | 2013-08-25
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Andrzej Franaszek w biografii o Czesławie Miłoszu snuje opowieść o człowieku z krwi i kości, pokazuje noblistę w sposób potoczny, oparty na faktach i cytatach, osobiste tragedie pisarza, skalę jego talentu, życia duchowego, intelektualnego i emocjonalnego. W książce znajdziemy fotografie rodziny, przyjaciół i znajomych wielkiego twórcy literackiego. Cenne są obszerne przypisy, bibliografia i indeks osób.

| 2012-03-17
Przeczytana: 14 marca 2012

„Wątły, niebaczny, rozdwojony w sobie”...

Bez żadnych wątpliwości – ta książka musiała powstać. Nie tylko dlatego, że jej bohaterem jest jedna z największych postaci naszej literatury, ale również dlatego, że życie Miłosza to zbyt wdzięczny materiał na biograficzną opowieść, by jego potencjału nie wykorzystać. Benedyktyńska praca Franaszka przyniosła efekt w postaci dzieła zadowalającego zarówno od strony informacyjnej, jak i pisarskiej. Oto kolejne potwierdzenie tezy, że prawdziwe życie potrafi być znacznie ciekawsze od literackiej fikcji.

Kiedy się zastanawiam nad zwięzłą formułą, celnie opisującą żywot poety, przychodzi mi na myśl fraza z Sępa Szarzyńskiego: „rozdwojony w sobie” („Sonet IV O wojnie naszej, którą wiedziemy z szatanem, światem i ciałem”). Bo z jednej strony dotykały go największe polskie traumy XX wieku: obie wojny światowe, sowiecka rewolucja, okupacja hitlerowska i stalinowska opresja, utrata ojczyzny, pułapka komunistycznej ideologii, dojmująca samotność...

Mar_tine | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Coś dla tych, którzy mają ochotę na niespieszną i dłuuugą lekturę. Bardzo podobało mi się, że ten pokaźny tom podzielony jest na dość krótkie rozdziały, co pomaga czytać biografię na raty. A że życie i twórczość Miłosza były fascynujące (choć wielokrotnie irytowały mnie jego zachowania i wybory), tego nie trzeba już dodawać. Warto się zmierzyć z książką Andrzeja Franaszka, a potem wrócić do tekstów i wierszy Miłosza.

ekruda | 2012-11-28
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 25 listopada 2012

Brawura to jest to, co zdaniem Andrzeja Franaszka sprawiło, że przyjął propozycję Jerzego Ilga i zgodził się napisać biografię Czesława Miłosza.

Praca nad książką zajęła Franaszkowi ponad dziesięć lat, w czasie których "dręczył" poetę pytaniami, badał dokumenty udostępnione przez samego Miłosza i te skrywane w archiwach rozsianych po całym świecie. Podróżując śladami noblisty odwiedził Litwę, gdzie Miłosz się urodził, Francję, która przez wiele lat była jego schronieniem i Stany Zjednoczone, gdzie poeta spędził znaczną część swojego życia.

Owocem tej pracy jest bardzo rzetelnie napisana książka, w której doskonale współgra opowieść o Miłoszu z opowieścią o jego twórczości. Rozdziały gęsto usiane cytatami pokazują wybitnego pisarza, a równocześnie człowieka świadomego swych licznych słabości, borykającego się ze zwykłymi problemami - brakiem pieniędzy, kłopotami zdrowotnymi żony i syna.

Co warte uwagi, Franaszek nie unika trudnych pytań i kontrowersyjnych tematów. Pisze o...

Lenkaite | 2013-01-22
Przeczytana: sierpień 2012

Cóż, owoc 10 lat pracy wybitnego badacza posiadającego talent pisarski, dzieło życia Franaszka. Jeśli chodzi o mnie, nie czytałam lepszej biografii whatsoever :)Pomaga zrozumieć do granic naładowaną odniesieniami kulturowymi twórczość Miłosza - spojrzeć na niego również jak na męża, ojca i profesora Berkley, który szczekał na zakrapianych imprezach w gronie studentów ;]... niezwykle bogaty obraz i, co niezwykle istotne, bez wartościującego ujemnie lub dodatnio komentarza odautorskiego :> co również świadczy o mistrzostwie Autora.

Marcelina | 2015-12-21
Przeczytana: 21 listopada 2011

Przewracam cicho ostatnie kartki, głęboki oddech i westchnienie satysfakcji.. A teraz zasiadam przed biurkiem, aby podzielić się swoimi wrażeniami. Ciężko rozstać się z piórem Franaszka i postacią niezwykłą.
Przez kilka tygodni żyłam tą książką. Biografia Miłosza napisana przez Andrzeja Franaszka to naprawdę coś ekscytującego.
Czytelnik poznaje dzieje Czesława Miłosza od lat dziecięcych, okresu wojny, aż po życie na emigracji. Mimo tego, że każdy Polak zna postać Miłosza, to tak naprawdę bazujemy tylko na frazesach, banałach, sloganach... Nie znamy prawdziwego Miłosza. Myślę więc, że ta książka to doskonała lekcja historii, literatury, empatii i życia.
W 9 szkatułkowych częściach odnajdziemy bogaty życiorys poety, który obrazują intymne listy, wiersze, fotografie. Poznamy też historię jego rodziny, prywatnego życia. Każda biografia odkrywa nowe oblicze człowieka, którego ona dotyczy. Tu również natkniemy się na pikantne szczegóły dotyczące choćby młodzieńczych relacji poety z...

Anna | 2014-02-22
Przeczytana: czerwiec 2012

Andrzej Franaszek napisał znakomitą biografię, w której z wrażliwością poety i badacza przyjrzał się innemu wrażliwemu człowiekowi - Miłoszowi. Liczne wypowiedzi Miłosza potwierdzają dociekliwość biografa, który nie ocenia, nie plotkuje, nie tworzy fałszywek, skupia się na pokazaniu wielowymiarowości człowieka i twórcy. Poznajemy trud wyborów i nieustannych poszukiwań Miłosza, człowieka borykającego się ze swoim człowieczeństwem, świadomego swoich słabości i sił: "Z życia zostaje co? Jedynie światło." Teraz czekam na biografię Zbigniewa Herberta.

gouomb | 2015-08-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Fenomenalna lektura - bardzo plastycznie opowiedziane życie wybitnego, skomplikowanego człowieka. Wzbudza chęć poznania go lepiej, bardziej, a to chyba najlepsza możliwa rekomendacja dla książki. Żałuję jedynie opisu ostatniego okresu- krakowskiego, który autor uznał za oczywisty, a z którego mi już zostały tylko rozmazane wspomnienia. Brakuje mi w odniesieniu do niego tego samego podejścia do czytelnika, co w pozostałych rozdziałach. Mimo tych braków- wybitna książka.