Urodziny złośnicy

Okładka książki Urodziny złośnicy Melissa de la Cruz
Okładka książki Urodziny złośnicy
Melissa de la Cruz Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Klika z San Francisco (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Klika z San Francisco (tom 3)
The Ashleys: Birthday Vicious
Jaguar
2011-05-01
2011-05-01
Stanisław Kroszczyński
Melissa de la Cruz Klika z San Francisco literatura młodzieżowa szkoła romans przyjaźń popularność

Czytane w wieku 11-12 lat, wtedy mi się podobało. Jak byłoby teraz? Wolę nie sprawdzać, bo już nie jestem targetem takich książek, ale pamiętam, że całkiem przyjemnie się podczas lektury bawiłam.

''Urodziny złośnicy'', czyli kogo? Oczywiście Ashley Spencer! To muszą być jej najlepsze urodziny. W końcu to trzynaste urodziny!
W tej, niestety już ostatniej, części Kliki dowodzenie nad przyjaciółkami przejmują...chłopcy. Czy oni serio rządzą tym światem? Ashley zakochała się w gościu, którego nie zna nazwiska, A.A. nie wie co czuje to Tri, Lili popełnia głupstwo z powodu Maxa, a Lauren nie wie którego wybrać- Alexa czy Christiana?
Podczas czytania ''Urodzin...'' uświadomiłam sobie, że mamy całkiem jasne portrety Ashleyek, a co tak naprawdę wiemy o Lauren? Co lubi, czego nie znosi? Główna bohaterka jest...nieznana! I jeszcze jeden minus- dziewczyny są za młode. Urodziny były wyprawiane z ogromnym rozmachem, ale...to raczej powinna być słodka 16-tka. To TA rocznica jest najhuczniej obchodzona przez nastolatki w USA.
Świetnie się bawiłam z Kliką z San Francisco. Oczywiście, nie wniosła do mojego życia nowych prawd i refleksji, ale...dlaczego nie poczytać o 12-letnich snobkach? Jeszcze z tak różnorodnymi charakterami.
Polecam

Chciałam przeczytać tę serię głównie dzięki opisowi na z tyłu okładki na pierwszej części. Zawiodłam się. Książka miała być o dziewczynie, która była źle traktowana przez szkolne koleżanki i chciała się na nich zemścić. Przez trzy części czekałam na tę zemstę, a tak naprawdę do niej nie doszło...

1990

Znowu skupiamy się na Ashley. Tej głównej. Nic dziwnego. W końcu to najładniejsza i najlepsza dziewczyna na świecie. A przynajmniej tak uważa. A teraz zbliża się jej najważniejszy dzień w roku. Jej trzynaste urodziny. Wielkie przyjęcie jakie sobie wymarzyła stoi pod znakiem zapytania, gdyż jej rodzice nagle zapragnęli małego, rodzinnego przyjęcia. A ona już zdążyła pochwalić się projektem, jaki przedstawiła jej najsławniejsza organizatorka przyjęć. Na dodatek poznaje najprzystojniejszego chłopaka na świecie - Coopera.

W szkole pojawia się też była przyjaciółka Lauren. Ta przed. Przed dołączeniem do Kliki i staniem się popularną. A teraz za wszelką cenę musi ukryć przed nią swoją popularność. I ją przed Kliką. Co nie jest proste. Na dodatek musi wybierać między dwoma chłopakami. Życie pełne popularności nie jest takie proste.

To już trzecia część tej serii, za którą się zabrałam. Z strony na stronę coraz bardziej się wciągałam i w końcu nie mogłam się oderwać. To dziwne, biorąc pod uwagę moje wcześniejsze uprzedzenia. Stwierdziłam jednak, że nie będę się czepiać szczegółów i po prostu zacznę się dobrze bawić czytając. Bo i owszem. Przy tej książce można się bardzo dobrze bawić. Cała historia jak i styl autorki jest świetny. Nie można zaprzeczyć, że moje wrażenia po tej części były troszkę inne, niż po poprzednich. Po pierwsze, i najważniejsze, w pewnym stopniu wszystkie dziewczynki się pozmieniały. Po drugie, praktycznie nie gryzł mnie w oczy wiek bohaterek, mimo, iż w tej części był jednym z ważniejszych motywów. A po trzecie... Cóż. To po prostu dobra książka dobrej autorki.

