Mam Talent

2009-01-01
2009-01-01
Iwona Żółtowska
Janette Rallison literatura młodzieżowa

Ta książka to strzał w dziesiątkę. Główna bohaterka jest taka podobna do mnie, że to aż strasznie.
Zawszę bawię się świetnie z książkami Rallison i mam nadzieję tylko, żeby były dłuższe. Pełne humoru, podtrzymujące na duchu i na prawdę niezłe.
Szczerze powiedziawszy, nie spodziewałam sie, ze jeszcze kiedykolwiek powrócę do tej autorki z racji tego, iż jej ksiazki są trudno dostępne.
Na prawdę warto!

Janette Rallison to jedna z ulubionych autorek mojego nastoletniego wieku. Znamy się już od około 5 lat, a jej książki darzę nieskrywaną miłością. Prawie wszystkie przeczytałam dwukrotnie, a czasem i więcej, co już o czymś świadczy. "Mam talent" niestety długo czekało na swoją kolej, a to dlatego, że w bibliotece nie mogłam jej dostać, a z kupowaniem było zawsze nie po drodze. I zasiadając do jej czytania teraz, kiedy mam 18 lat, trochę się bałam, że nie spełni moich oczekiwań. No bo co innego podoba się trzynastolatce, a co innego starszej jej wersji.

Jessica bardzo chce zostać aktorką. Chociaż mierzy bardzo wysoko, dostaje jej się drugoplanowa rola w szkolnym przedstawieniu. Ale co to dla niej ! Początkowe niezadowolenie przeradza się w wenę twórczą i chęć przeobrażenia West Side Story w nieco inną, bardziej szałową wersję. W międzyczasie dowiaduje się, że sławny aktor przyjeżdża do miasta, a ona sama będzie pracować z jego synem ! Nie mogłoby być lepiej. Teraz tylko trzeba znaleźć sposób, by zostać zauważoną i pojawić się w Hollywood. To przecież nie może być takie trudne...

Muszę przyznać, że zostałam pozytywnie zaskoczona. Obawiałam się, że przez wzgląd na wiek, mogę potraktować problemy głównej bohaterki protekcjonalnie i bezdusznie. Nie dawało mi spokoju to, że Jessica może mnie tylko zdenerwować swoją małostkowością i problemami, które ją obejmują. Ale Janette po raz kolejny udowodniła mi, że światy które ona kreuje, choćby te osadzone w najbardziej szarej rzeczywistości, nieodmiennie mnie zachwycają.

Jessica to bardzo szalona dziewczyna, mogłabym nawet kolokwialnie napisać "przypałowa". Śmieszne sytuacje nieodmiennie się jej trzymają, a momentami naprawdę ciężko jest wyjść z nich z głową. Ale to jeden z elementów charakterystycznych dla tej autorki, więc tym bardziej się cieszę, że moja opinia została podtrzymana.

Wątek miłosny nie zachwyca, jest on co prawda jednym z głównych filarów opowieści, ale zdecydowanie jest przeznaczony dla młodszej części widowni. Nie zmienia to jednak faktu, że czytając o perypetiach Jess i Jordana, musiałam się uśmiechać. Byli uroczy i momentami niezręczni w kontaktach ze sobą, co tylko dopełniało wizerunek książki.

Chociaż książka mi się podobała, sądzę że poruszyła by mnie bardziej gdybym poznała ją w tym samym czasie co jej poprzedniczki. Zadziwiające jest to, o ile dłużej czytało mi się książkę będąc młodszą wersją siebie, aniżeli teraz :)

Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że "Mam talent" podobało mi się w dużej mierze przez wzgląd na moją sympatię do autorki. Tworzy ona książki zdecydowanie dla młodzieży w wieku 10-14 lat, i to ta grupa docelowa powinna być najbardziej zadowolona. Ja sama się zachwycam i daję dużą notę, ale jeśli nie czytaliście wcześniej żadnej książki Janette, albo nie darzycie jej sympatią, to muszę Wam powiedzieć, żebyście na tę książkę nie tracili czasu, gdyż najprawdopodobniej nie przypadnie Wam ona do gustu.

Książkę przeczytałam przypadkowo, ponieważ dostałam ją w prezencie. Była lekka i przyjemna, wpasowująca w ciepły klimat lata. Jednak była to przeciętna, trochę infantylna i dosyć mocno przewidywalna lektura. Polecam młodszym czytelniczkom.

Uwielbiam książki pani Rallison. Jessica marzy o karierze aktorki. Do jej rodzinnego miasteczka przyjeżdża syn sławnego gwiazdora. Dziewczyna widzi w tym swoją szansę, jednak okazuje się, że zakochała się w Jordanie. Bardzo fajna i lekka książka. Polecam, fajnie się.czyta.

Cóż książka jest trochę przeciętna, na zasadzie nagle pojawia się na horyzoncie fajny chłopak, ale ona ma innego i rzuca tego swojego dla tego nowego. Ta.... ale plusem jest opowiedzenie tej histori w bardzo przyjemny sposób. Wplątanie w to teatru i gry aktorskiej było tu naprawdę świetnym pomysłem.

książka jest zachwycają choć w ogóle nie lubię czytać książki zagranicznych pisarzy ta mnie przekonała. Jest lekka trochę o miłości, karierze aktorskiej. zdecydowanie polecam można się pośmiać:)

Świetna! Polecam.

Świetna! Polecam.

Super powieść dla nastolatek ;*

Super powieść dla nastolatek ;*

Fajna książka

Fajna książka

Nie mam pojęcia, ile razy ją czytałam, ale za każdym razem bawi tak samo.

Nie mam pojęcia, ile razy ją czytałam, ale za każdym razem bawi tak samo.

• Młodzieżowe
  • 2011