Okrutne cuda

Seria: Mistrzowie SF i Fantasy
Wydawnictwo: Amber
7 (23 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Cruel miracles

Ostatni tom czterotomowego zbioru opowiadań wybitnego autora SF i fantasy.
Sześć pomysłowych, intrygujących opowiadań potwierdza wybitny talent Orsona Scotta Carda, którego plastyczna, sugestywna wizja niezwykłego świata fascynuje, wciąga i niepokoi.

OPOWIADANIA:

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Marta | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Card sam jest Cudem, jak do tej pory żadna jego powieść mnie nie zawiodła, ten zbiór opowiadań również jest genialny. Nigdy nie odczułam w jego powieściach, że jest mormonem aczkolwiek on twierdzi, że dużo ludzi po przeczytaniu niektórych od razu to wie.. Ten zbiór opowiadań był związany z religia sam to przyznał, że dlatego go stworzył, żeby pokazać aspekt s-f z innej płaszczyzny, a tak naprawdę z takiej samej :) Każde z opowiadań jest genialne jednak mnie najbardziej podobały się trzy ostatnie Opowieść świętej Amy, Królewskie mięso, świętość (ta najbardziej z tych najbardziej rewelacyjnych). Kilka pierwszych osadzało się bardziej w strefie fantasy, są pełne magii, a to nie jest gatunek, który lubię, jednak oczywiście były bardzo dobre, jak wszystko co Card napisał. Trzy ostatnie były w moim stylu, były pisane tak jak Mówca umarłych w ten sam sposób, w takim samym stylu i z takim samym przesłaniem chwalącym moralność, uczciwość, dobro i honor, który może być interpretowany w różny...

byłem_fprefectem | 2013-03-25
Przeczytana: 25 marca 2013

Ponoć ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale przyznajcie sami, nie bacząc na niebezpieczeństwo ogni piekielnych, często byliście ciekawi skąd autor wziął pomysł na czytane właśnie opowiadanie lub powieść. W jakiej sytuacji zaświeciła się w umyśle autora żarówka i muza dojrzawszy nuty zaczęła grać na złotej (wersja dla amerykanów "zielonej", dla innych krajów i narodowości: wstawcie kolor jaki kojarzy się z waszym systemem monetarnym) harfie weny.
Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się nie tylko co się potrafi uląc w głowie pisarza, ale też jak do tego dochodzi. O co zakłada się jeden z najpoczytniejszych autorów ze swoim studentem, i jaka jest stawka zakładu (nie dotrzymana swoją drogą, nieładnie Orsonie, bardzo nie ładnie). Oraz wielu innych ciekawostek, które autor zdradza w posłowiu.

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2013/03/nie-tylko-andrzej-wieczorek.html

krasnylud | 2016-09-26
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: 20 września 2016

Przedmowa jest bardzo irytując dla mnie i omalże nie odłożyłam przez to książki.
Byłby to błąd, bowiem opowiadania w niej zawarte stoją na naprawdę wysokim poziomie. Są sprawnie napisane, ale to fabuła je popycha naprzód (nie język ani postacie). Każde z nich, co zresztą było celem autora, opowiada o religii, na szczęście różnorodnie i nie próbując nas do niczego przekonać. Nawet ludzie z "to skomplikowane" ustawionym jako status związku wyznaniowego nie mogą na to narzekać.
Najbardziej zapada w pamięć oczywiście opowiadanie o chłopaku sprowadzającym raka i ostatnie, o bardzo religijnych kosmitach. Polecam.

Katarzyna Mańkowska | 2016-07-27

Chwilami można się bać. To rzecz faktycznie o okrucieństwie. I o cudach. Gdy się głębiej zastanowić, to aż ciarki człowieka przechodzą. Pułapka własnego umysłu to często najgorsze, co może się człowiekowi przydarzyć.

agape | 2016-09-01
Przeczytana: 28 sierpnia 2016