Nie wiem, co takiego jest w tej książce iż mimo tylu wad po prostu mi się podoba. Jest to chyba jedna z tych książek, które trafiają bezpośrednio w upodobania czytelnika, mimo minusów. Mogłabym Wam ją polecić, bo czemu nie? A jednak nie spodoba się ona wszystkim. Nie jest zbyt... ambitną lekturą. Jednak można przy niej miło spędzić czas i to się liczy najbardziej, prawda?

O rankingu popularności i programie telewizyjnym, który nie wypalił nie pamięta już wiele osób, ale Ashley nadal to wspomina, tym bardziej, że nie ma już chłopaka i jest pocałunkową dziewicą. Postanawia naprawić to wszystko w swoje trzynaste urodziny, urządzając najlepszą imprezę urodzinową na świecie, którą wszyscy będą pamiętać przez długie lata. W między czasie poznaje Cooper'a, chłopaka, w którym zakochuje się od razu, a z jej matką dzieją się dziwne rzeczy.
A.A. ciągłe jest pokłócona z Tri, który znalazł sobie nową dziewczynę i w każdym momencie stara się rozgniewać A.A. Lili ma problemy ze swoim chłopakiem - Max'em. Nie podobają się jej jego znajomi i nie bardzo ma ochoty na wyjazd pod namioty, jednak robi to, by móc jak najwięcej czasu spędzić z Max'em. Wpędza się przez to w kłopoty, a między parą coś się sypie. Tymczasem Lauren w końcu podejmie decyzję, którego chłopaka wybrać, Christiana czy Alexa? A w szkole panny Gamble pojawia się Sadie, dawna przyjaciółka Lauren, która ma ochotę nadal przyjaźnić się z Lauren. A co na to dawna przyjaciółka? Czy chęć zniszczenia Kliki będzie większa od posiadania przyjaciółki?

"Druga rada Jeanine brzmiała następująco: Znaleźć obiekt westchnień, ale pod żadnym pozorem się z nim nie witać. Należy paradować na jego oczach, tak by musiał cię zauważyć, ale zachować spokój."*

Melissa de la Cruz jest amerykańską pisarką, żoną i przede wszystkim matką. Napisała kilka serii, ale to "Błękitnokrwiści" dali jej tą dużą popularność. "Urodziny złośnicy" są trzecią i przedostatnią częścią serii "Klika z San Francisco". Seria ta jest moim pierwszym spotkaniem z tą autorką i na razie nie mam o niej jakiegoś złego zdania.

"Urodziny złośnicy" są według mnie na takim samym poziomie jak poprzednie części tej serii. Część ta nie jest gorsza od poprzednich, jednak ku mojemu rozczarowaniu nie jest też lepsza. Styl autorki taki sam, przyjemny w czytaniu, żadnych niezrozumiałych zwrotów, czy opisów ciągnących się przez kilka stron. Duża czcionka, krótkie rozdziały, niezbyt gruba książka - naprawdę można szybko ją przeczytać. Jeśli ktoś nawet szybko czyta książki, myślę, że mógłby trzy pierwsze części przeczytać nawet w jeden dzień. Okładka już mi niezbyt się podoba, ta pierwszej części była jednak najlepsza. Jak i w poprzednich częściach denerwowało mnie to, że główne bohaterki mają po 12 lat, a zachowują się jak dorosłe, a czasami jak małe rozpieszczone dzieci. Cieszyło mnie to, że w tej części częściej występował Dex, bo naprawdę polubiłam tego chłopaka. Pojawiły się też oczywiście nowe postacie, ale żadna z nich jakoś specjalnie nie przypadła mi do gustu. Poza głównymi bohaterkami, reszta postaci jest dosyć realistyczna i jakoś bardziej polubiłam te postacie mniej ważne. Myślę, że kolejną część tej serii przeczytałabym z czystej ciekawości.

Podsumowując, "Urodziny złośnicy" nie zachwycają, ale i nie są jakieś szczególnie złe. Jest to książka dla młodszych osób i to szczególnie im powinna przypaść do gustu. Polecam tym, którzy mieli okazję przeczytać poprzednie części - myślę, że i tą się nie rozczarujecie.

*cytat z książki, strona: 247.

Super

Super

Lekka niczym piórko i płytka jak brodzik. Coś żeby kompletnie się wyluzować i przestać myśleć

Chyba najciekawsza z serii /jak na razie/. Akcja zaczyna się rozkręcać i jestem ciekawa, co będzie w kolejnej części. Polecam!

Polecam i jeszcze raz polecam!

Polecam i jeszcze raz polecam!

• Literatura młodzieżowa

Dodaj cytat z książki Urodziny złośnicy